TRANSCONSTRUCT SRL
Date generale
Adresă
România, Bistriţa-Năsăud, Municipiul Bistriţa, Str. C-TIN ROMAN VIVU, 84, 0, spatiu comercial CO/2
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.208.330 RON | 1.216.639 RON | 1.073.337 RON | 131.135 RON | 143.302 RON | 806.386 RON | 282.603 RON | 523.783 RON | 557.130 RON | 249.256 RON | 482.029 RON | 26.930 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 1.282.494 RON | 1.296.738 RON | 1.181.910 RON | 75.926 RON | 114.828 RON | 818.055 RON | 219.716 RON | 598.339 RON | 590.664 RON | 192.944 RON | 583.438 RON | 8.611 RON | 34.447 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 1.679.094 RON | 1.693.338 RON | 1.478.327 RON | 180.609 RON | 215.011 RON | 896.409 RON | 156.860 RON | 739.549 RON | 719.274 RON | 156.932 RON | 707.295 RON | 17.507 RON | 20.203 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (45)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4211 Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4511 Comerţ cu autoturisme şi autovehicule uşoare (sub 3,5 tone)
- 4519 Comerţ cu alte autovehicule
- 4520 Întreţinerea şi repararea autovehiculelor
- 4531 Comerţ cu ridicata de piese şi accesorii pentru autovehicule
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4644 Comerț cu ridicata al produselor din ceramică, sticlărie, și produse de întreținere
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4661 Comerț cu ridicata al mașinilor agricole, echipamentelor și furniturilor
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4666 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente de birou
- 4669 Comerţ cu ridicata al altor maşini şi echipamente
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4675 Comerţ cu ridicata al produselor chimice
- 4676 Comerţ cu ridicata al altor produse intermediare
- 4677 Comerţ cu ridicata al deşeurilor şi resturilor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4789 Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse
- 4932 Transporturi terestre de pasageri, ocazionale
- 5221 Activități de servicii anexe pentru transporturi terestre
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Lideri din domeniu
Top companii din Bistriţa-Năsăud, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4673 — Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
Top format din 44 companii din județul Bistriţa-Năsăud. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,21 M RON | 1,28 M RON | 1,68 M RON |
| Venituri totale | 1,22 M RON | 1,30 M RON | 1,69 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,07 M RON | 1,18 M RON | 1,48 M RON |
| Rezultat net | 131,1 K RON | 75,9 K RON | 180,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,86 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,71 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 0,21 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 5,71 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,37 |
| Durata stocaj (zile) | 154 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 95,91 |
| Durata încasare (zile) | 4 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 249,3 K RON | 806,4 K RON | 30,9% |
| 2024 | 192,9 K RON | 818,1 K RON | 23,6% |
| 2025 | 156,9 K RON | 896,4 K RON | 17,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,21 M RON | 1,28 M RON | 1,68 M RON | ▲ 30,9% |
| Rezultat net | 131,1 K RON | 75,9 K RON | 180,6 K RON | ▲ 137,9% |
| Total active | 806,4 K RON | 818,1 K RON | 896,4 K RON | ▲ 9,6% |
| Capitaluri proprii | 557,1 K RON | 590,7 K RON | 719,3 K RON | ▲ 21,8% |
| Datorii totale | 249,3 K RON | 192,9 K RON | 156,9 K RON | ▼ 18,7% |
| Lichiditate curentă | 2,10 | 3,10 | 4,71 | ▲ 52,0% |
| Marjă netă (%) | 10,85 | 5,92 | 10,76 | ▲ 81,8% |
| Scor bonitate | 87 | 90 | 100 | ▲ 11,1% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (180,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.71), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,86 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.