Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SIPRECA SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, Str. DONATH, 17, 2, 1, 14
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 280 RON | −280 RON | −280 RON | 52.439 RON | 0 RON | 52.439 RON | 44.753 RON | 7.686 RON | 0 RON | 51.236 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 0 RON | 414 RON | −414 RON | −414 RON | 52.739 RON | 0 RON | 52.739 RON | 44.339 RON | 8.400 RON | 0 RON | 51.236 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 0 RON | 0 RON | 318 RON | −318 RON | −318 RON | 52.421 RON | 0 RON | 52.421 RON | 44.021 RON | 8.400 RON | 0 RON | 51.236 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 0 RON | 0 RON | 52.012 RON | −52.012 RON | −52.012 RON | 1.209 RON | 0 RON | 1.209 RON | −7.991 RON | 9.200 RON | 0 RON | 180 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 0 RON | 1.500 RON | 341 RON | 953 RON | 1.159 RON | 3.167 RON | 0 RON | 3.167 RON | −7.039 RON | 10.206 RON | 0 RON | 1.019 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 800 RON | 3.600 RON | 1.125 RON | 2.079 RON | 2.475 RON | 5.040 RON | 0 RON | 5.040 RON | −4.960 RON | 10.000 RON | 0 RON | 158 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 0 RON | 348 RON | −348 RON | −348 RON | 4.693 RON | 0 RON | 4.693 RON | −5.307 RON | 10.000 RON | 0 RON | 158 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
3313 — Repararea și întreținerea echipamentelor electronice și optice
Top format din 41 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−5.307 RON) — datoriile depășesc activele
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.47) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−348 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 213.1% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 800 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1,5 K RON | 3,6 K RON | 0 RON |
| Cheltuieli totale | 280 RON | 414 RON | 318 RON | 52,0 K RON | 341 RON | 1,1 K RON | 348 RON |
| Rezultat net | −280 RON | −414 RON | −318 RON | −52,0 K RON | 953 RON | 2,1 K RON | −348 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 343 RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,47 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,47 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,45 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 0,47 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 7,7 K RON | 52,4 K RON | 14,7% |
| 2020 | 8,4 K RON | 52,7 K RON | 15,9% |
| 2021 | 8,4 K RON | 52,4 K RON | 16,0% |
| 2022 | 9,2 K RON | 1,2 K RON | 761,0% |
| 2023 | 10,2 K RON | 3,2 K RON | 322,3% |
| 2024 | 10,0 K RON | 5,0 K RON | 198,4% |
| 2025 | 10,0 K RON | 4,7 K RON | 213,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 800 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | −280 RON | −414 RON | −318 RON | −52,0 K RON | 953 RON | 2,1 K RON | −348 RON | ▼ 116,7% |
| Total active | 52,4 K RON | 52,7 K RON | 52,4 K RON | 1,2 K RON | 3,2 K RON | 5,0 K RON | 4,7 K RON | ▼ 6,9% |
| Capitaluri proprii | 44,8 K RON | 44,3 K RON | 44,0 K RON | −8,0 K RON | −7,0 K RON | −5,0 K RON | −5,3 K RON | ▼ 7,0% |
| Datorii totale | 7,7 K RON | 8,4 K RON | 8,4 K RON | 9,2 K RON | 10,2 K RON | 10,0 K RON | 10,0 K RON | ▲ 0,0% |
| Lichiditate curentă | 6,82 | 6,28 | 6,24 | 0,13 | 0,31 | 0,50 | 0,47 | ▼ 6,9% |
| Marjă netă (%) | – | – | – | – | – | 259,88 | – | – |
| Scor bonitate | 67 | 60 | 67 | 15 | 30 | 55 | 15 | ▼ 72,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 343 RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 213.1% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (15/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.