SMART ELMA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Caraş-Severin, Municipiul Reşiţa, ROMAN, 1, A, 7, 29,
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 336 RON | −336 RON | −336 RON | 911 RON | 656 RON | 255 RON | 164 RON | 747 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 43.141 RON | 184.441 RON | 126.287 RON | 57.723 RON | 58.154 RON | 80.020 RON | 10.167 RON | 69.853 RON | 57.887 RON | 22.133 RON | 0 RON | 2.050 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 43.447 RON | 43.447 RON | 89.015 RON | −46.160 RON | −45.568 RON | 19.732 RON | 6.111 RON | 13.621 RON | 11.726 RON | 8.006 RON | 0 RON | 293 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 65.199 RON | 65.212 RON | 72.854 RON | −8.763 RON | −7.642 RON | 13.377 RON | 5.278 RON | 8.099 RON | 2.962 RON | 10.415 RON | 0 RON | 3.055 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 52.278 RON | 52.278 RON | 66.567 RON | −15.034 RON | −14.289 RON | 4.600 RON | 4.445 RON | 155 RON | −12.072 RON | 16.672 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 0 RON | 0 RON | 833 RON | −833 RON | −833 RON | 3.766 RON | 3.612 RON | 154 RON | −12.905 RON | 16.671 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 0 RON | 833 RON | −833 RON | −833 RON | 2.933 RON | 2.778 RON | 155 RON | −13.738 RON | 16.671 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
Lideri din domeniu
Top companii din Caraş-Severin, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8559 — Alte forme de învățământ n.c.a.
Top format din 45 companii din județul Caraş-Severin. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−13.738 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.01) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−833 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 568.4% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 43,1 K RON | 43,4 K RON | 65,2 K RON | 52,3 K RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 0 RON | 184,4 K RON | 43,4 K RON | 65,2 K RON | 52,3 K RON | 0 RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 336 RON | 126,3 K RON | 89,0 K RON | 72,9 K RON | 66,6 K RON | 833 RON | 833 RON |
| Rezultat net | −336 RON | 57,7 K RON | −46,2 K RON | −8,8 K RON | −15,0 K RON | −833 RON | −833 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 18,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,01 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,01 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,18 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 747 RON | 911 RON | 82,0% |
| 2020 | 22,1 K RON | 80,0 K RON | 27,7% |
| 2021 | 8,0 K RON | 19,7 K RON | 40,6% |
| 2022 | 10,4 K RON | 13,4 K RON | 77,9% |
| 2023 | 16,7 K RON | 4,6 K RON | 362,4% |
| 2024 | 16,7 K RON | 3,8 K RON | 442,7% |
| 2025 | 16,7 K RON | 2,9 K RON | 568,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 43,1 K RON | 43,4 K RON | 65,2 K RON | 52,3 K RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −336 RON | 57,7 K RON | −46,2 K RON | −8,8 K RON | −15,0 K RON | −833 RON | −833 RON | ▲ 0,0% |
| Total active | 911 RON | 80,0 K RON | 19,7 K RON | 13,4 K RON | 4,6 K RON | 3,8 K RON | 2,9 K RON | ▼ 22,1% |
| Capitaluri proprii | 164 RON | 57,9 K RON | 11,7 K RON | 3,0 K RON | −12,1 K RON | −12,9 K RON | −13,7 K RON | ▼ 6,5% |
| Datorii totale | 747 RON | 22,1 K RON | 8,0 K RON | 10,4 K RON | 16,7 K RON | 16,7 K RON | 16,7 K RON | ▲ 0,0% |
| Lichiditate curentă | 0,34 | 3,16 | 1,70 | 0,78 | 0,01 | 0,01 | 0,01 | ▲ 1,1% |
| Marjă netă (%) | – | 133,80 | -106,24 | -13,44 | -28,76 | – | – | – |
| Scor bonitate | 35 | 95 | 52 | 45 | 12 | 22 | 30 | ▲ 36,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 18,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 568.4% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (30/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.