Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GRIGAB DESIGN SRL
Date generale
Adresă
România, Braşov, Sat Colonia Bod, Comuna Bod, Str. FABRICII, 18, 18, A, 2, 24, 507020
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 99.385 RON | 99.385 RON | 53.242 RON | 45.149 RON | 46.143 RON | 234.549 RON | 0 RON | 234.549 RON | 200.266 RON | 34.283 RON | 0 RON | 183.349 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 37.475 RON | 37.475 RON | 88.333 RON | −51.194 RON | −50.858 RON | 181.970 RON | 0 RON | 181.970 RON | 149.072 RON | 32.898 RON | 0 RON | 161.819 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 23.250 RON | 23.250 RON | 74.932 RON | −51.910 RON | −51.682 RON | 130.243 RON | 0 RON | 130.243 RON | 97.162 RON | 33.081 RON | 0 RON | 125.689 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 55.660 RON | 55.660 RON | 71.369 RON | −16.254 RON | −15.709 RON | 87.405 RON | 0 RON | 87.405 RON | 80.908 RON | 6.497 RON | 0 RON | 86.080 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 150.160 RON | 150.160 RON | 60.753 RON | 87.936 RON | 89.407 RON | 174.260 RON | 0 RON | 174.260 RON | 168.844 RON | 5.416 RON | 0 RON | 125.115 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 100.090 RON | 100.090 RON | 97.767 RON | 1.322 RON | 2.323 RON | 100.443 RON | 0 RON | 100.443 RON | 89.498 RON | 10.945 RON | 0 RON | 92.104 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 73.476 RON | 73.506 RON | 62.932 RON | 9.854 RON | 10.574 RON | 82.060 RON | 0 RON | 82.060 RON | 77.152 RON | 4.908 RON | 0 RON | 66.360 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Braşov, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 1,235 companii din județul Braşov. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 99,4 K RON | 37,5 K RON | 23,3 K RON | 55,7 K RON | 150,2 K RON | 100,1 K RON | 73,5 K RON |
| Venituri totale | 99,4 K RON | 37,5 K RON | 23,3 K RON | 55,7 K RON | 150,2 K RON | 100,1 K RON | 73,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 53,2 K RON | 88,3 K RON | 74,9 K RON | 71,4 K RON | 60,8 K RON | 97,8 K RON | 62,9 K RON |
| Rezultat net | 45,1 K RON | −51,2 K RON | −51,9 K RON | −16,3 K RON | 87,9 K RON | 1,3 K RON | 9,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 102,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 16,72 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 16,72 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 3,20 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 16,72 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,11 |
| Durata încasare (zile) | 330 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 34,3 K RON | 234,5 K RON | 14,6% |
| 2020 | 32,9 K RON | 182,0 K RON | 18,1% |
| 2021 | 33,1 K RON | 130,2 K RON | 25,4% |
| 2022 | 6,5 K RON | 87,4 K RON | 7,4% |
| 2023 | 5,4 K RON | 174,3 K RON | 3,1% |
| 2024 | 10,9 K RON | 100,4 K RON | 10,9% |
| 2025 | 4,9 K RON | 82,1 K RON | 6,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 99,4 K RON | 37,5 K RON | 23,3 K RON | 55,7 K RON | 150,2 K RON | 100,1 K RON | 73,5 K RON | ▼ 26,6% |
| Rezultat net | 45,1 K RON | −51,2 K RON | −51,9 K RON | −16,3 K RON | 87,9 K RON | 1,3 K RON | 9,9 K RON | ▲ 645,4% |
| Total active | 234,5 K RON | 182,0 K RON | 130,2 K RON | 87,4 K RON | 174,3 K RON | 100,4 K RON | 82,1 K RON | ▼ 18,3% |
| Capitaluri proprii | 200,3 K RON | 149,1 K RON | 97,2 K RON | 80,9 K RON | 168,8 K RON | 89,5 K RON | 77,2 K RON | ▼ 13,8% |
| Datorii totale | 34,3 K RON | 32,9 K RON | 33,1 K RON | 6,5 K RON | 5,4 K RON | 10,9 K RON | 4,9 K RON | ▼ 55,2% |
| Lichiditate curentă | 6,84 | 5,53 | 3,94 | 13,45 | 32,18 | 9,18 | 16,72 | ▲ 82,2% |
| Marjă netă (%) | 45,43 | -136,61 | -223,27 | -29,20 | 58,56 | 1,32 | 13,41 | ▲ 915,9% |
| Scor bonitate | 87 | 57 | 57 | 77 | 100 | 70 | 95 | ▲ 35,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (9,9 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (16.72), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 102,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.