Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PRELIPCEAN INVESTMENT SRL
Date generale
Adresă
România, Brăila, Municipiul Brăila, Str. ION C. BRĂTIANU, ANS. APOLLO, 9, A2, 2, 4, 35
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 31.565 RON | 31.565 RON | 29.943 RON | 1.306 RON | 1.622 RON | 884.041 RON | 857.015 RON | 27.026 RON | 451.338 RON | 432.703 RON | 0 RON | 19.858 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 32.208 RON | 32.208 RON | 15.346 RON | 16.540 RON | 16.862 RON | 891.634 RON | 841.895 RON | 49.739 RON | 457.798 RON | 433.836 RON | 0 RON | 14.855 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 58.340 RON | 58.341 RON | 39.327 RON | 18.229 RON | 19.014 RON | 892.482 RON | 836.855 RON | 55.627 RON | 476.027 RON | 416.455 RON | 0 RON | 8.103 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 60.287 RON | 60.287 RON | 35.992 RON | 23.722 RON | 24.295 RON | 879.770 RON | 836.855 RON | 42.915 RON | 499.750 RON | 380.020 RON | 0 RON | 7.871 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 66.008 RON | 66.008 RON | 41.355 RON | 24.059 RON | 24.653 RON | 867.612 RON | 836.855 RON | 30.757 RON | 523.809 RON | 343.803 RON | 0 RON | 933 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
- 6202 Activităţi de consultanţă în tehnologia informaţiei
- 6203 Activităţi de management (gestiune şi exploatare) a mijloacelor de calcul
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 7712 Activități de închiriere și leasing cu autovehicule rutiere grele
- 7731 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente agricole
- 8211 Activităţi combinate de secretariat
- 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.09) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,6 K RON | 32,2 K RON | 58,3 K RON | 60,3 K RON | 66,0 K RON |
| Venituri totale | 31,6 K RON | 32,2 K RON | 58,3 K RON | 60,3 K RON | 66,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 29,9 K RON | 15,3 K RON | 39,3 K RON | 36,0 K RON | 41,4 K RON |
| Rezultat net | 1,3 K RON | 16,5 K RON | 18,2 K RON | 23,7 K RON | 24,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 78,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,09 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,09 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,09 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,52 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 70,75 |
| Durata încasare (zile) | 5 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 432,7 K RON | 884,0 K RON | 49,0% |
| 2020 | 433,8 K RON | 891,6 K RON | 48,7% |
| 2021 | 416,5 K RON | 892,5 K RON | 46,7% |
| 2022 | 380,0 K RON | 879,8 K RON | 43,2% |
| 2023 | 343,8 K RON | 867,6 K RON | 39,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,6 K RON | 32,2 K RON | 58,3 K RON | 60,3 K RON | 66,0 K RON | ▲ 9,5% |
| Rezultat net | 1,3 K RON | 16,5 K RON | 18,2 K RON | 23,7 K RON | 24,1 K RON | ▲ 1,4% |
| Total active | 884,0 K RON | 891,6 K RON | 892,5 K RON | 879,8 K RON | 867,6 K RON | ▼ 1,4% |
| Capitaluri proprii | 451,3 K RON | 457,8 K RON | 476,0 K RON | 499,8 K RON | 523,8 K RON | ▲ 4,8% |
| Datorii totale | 432,7 K RON | 433,8 K RON | 416,5 K RON | 380,0 K RON | 343,8 K RON | ▼ 9,5% |
| Lichiditate curentă | 0,06 | 0,11 | 0,13 | 0,11 | 0,09 | ▼ 20,7% |
| Marjă netă (%) | 4,14 | 51,35 | 31,25 | 39,35 | 36,45 | ▼ 7,4% |
| Scor bonitate | 55 | 73 | 78 | 73 | 73 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (24,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 78,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.