Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MCA TRUCK INVEST SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, LĂCRĂMIOARELOR, 9, 34, 400470
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 734.740 RON | 808.476 RON | 753.358 RON | 47.033 RON | 55.118 RON | 795.638 RON | 457.583 RON | 338.055 RON | 235.695 RON | 559.943 RON | 0 RON | 260.874 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 1.193.360 RON | 1.243.228 RON | 1.198.363 RON | 32.434 RON | 44.865 RON | 993.302 RON | 689.768 RON | 303.534 RON | 268.129 RON | 725.173 RON | 0 RON | 161.556 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 1.538.091 RON | 1.544.148 RON | 1.524.980 RON | 3.727 RON | 19.168 RON | 891.123 RON | 478.540 RON | 412.583 RON | 271.857 RON | 619.266 RON | 0 RON | 119.133 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2022 | 1.931.587 RON | 1.939.346 RON | 1.848.164 RON | 71.790 RON | 91.182 RON | 650.242 RON | 267.312 RON | 382.930 RON | 273.646 RON | 376.596 RON | 0 RON | 69.992 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2023 | 1.410.989 RON | 1.430.368 RON | 1.508.012 RON | −91.948 RON | −77.644 RON | 443.524 RON | 114.753 RON | 328.771 RON | 181.698 RON | 261.826 RON | 0 RON | 128.988 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 1.385.340 RON | 1.551.262 RON | 1.466.893 RON | 46.760 RON | 84.369 RON | 787.251 RON | 499.401 RON | 287.850 RON | 228.458 RON | 558.793 RON | 0 RON | 101.582 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 2.326.845 RON | 2.382.849 RON | 2.378.044 RON | 4.067 RON | 4.805 RON | 674.980 RON | 390.509 RON | 284.471 RON | 232.525 RON | 442.455 RON | 0 RON | 167.809 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,964 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.64) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 734,7 K RON | 1,19 M RON | 1,54 M RON | 1,93 M RON | 1,41 M RON | 1,39 M RON | 2,33 M RON |
| Venituri totale | 808,5 K RON | 1,24 M RON | 1,54 M RON | 1,94 M RON | 1,43 M RON | 1,55 M RON | 2,38 M RON |
| Cheltuieli totale | 753,4 K RON | 1,20 M RON | 1,52 M RON | 1,85 M RON | 1,51 M RON | 1,47 M RON | 2,38 M RON |
| Rezultat net | 47,0 K RON | 32,4 K RON | 3,7 K RON | 71,8 K RON | −91,9 K RON | 46,8 K RON | 4,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,22 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,64 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,64 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,26 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,53 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 13,87 |
| Durata încasare (zile) | 26 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 559,9 K RON | 795,6 K RON | 70,4% |
| 2020 | 725,2 K RON | 993,3 K RON | 73,0% |
| 2021 | 619,3 K RON | 891,1 K RON | 69,5% |
| 2022 | 376,6 K RON | 650,2 K RON | 57,9% |
| 2023 | 261,8 K RON | 443,5 K RON | 59,0% |
| 2024 | 558,8 K RON | 787,3 K RON | 71,0% |
| 2025 | 442,5 K RON | 675,0 K RON | 65,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 734,7 K RON | 1,19 M RON | 1,54 M RON | 1,93 M RON | 1,41 M RON | 1,39 M RON | 2,33 M RON | ▲ 68,0% |
| Rezultat net | 47,0 K RON | 32,4 K RON | 3,7 K RON | 71,8 K RON | −91,9 K RON | 46,8 K RON | 4,1 K RON | ▼ 91,3% |
| Total active | 795,6 K RON | 993,3 K RON | 891,1 K RON | 650,2 K RON | 443,5 K RON | 787,3 K RON | 675,0 K RON | ▼ 14,3% |
| Capitaluri proprii | 235,7 K RON | 268,1 K RON | 271,9 K RON | 273,6 K RON | 181,7 K RON | 228,5 K RON | 232,5 K RON | ▲ 1,8% |
| Datorii totale | 559,9 K RON | 725,2 K RON | 619,3 K RON | 376,6 K RON | 261,8 K RON | 558,8 K RON | 442,5 K RON | ▼ 20,8% |
| Lichiditate curentă | 0,60 | 0,42 | 0,67 | 1,02 | 1,26 | 0,52 | 0,64 | ▲ 24,8% |
| Marjă netă (%) | 6,40 | 2,72 | 0,24 | 3,72 | -6,52 | 3,38 | 0,17 | ▼ 95,0% |
| Scor bonitate | 55 | 45 | 63 | 75 | 49 | 50 | 63 | ▲ 26,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.