SEATRANS CONTINENTAL SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, BABA NOVAC, 179, BN11, 9, 53
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 1.321.370 RON | 1.350.700 RON | 1.145.494 RON | 191.969 RON | 205.206 RON | 395.132 RON | 99.483 RON | 295.649 RON | 248.203 RON | 163.690 RON | 0 RON | 154.688 RON | 0 RON | 16.761 RON | 3 |
| 2024 | 1.986.217 RON | 1.986.218 RON | 1.761.013 RON | 166.810 RON | 225.205 RON | 422.018 RON | 148.132 RON | 273.886 RON | 218.275 RON | 221.601 RON | 0 RON | 194.974 RON | 0 RON | 17.858 RON | 5 |
| 2025 | 2.265.074 RON | 2.278.363 RON | 2.018.622 RON | 215.220 RON | 259.741 RON | 518.721 RON | 185.940 RON | 332.781 RON | 241.828 RON | 297.377 RON | 5.285 RON | 209.930 RON | 0 RON | 20.484 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,592 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,32 M RON | 1,99 M RON | 2,27 M RON |
| Venituri totale | 1,35 M RON | 1,99 M RON | 2,28 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,15 M RON | 1,76 M RON | 2,02 M RON |
| Rezultat net | 192,0 K RON | 166,8 K RON | 215,2 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,80 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,12 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,10 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,40 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,74 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 428,59 |
| Durata stocaj (zile) | 1 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 10,79 |
| Durata încasare (zile) | 34 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 163,7 K RON | 395,1 K RON | 41,4% |
| 2024 | 221,6 K RON | 422,0 K RON | 52,5% |
| 2025 | 297,4 K RON | 518,7 K RON | 57,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,32 M RON | 1,99 M RON | 2,27 M RON | ▲ 14,0% |
| Rezultat net | 192,0 K RON | 166,8 K RON | 215,2 K RON | ▲ 29,0% |
| Total active | 395,1 K RON | 422,0 K RON | 518,7 K RON | ▲ 22,9% |
| Capitaluri proprii | 248,2 K RON | 218,3 K RON | 241,8 K RON | ▲ 10,8% |
| Datorii totale | 163,7 K RON | 221,6 K RON | 297,4 K RON | ▲ 34,2% |
| Lichiditate curentă | 1,81 | 1,24 | 1,12 | ▼ 9,5% |
| Marjă netă (%) | 14,53 | 8,40 | 9,50 | ▲ 13,1% |
| Scor bonitate | 82 | 72 | 75 | ▲ 4,2% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (215,2 K RON).
- •Scorul de bonitate de 75/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,80 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.