CIOPLEA SA
Date generale
Adresă
România, Braşov, Loc. Predeal, Oraş Predeal, Str. MIHAI SAULESCU, 28, 2211
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 359.136 RON | 368.682 RON | 324.165 RON | 40.905 RON | 44.517 RON | 1.706.275 RON | 564.171 RON | 1.142.104 RON | 1.566.992 RON | 139.283 RON | 10.138 RON | 234.128 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 277.605 RON | 286.753 RON | 199.038 RON | 84.963 RON | 87.715 RON | 1.802.908 RON | 564.171 RON | 1.238.737 RON | 1.651.954 RON | 150.954 RON | 125.290 RON | 93.297 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 252.710 RON | 325.048 RON | −74.570 RON | 396.725 RON | 399.618 RON | 2.044.951 RON | 564.171 RON | 1.480.780 RON | 1.940.911 RON | 117.040 RON | 134.240 RON | 159.728 RON | 0 RON | 13.000 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4719 — Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Top format din 225 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 359,1 K RON | 277,6 K RON | 252,7 K RON |
| Venituri totale | 368,7 K RON | 286,8 K RON | 325,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 324,2 K RON | 199,0 K RON | −74,6 K RON |
| Rezultat net | 40,9 K RON | 85,0 K RON | 396,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 190,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 12,65 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 11,51 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,61 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 17,47 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,88 |
| Durata stocaj (zile) | 194 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,58 |
| Durata încasare (zile) | 231 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 139,3 K RON | 1,71 M RON | 8,2% |
| 2024 | 151,0 K RON | 1,80 M RON | 8,4% |
| 2025 | 117,0 K RON | 2,04 M RON | 5,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 359,1 K RON | 277,6 K RON | 252,7 K RON | ▼ 9,0% |
| Rezultat net | 40,9 K RON | 85,0 K RON | 396,7 K RON | ▲ 366,9% |
| Total active | 1,71 M RON | 1,80 M RON | 2,04 M RON | ▲ 13,4% |
| Capitaluri proprii | 1,57 M RON | 1,65 M RON | 1,94 M RON | ▲ 17,5% |
| Datorii totale | 139,3 K RON | 151,0 K RON | 117,0 K RON | ▼ 22,5% |
| Lichiditate curentă | 8,20 | 8,21 | 12,65 | ▲ 54,2% |
| Marjă netă (%) | 11,39 | 30,61 | 156,99 | ▲ 412,9% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 95 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (396,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (12.65), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.