Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GABRIELLA AVI COOPERATIVĂ AGRICOLĂ
Date generale
Adresă
România, Călăraşi, Comuna Ştefan Vodă, III, 917240, CORP C3
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 500 RON | 358 RON | 119 RON | 142 RON | 10.750 RON | 9.028 RON | 1.722 RON | 10.728 RON | 22 RON | 66 RON | 1.576 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 500 RON | 0 RON | 420 RON | 500 RON | 11.250 RON | 9.028 RON | 2.222 RON | 11.148 RON | 102 RON | 66 RON | 1.576 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 1.797.176 RON | 1.808.676 RON | 1.802.428 RON | 6.248 RON | 6.248 RON | 1.772.727 RON | 12.041 RON | 1.760.686 RON | 17.399 RON | 1.755.328 RON | 66 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 2.986.417 RON | 2.986.417 RON | 2.970.714 RON | 15.703 RON | 15.703 RON | 3.753.550 RON | 61.502 RON | 3.692.048 RON | 33.102 RON | 3.720.448 RON | 66 RON | 2.853 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 1.145.133 RON | 1.161.696 RON | 1.197.761 RON | −36.065 RON | −36.065 RON | 10.822.360 RON | 111.528 RON | 10.710.832 RON | −2.963 RON | 3.401.828 RON | 66 RON | 7.398.400 RON | 7.423.495 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 1.936.646 RON | 1.938.153 RON | 2.011.743 RON | −73.590 RON | −73.590 RON | 9.518.459 RON | 108.965 RON | 9.409.494 RON | −76.553 RON | 2.171.517 RON | 66 RON | 7.492.490 RON | 7.423.495 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 1.471.572 RON | 1.474.844 RON | 1.522.954 RON | −48.110 RON | −48.110 RON | 9.088.409 RON | 106.616 RON | 8.981.793 RON | −124.663 RON | 1.789.577 RON | 66 RON | 7.585.349 RON | 7.423.495 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (16)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0147 Creșterea păsărilor
- 0148 Creșterea altor animale
- 0150 Activități în ferme mixte (cultura vegetală combinată cu creșterea animalelor)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0162 Activități auxiliare pentru creșterea animalelor
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă
- 4611 Intermedieri în comerțul cu materii prime agricole, animale vii, materii prime textile și cu semifabricate
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4632 Comerț cu ridicata al cărnii și produselor din carne, pește și produse din pește, crustacee și moluște
- 4633 Comerț cu ridicata al produselor lactate, ouălor, uleiurilor și grăsimilor comestibile
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
Lideri din domeniu
Top companii din Călăraşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0147 — Creșterea păsărilor
Top format din 16 companii din județul Călăraşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−124.663 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−48.110 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 1,80 M RON | 2,99 M RON | 1,15 M RON | 1,94 M RON | 1,47 M RON |
| Venituri totale | 500 RON | 500 RON | 1,81 M RON | 2,99 M RON | 1,16 M RON | 1,94 M RON | 1,47 M RON |
| Cheltuieli totale | 358 RON | 0 RON | 1,80 M RON | 2,97 M RON | 1,20 M RON | 2,01 M RON | 1,52 M RON |
| Rezultat net | 119 RON | 420 RON | 6,2 K RON | 15,7 K RON | −36,1 K RON | −73,6 K RON | −48,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,42 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 5,02 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 5,02 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,78 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 5,08 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 22.296,55 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,19 |
| Durata încasare (zile) | 1.881 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 22 RON | 10,8 K RON | 0,2% |
| 2020 | 102 RON | 11,3 K RON | 0,9% |
| 2021 | 1,76 M RON | 1,77 M RON | 99,0% |
| 2022 | 3,72 M RON | 3,75 M RON | 99,1% |
| 2023 | 3,40 M RON | 10,82 M RON | 31,4% |
| 2024 | 2,17 M RON | 9,52 M RON | 22,8% |
| 2025 | 1,79 M RON | 9,09 M RON | 19,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 1,80 M RON | 2,99 M RON | 1,15 M RON | 1,94 M RON | 1,47 M RON | ▼ 24,0% |
| Rezultat net | 119 RON | 420 RON | 6,2 K RON | 15,7 K RON | −36,1 K RON | −73,6 K RON | −48,1 K RON | ▲ 34,6% |
| Total active | 10,8 K RON | 11,3 K RON | 1,77 M RON | 3,75 M RON | 10,82 M RON | 9,52 M RON | 9,09 M RON | ▼ 4,5% |
| Capitaluri proprii | 10,7 K RON | 11,1 K RON | 17,4 K RON | 33,1 K RON | −3,0 K RON | −76,6 K RON | −124,7 K RON | ▼ 62,8% |
| Datorii totale | 22 RON | 102 RON | 1,76 M RON | 3,72 M RON | 3,40 M RON | 2,17 M RON | 1,79 M RON | ▼ 17,6% |
| Lichiditate curentă | 78,27 | 21,78 | 1,00 | 0,99 | 3,15 | 4,33 | 5,02 | ▲ 15,8% |
| Marjă netă (%) | – | – | 0,35 | 0,53 | -3,15 | -3,80 | -3,27 | ▲ 13,9% |
| Scor bonitate | 67 | 67 | 50 | 51 | 41 | 49 | 49 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Lichiditate curentă bună (5.02), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,42 M RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (49/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.