Publicitate

AGROCULTIVO COOPERATIVĂ AGRICOLĂ

CUI: 44709625 C14/4/2021 CA Covasna, Sat Cernat, Comuna Cernat
Mandat cenzori expirat

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 44709625
Cod înmatriculare C14/4/2021
EUID ROONRC.C14/4/2021
Data înmatriculării 2021-08-09
Formă juridică CA
Stare Mandat cenzori expirat
Ani de activitate 5 ani

Adresă

România, Covasna, Sat Cernat, Comuna Cernat, CERNAT, 1, 527070

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Sat Cernat, Comuna Cernat
Stradă: CERNAT
Număr: 1
Cod poștal: 527070

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 1.608.499 RON 2.002.136 RON 1.970.015 RON 26.982 RON 32.121 RON 8.626.716 RON 3.832.958 RON 4.793.758 RON 64.698 RON 2.101.839 RON 10.500 RON 4.691.821 RON 6.460.179 RON 0 RON 0
2024 1.944.742 RON 2.942.426 RON 2.916.603 RON 25.823 RON 25.823 RON 6.497.794 RON 5.327.415 RON 1.170.379 RON 90.522 RON 924.505 RON 0 RON 1.104.531 RON 5.482.767 RON 0 RON 0
2025 2.109.580 RON 3.219.168 RON 3.149.498 RON 69.670 RON 69.670 RON 5.488.922 RON 4.083.428 RON 1.405.494 RON 160.192 RON 955.547 RON 0 RON 1.382.127 RON 4.373.183 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (3)

SZABÓ LÁSZLÓ
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
MÁTHÉ ELŐD
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului
KAJAN SZENDE
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Date de contact

Lipsă date de contact,
adaugă acum!

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (6)

Lideri din domeniu

Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 28 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Cifra de Afaceri 2025
2,11 M RON
Rezultat Net 2025
69,7 K RON
Total Active 2025
5,49 M RON
Scor Bonitate
63/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 63/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 1,61 M RON 1,94 M RON 2,11 M RON
Venituri totale 2,00 M RON 2,94 M RON 3,22 M RON
Cheltuieli totale 1,97 M RON 2,92 M RON 3,15 M RON
Rezultat net 27,0 K RON 25,8 K RON 69,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,39 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 1,47 ≥ 1 Acceptabil
Lichiditate rapidă 1,47 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,02 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 5,74 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate4,08 M RON (74.4%)
Active circulante1,41 M RON (25.6%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe1,38 M RON
Numerar23,4 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an) 1,53
Durata încasare (zile) 239

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
3,3%
Marjă netă
3,3%
ROA
1,3%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 2,10 M RON 8,63 M RON 24,4%
2024 924,5 K RON 6,50 M RON 14,2%
2025 955,5 K RON 5,49 M RON 17,4%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

63
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Acceptabilă (LC ≥ 1.0) 15/25
Capital — Slabă (capitaluri pozitive mici) 8/25
Profitabilitate — Acceptabilă (profit pozitiv) 15/25
Tendinta — Tendință pozitivă pe toate criteriile 25/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 1,61 M RON 1,94 M RON 2,11 M RON ▲ 8,5%
Rezultat net 27,0 K RON 25,8 K RON 69,7 K RON ▲ 169,8%
Total active 8,63 M RON 6,50 M RON 5,49 M RON ▼ 15,5%
Capitaluri proprii 64,7 K RON 90,5 K RON 160,2 K RON ▲ 77,0%
Datorii totale 2,10 M RON 924,5 K RON 955,5 K RON ▲ 3,4%
Lichiditate curentă 2,28 1,27 1,47 ▲ 16,2%
Marjă netă (%) 1,68 1,33 3,30 ▲ 148,1%
Scor bonitate 60 50 63 ▲ 26,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (69,7 K RON).
  • Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
  • Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,39 M RON.

Riscuri identificate

  • Capitalurile proprii sunt pozitive, dar foarte reduse față de total active — grad ridicat de vulnerabilitate.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate