SNG IULIAN CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, TUDOR VLADIMIRESCU, 6-8, 4, 400225, Etaj subsol si parter
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 229.475 RON | 229.476 RON | 161.861 RON | 65.320 RON | 67.615 RON | 80.580 RON | 0 RON | 80.580 RON | 65.520 RON | 15.060 RON | 680 RON | 670 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2020 | 271.508 RON | 271.508 RON | 176.651 RON | 92.141 RON | 94.857 RON | 176.418 RON | 0 RON | 176.418 RON | 157.661 RON | 18.757 RON | 857 RON | 6.156 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2021 | 250.700 RON | 250.700 RON | 201.160 RON | 47.033 RON | 49.540 RON | 91.428 RON | 0 RON | 91.428 RON | 68.111 RON | 23.317 RON | 0 RON | 4.842 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
| 2022 | 475.795 RON | 475.867 RON | 256.757 RON | 214.446 RON | 219.110 RON | 324.623 RON | 0 RON | 324.623 RON | 282.556 RON | 42.067 RON | 18 RON | 233.716 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 201.610 RON | 201.610 RON | 217.827 RON | −18.193 RON | −16.217 RON | 77.036 RON | 0 RON | 77.036 RON | 44.345 RON | 32.691 RON | 0 RON | 52.784 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 306.220 RON | 306.220 RON | 318.371 RON | −18.025 RON | −12.151 RON | 134.615 RON | 8 RON | 134.607 RON | 26.320 RON | 108.295 RON | 0 RON | 53.779 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
- •Pierdere netă înregistrată în 2024 (−18.025 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 80.5% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 229,5 K RON | 271,5 K RON | 250,7 K RON | 475,8 K RON | 201,6 K RON | 306,2 K RON |
| Venituri totale | 229,5 K RON | 271,5 K RON | 250,7 K RON | 475,9 K RON | 201,6 K RON | 306,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 161,9 K RON | 176,7 K RON | 201,2 K RON | 256,8 K RON | 217,8 K RON | 318,4 K RON |
| Rezultat net | 65,3 K RON | 92,1 K RON | 47,0 K RON | 214,4 K RON | −18,2 K RON | −18,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 329,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,24 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,24 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,75 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,24 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,69 |
| Durata încasare (zile) | 64 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 15,1 K RON | 80,6 K RON | 18,7% |
| 2020 | 18,8 K RON | 176,4 K RON | 10,6% |
| 2021 | 23,3 K RON | 91,4 K RON | 25,5% |
| 2022 | 42,1 K RON | 324,6 K RON | 13,0% |
| 2023 | 32,7 K RON | 77,0 K RON | 42,4% |
| 2024 | 108,3 K RON | 134,6 K RON | 80,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 229,5 K RON | 271,5 K RON | 250,7 K RON | 475,8 K RON | 201,6 K RON | 306,2 K RON | ▲ 51,9% |
| Rezultat net | 65,3 K RON | 92,1 K RON | 47,0 K RON | 214,4 K RON | −18,2 K RON | −18,0 K RON | ▲ 0,9% |
| Total active | 80,6 K RON | 176,4 K RON | 91,4 K RON | 324,6 K RON | 77,0 K RON | 134,6 K RON | ▲ 74,7% |
| Capitaluri proprii | 65,5 K RON | 157,7 K RON | 68,1 K RON | 282,6 K RON | 44,3 K RON | 26,3 K RON | ▼ 40,6% |
| Datorii totale | 15,1 K RON | 18,8 K RON | 23,3 K RON | 42,1 K RON | 32,7 K RON | 108,3 K RON | ▲ 231,3% |
| Lichiditate curentă | 5,35 | 9,41 | 3,92 | 7,72 | 2,36 | 1,24 | ▼ 47,3% |
| Marjă netă (%) | 28,46 | 33,94 | 18,76 | 45,07 | -9,02 | -5,89 | ▲ 34,7% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 80 | 100 | 57 | 52 | ▼ 8,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Scorul de bonitate de 52/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 329,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Grad de îndatorare de 80.5% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.