EVOTOP CAD S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, SOVEJA, 31, V1, 1, 12, 900420
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 28.967 RON | 30.602 RON | 25.150 RON | 5.405 RON | 5.452 RON | 142.837 RON | 73.108 RON | 69.729 RON | 5.605 RON | 6.231 RON | 0 RON | 39.012 RON | 131.001 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 98.286 RON | 111.127 RON | 102.934 RON | 7.692 RON | 8.193 RON | 95.621 RON | 80.767 RON | 14.854 RON | 7.932 RON | 6.135 RON | 0 RON | 0 RON | 81.554 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 47.000 RON | 59.782 RON | 65.234 RON | −5.452 RON | −5.452 RON | 74.850 RON | 67.986 RON | 6.864 RON | −152 RON | 6.229 RON | 0 RON | 0 RON | 68.773 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 24.200 RON | 35.565 RON | 35.122 RON | 294 RON | 443 RON | 57.550 RON | 56.621 RON | 929 RON | 142 RON | 0 RON | 0 RON | 3 RON | 57.408 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 0 RON | 11.365 RON | 12.328 RON | −963 RON | −963 RON | 45.523 RON | 45.256 RON | 267 RON | −821 RON | 300 RON | 0 RON | 3 RON | 46.044 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 0 RON | 11.365 RON | 12.115 RON | −750 RON | −750 RON | 34.158 RON | 33.891 RON | 267 RON | −1.571 RON | 1.050 RON | 0 RON | 3 RON | 34.679 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 0 RON | 11.365 RON | 12.244 RON | −879 RON | −879 RON | 22.884 RON | 22.526 RON | 358 RON | −2.449 RON | 2.020 RON | 0 RON | 3 RON | 23.313 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7112 — Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Top format din 643 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−2.449 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.18) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−879 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 29,0 K RON | 98,3 K RON | 47,0 K RON | 24,2 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON |
| Venituri totale | 30,6 K RON | 111,1 K RON | 59,8 K RON | 35,6 K RON | 11,4 K RON | 11,4 K RON | 11,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 25,2 K RON | 102,9 K RON | 65,2 K RON | 35,1 K RON | 12,3 K RON | 12,1 K RON | 12,2 K RON |
| Rezultat net | 5,4 K RON | 7,7 K RON | −5,5 K RON | 294 RON | −963 RON | −750 RON | −879 RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): −18,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,18 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,18 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,18 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 11,33 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 6,2 K RON | 142,8 K RON | 4,4% |
| 2020 | 6,1 K RON | 95,6 K RON | 6,4% |
| 2021 | 6,2 K RON | 74,9 K RON | 8,3% |
| 2022 | 0 RON | 57,6 K RON | 0,0% |
| 2023 | 300 RON | 45,5 K RON | 0,7% |
| 2024 | 1,1 K RON | 34,2 K RON | 3,1% |
| 2025 | 2,0 K RON | 22,9 K RON | 8,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 29,0 K RON | 98,3 K RON | 47,0 K RON | 24,2 K RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | – |
| Rezultat net | 5,4 K RON | 7,7 K RON | −5,5 K RON | 294 RON | −963 RON | −750 RON | −879 RON | ▼ 17,2% |
| Total active | 142,8 K RON | 95,6 K RON | 74,9 K RON | 57,6 K RON | 45,5 K RON | 34,2 K RON | 22,9 K RON | ▼ 33,0% |
| Capitaluri proprii | 5,6 K RON | 7,9 K RON | −152 RON | 142 RON | −821 RON | −1,6 K RON | −2,4 K RON | ▼ 55,9% |
| Datorii totale | 6,2 K RON | 6,1 K RON | 6,2 K RON | 0 RON | 300 RON | 1,1 K RON | 2,0 K RON | ▲ 92,4% |
| Lichiditate curentă | 11,19 | 2,42 | 1,10 | – | 0,89 | 0,25 | 0,18 | ▼ 30,3% |
| Marjă netă (%) | 18,66 | 7,83 | -11,60 | 1,21 | – | – | – | – |
| Scor bonitate | 70 | 73 | 24 | 40 | 20 | 22 | 15 | ▼ 31,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (15/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.