Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
OPTITOMI SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, VASILE PÂRVAN, 5, 400074
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 0 RON | 0 RON | 2.210 RON | −2.210 RON | −2.210 RON | 991 RON | 0 RON | 991 RON | 841 RON | 150 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 0 RON | 0 RON | 2.343 RON | −2.343 RON | −2.343 RON | 318 RON | 0 RON | 318 RON | −1.502 RON | 1.820 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 119.594 RON | 119.594 RON | 39.716 RON | 76.240 RON | 79.878 RON | 76.054 RON | 7.007 RON | 69.047 RON | 74.737 RON | 1.317 RON | 0 RON | 5.624 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 118.938 RON | 118.938 RON | 16.503 RON | 99.945 RON | 102.435 RON | 110.595 RON | 4.242 RON | 106.353 RON | 101.235 RON | 9.360 RON | 0 RON | 82.551 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 229.860 RON | 229.860 RON | 80.812 RON | 147.093 RON | 149.048 RON | 159.217 RON | 4.357 RON | 154.860 RON | 149.898 RON | 9.319 RON | 0 RON | 26.780 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 318.818 RON | 318.818 RON | 70.331 RON | 240.358 RON | 248.487 RON | 259.023 RON | 3.431 RON | 255.592 RON | 243.908 RON | 15.115 RON | 0 RON | 169.565 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 320.883 RON | 320.980 RON | 103.242 RON | 208.109 RON | 217.738 RON | 255.678 RON | 12.659 RON | 243.019 RON | 221.341 RON | 35.708 RON | 3.125 RON | 188.063 RON | 0 RON | 1.371 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8622 — Activități de asistență medicală specializată
Top format din 875 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 119,6 K RON | 118,9 K RON | 229,9 K RON | 318,8 K RON | 320,9 K RON |
| Venituri totale | 0 RON | 0 RON | 119,6 K RON | 118,9 K RON | 229,9 K RON | 318,8 K RON | 321,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 2,2 K RON | 2,3 K RON | 39,7 K RON | 16,5 K RON | 80,8 K RON | 70,3 K RON | 103,2 K RON |
| Rezultat net | −2,2 K RON | −2,3 K RON | 76,2 K RON | 99,9 K RON | 147,1 K RON | 240,4 K RON | 208,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 402,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 6,81 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 6,72 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,45 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 7,16 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 102,68 |
| Durata stocaj (zile) | 4 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,71 |
| Durata încasare (zile) | 214 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 150 RON | 991 RON | 15,1% |
| 2020 | 1,8 K RON | 318 RON | 572,3% |
| 2021 | 1,3 K RON | 76,1 K RON | 1,7% |
| 2022 | 9,4 K RON | 110,6 K RON | 8,5% |
| 2023 | 9,3 K RON | 159,2 K RON | 5,9% |
| 2024 | 15,1 K RON | 259,0 K RON | 5,8% |
| 2025 | 35,7 K RON | 255,7 K RON | 14,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 0 RON | 0 RON | 119,6 K RON | 118,9 K RON | 229,9 K RON | 318,8 K RON | 320,9 K RON | ▲ 0,6% |
| Rezultat net | −2,2 K RON | −2,3 K RON | 76,2 K RON | 99,9 K RON | 147,1 K RON | 240,4 K RON | 208,1 K RON | ▼ 13,4% |
| Total active | 991 RON | 318 RON | 76,1 K RON | 110,6 K RON | 159,2 K RON | 259,0 K RON | 255,7 K RON | ▼ 1,3% |
| Capitaluri proprii | 841 RON | −1,5 K RON | 74,7 K RON | 101,2 K RON | 149,9 K RON | 243,9 K RON | 221,3 K RON | ▼ 9,3% |
| Datorii totale | 150 RON | 1,8 K RON | 1,3 K RON | 9,4 K RON | 9,3 K RON | 15,1 K RON | 35,7 K RON | ▲ 136,2% |
| Lichiditate curentă | 6,61 | 0,17 | 52,43 | 11,36 | 16,62 | 16,91 | 6,81 | ▼ 59,8% |
| Marjă netă (%) | – | – | 63,75 | 84,03 | 63,99 | 75,39 | 64,86 | ▼ 14,0% |
| Scor bonitate | 67 | 15 | 95 | 87 | 100 | 100 | 80 | ▼ 20,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (208,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (6.81), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 402,7 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.