Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
COSMO 2001 SRL
Date generale
Adresă
România, Buzău, Sat Fundeni, Comuna Zărneşti, NUCULUI, 7, 127717
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 3.083.094 RON | 3.620.747 RON | 3.804.206 RON | −210.926 RON | −183.459 RON | 3.144.524 RON | 1.540.758 RON | 1.603.766 RON | −239.971 RON | 3.384.495 RON | 986.129 RON | 428.474 RON | 0 RON | 0 RON | 10 |
| 2020 | 880.937 RON | 2.399.051 RON | 2.939.644 RON | −544.275 RON | −540.593 RON | 3.193.709 RON | 1.471.096 RON | 1.722.613 RON | −784.246 RON | 3.977.955 RON | 1.194.657 RON | 414.503 RON | 0 RON | 0 RON | 8 |
| 2021 | 3.198.155 RON | 3.348.870 RON | 2.298.853 RON | 1.021.785 RON | 1.050.017 RON | 3.432.544 RON | 1.185.022 RON | 2.247.522 RON | 237.539 RON | 3.195.005 RON | 1.048.241 RON | 1.064.104 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2022 | 2.095.167 RON | 3.016.103 RON | 2.901.953 RON | 99.422 RON | 114.150 RON | 4.771.503 RON | 1.542.281 RON | 3.229.222 RON | 336.961 RON | 4.434.542 RON | 1.697.912 RON | 1.288.392 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2023 | 2.170.983 RON | 2.440.038 RON | 2.349.722 RON | 71.372 RON | 90.316 RON | 5.827.802 RON | 2.610.603 RON | 3.217.199 RON | 400.606 RON | 5.427.196 RON | 1.860.418 RON | 1.268.712 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 1.502.925 RON | 3.446.387 RON | 4.269.733 RON | −863.448 RON | −823.346 RON | 5.050.019 RON | 1.999.948 RON | 3.050.071 RON | −544.444 RON | 5.594.463 RON | 1.609.798 RON | 1.307.830 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 2.515.008 RON | 2.565.413 RON | 2.376.716 RON | 174.227 RON | 188.697 RON | 14.535.479 RON | 1.937.522 RON | 12.597.957 RON | −321.012 RON | 4.915.840 RON | 1.151.589 RON | 11.373.332 RON | 9.942.228 RON | 1.577 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0146 Creșterea porcinelor
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1091 Fabricarea preparatelor pentru hrana animalelor de fermă
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4623 Comerț cu ridicata al animalelor vii
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4675 Comerţ cu ridicata al produselor chimice
- 4730 Comerț cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5610 Restaurante
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Lideri din domeniu
Top companii din Buzău, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 318 companii din județul Buzău. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−321.012 RON) — datoriile depășesc activele
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,08 M RON | 880,9 K RON | 3,20 M RON | 2,10 M RON | 2,17 M RON | 1,50 M RON | 2,52 M RON |
| Venituri totale | 3,62 M RON | 2,40 M RON | 3,35 M RON | 3,02 M RON | 2,44 M RON | 3,45 M RON | 2,57 M RON |
| Cheltuieli totale | 3,80 M RON | 2,94 M RON | 2,30 M RON | 2,90 M RON | 2,35 M RON | 4,27 M RON | 2,38 M RON |
| Rezultat net | −210,9 K RON | −544,3 K RON | 1,02 M RON | 99,4 K RON | 71,4 K RON | −863,4 K RON | 174,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,99 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,56 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,33 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,96 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,18 |
| Durata stocaj (zile) | 167 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,22 |
| Durata încasare (zile) | 1.651 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,38 M RON | 3,14 M RON | 107,6% |
| 2020 | 3,98 M RON | 3,19 M RON | 124,6% |
| 2021 | 3,20 M RON | 3,43 M RON | 93,1% |
| 2022 | 4,43 M RON | 4,77 M RON | 92,9% |
| 2023 | 5,43 M RON | 5,83 M RON | 93,1% |
| 2024 | 5,59 M RON | 5,05 M RON | 110,8% |
| 2025 | 4,92 M RON | 14,54 M RON | 33,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,08 M RON | 880,9 K RON | 3,20 M RON | 2,10 M RON | 2,17 M RON | 1,50 M RON | 2,52 M RON | ▲ 67,3% |
| Rezultat net | −210,9 K RON | −544,3 K RON | 1,02 M RON | 99,4 K RON | 71,4 K RON | −863,4 K RON | 174,2 K RON | ▲ 120,2% |
| Total active | 3,14 M RON | 3,19 M RON | 3,43 M RON | 4,77 M RON | 5,83 M RON | 5,05 M RON | 14,54 M RON | ▲ 187,8% |
| Capitaluri proprii | −240,0 K RON | −784,2 K RON | 237,5 K RON | 337,0 K RON | 400,6 K RON | −544,4 K RON | −321,0 K RON | ▲ 41,0% |
| Datorii totale | 3,38 M RON | 3,98 M RON | 3,20 M RON | 4,43 M RON | 5,43 M RON | 5,59 M RON | 4,92 M RON | ▼ 12,1% |
| Lichiditate curentă | 0,47 | 0,43 | 0,70 | 0,73 | 0,59 | 0,55 | 2,56 | ▲ 370,0% |
| Marjă netă (%) | -6,84 | -61,78 | 31,95 | 4,75 | 3,29 | -57,45 | 6,93 | ▲ 112,1% |
| Scor bonitate | 19 | 12 | 66 | 43 | 43 | 17 | 72 | ▲ 323,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (174,2 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.56), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 72/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
Recomandări
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.