LYBRA GLOBAL TRADING SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Sat Sâniob, Comuna Sâniob, SÂNIOB, 163D, 417192
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 848.411 RON | 867.205 RON | 709.102 RON | 149.613 RON | 158.103 RON | 1.009.117 RON | 433.714 RON | 575.403 RON | 325.243 RON | 683.874 RON | 75.848 RON | 474.787 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2024 | 1.301.534 RON | 1.306.990 RON | 1.038.692 RON | 234.913 RON | 268.298 RON | 1.362.018 RON | 687.134 RON | 674.884 RON | 427.232 RON | 934.786 RON | 75.848 RON | 579.377 RON | 0 RON | 0 RON | 13 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (21)
- 1412 Fabricarea de articole de îmbrăcăminte pentru lucru
- 1721 Fabricarea hârtiei și cartonului ondulat și a ambalajelor din hârtie și carton
- 1729 Fabricarea altor articole din hârtie şi carton n.c.a.
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3832 Activități ale gropilor de gunoi sau a depozitelor permanente de deșeuri
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4617 Intermedieri în comerțul cu produse alimentare, băuturi și tutun
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4677 Comerţ cu ridicata al deşeurilor şi resturilor
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 5210 Depozitări
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 5229 Alte activităţi anexe transporturilor
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Raport Economico-Financiar
2023–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.72) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 |
|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 848,4 K RON | 1,30 M RON |
| Venituri totale | 867,2 K RON | 1,31 M RON |
| Cheltuieli totale | 709,1 K RON | 1,04 M RON |
| Rezultat net | 149,6 K RON | 234,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,75 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,72 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,64 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,46 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 17,16 |
| Durata stocaj (zile) | 21 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,25 |
| Durata încasare (zile) | 163 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 683,9 K RON | 1,01 M RON | 67,8% |
| 2024 | 934,8 K RON | 1,36 M RON | 68,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 848,4 K RON | 1,30 M RON | ▲ 53,4% |
| Rezultat net | 149,6 K RON | 234,9 K RON | ▲ 57,0% |
| Total active | 1,01 M RON | 1,36 M RON | ▲ 35,0% |
| Capitaluri proprii | 325,2 K RON | 427,2 K RON | ▲ 31,4% |
| Datorii totale | 683,9 K RON | 934,8 K RON | ▲ 36,7% |
| Lichiditate curentă | 0,84 | 0,72 | ▼ 14,2% |
| Marjă netă (%) | 17,63 | 18,05 | ▲ 2,4% |
| Scor bonitate | 65 | 73 | ▲ 12,3% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (234,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,75 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.