Publicitate

AGRICOLA ARAD SUD SRL

CUI: 29243415 J02/1221/2011 SRL Arad, Municipiul Arad
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 29243415
Cod înmatriculare J02/1221/2011
EUID ROONRC.J02/1221/2011
Data înmatriculării 2011-10-19
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 15 ani
Salariați (2025) 2 angajați

Adresă

România, Arad, Municipiul Arad, Horia, 7, Parter, 310018, Corp A, birou/ap. 9

Țară: România
Județ: Arad
Localitate: Municipiul Arad
Stradă: Horia
Număr: 7
Etaj: Parter
Cod poștal: 310018
Completare adresă: Corp A, birou/ap. 9

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 10.829.369 RON 8.942.107 RON 11.531.854 RON −2.589.747 RON −2.589.747 RON 6.532.171 RON 1.590.849 RON 4.941.322 RON −1.823.462 RON 8.361.944 RON 2.934.813 RON 1.690.254 RON 0 RON 6.311 RON 2
2024 9.755.322 RON 8.121.967 RON 7.355.368 RON 727.089 RON 766.599 RON 4.487.820 RON 1.546.917 RON 2.940.903 RON −1.096.372 RON 5.584.341 RON 1.221.267 RON 1.510.348 RON 0 RON 149 RON 2
2025 9.697.852 RON 10.755.435 RON 8.516.295 RON 2.131.073 RON 2.239.140 RON 5.466.831 RON 2.027.985 RON 3.438.846 RON 1.034.702 RON 4.432.278 RON 1.793.757 RON 1.515.584 RON 0 RON 149 RON 2

Reprezentanți și administratori (1)

DAVID GRAŢIAN-ADRIAN
administrator
Arad, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (4)

Lideri din domeniu

Top companii din Arad, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 465 companii din județul Arad. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.78) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Grad ridicat de îndatorare: 81.1% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2025
9,70 M RON
Rezultat Net 2025
2,13 M RON
Total Active 2025
5,47 M RON
Scor Bonitate
68/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 68/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 10,83 M RON 9,76 M RON 9,70 M RON
Venituri totale 8,94 M RON 8,12 M RON 10,76 M RON
Cheltuieli totale 11,53 M RON 7,36 M RON 8,52 M RON
Rezultat net −2,59 M RON 727,1 K RON 2,13 M RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 8,96 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,78 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,37 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,03 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 1,23 ≥ 1 Acceptabil

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate2,03 M RON (37.1%)
Active circulante3,44 M RON (62.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri1,79 M RON
Creanțe1,52 M RON
Numerar129,5 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 5,41
Durata stocaj (zile) 68
Rotație creanțe (ori/an) 6,40
Durata încasare (zile) 57

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
23,1%
Marjă netă
22,0%
ROA
39,0%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 8,36 M RON 6,53 M RON 128,0%
2024 5,58 M RON 4,49 M RON 124,4%
2025 4,43 M RON 5,47 M RON 81,1%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

68
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Acceptabilă (> 10% din active) 15/25
Profitabilitate — Excelentă (marjă > 10%) 25/25
Tendinta — Tendință majoritar pozitivă 20/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 10,83 M RON 9,76 M RON 9,70 M RON ▼ 0,6%
Rezultat net −2,59 M RON 727,1 K RON 2,13 M RON ▲ 193,1%
Total active 6,53 M RON 4,49 M RON 5,47 M RON ▲ 21,8%
Capitaluri proprii −1,82 M RON −1,10 M RON 1,03 M RON ▲ 194,4%
Datorii totale 8,36 M RON 5,58 M RON 4,43 M RON ▼ 20,6%
Lichiditate curentă 0,59 0,53 0,78 ▲ 47,3%
Marjă netă (%) -23,91 7,45 21,97 ▲ 194,9%
Scor bonitate 24 42 68 ▲ 61,9%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Compania a înregistrat profit net în 2025 (2,13 M RON).
  • Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 81.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.

Recomandări

  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate