Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ABRAXAS TECHNOLOGIES SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Sat Ţepeş Vodă, Comuna Siliştea, SILIŞTEI, 193 B, 907271, constructia C12-Atelier Mecanic
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 95.071 RON | 95.071 RON | 2.989 RON | 89.230 RON | 92.082 RON | 147.567 RON | 0 RON | 147.567 RON | 144.401 RON | 3.166 RON | 0 RON | 23.733 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 64.945 RON | 64.945 RON | 11.865 RON | 51.341 RON | 53.080 RON | 61.648 RON | 0 RON | 61.648 RON | 51.581 RON | 10.067 RON | 0 RON | 36.183 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 37.674 RON | 37.674 RON | 489 RON | 36.066 RON | 37.185 RON | 88.437 RON | 0 RON | 88.437 RON | 87.647 RON | 790 RON | 0 RON | 32.013 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 111.580 RON | 111.580 RON | 14.663 RON | 93.570 RON | 96.917 RON | 184.027 RON | 0 RON | 184.027 RON | 181.217 RON | 2.810 RON | 0 RON | 145.568 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 39.300 RON | 39.390 RON | 29.041 RON | 8.052 RON | 10.349 RON | 138.519 RON | 83 RON | 138.436 RON | 137.839 RON | 680 RON | 0 RON | 79.259 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 112.350 RON | 112.350 RON | 58.926 RON | 46.230 RON | 53.424 RON | 191.633 RON | 8.986 RON | 182.647 RON | 184.068 RON | 7.565 RON | 0 RON | 77.525 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 76.600 RON | 76.625 RON | 33.994 RON | 36.629 RON | 42.631 RON | 224.697 RON | 5.162 RON | 219.535 RON | 220.697 RON | 4.000 RON | 0 RON | 190.763 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6201 — Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)
Top format din 286 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 95,1 K RON | 64,9 K RON | 37,7 K RON | 111,6 K RON | 39,3 K RON | 112,4 K RON | 76,6 K RON |
| Venituri totale | 95,1 K RON | 64,9 K RON | 37,7 K RON | 111,6 K RON | 39,4 K RON | 112,4 K RON | 76,6 K RON |
| Cheltuieli totale | 3,0 K RON | 11,9 K RON | 489 RON | 14,7 K RON | 29,0 K RON | 58,9 K RON | 34,0 K RON |
| Rezultat net | 89,2 K RON | 51,3 K RON | 36,1 K RON | 93,6 K RON | 8,1 K RON | 46,2 K RON | 36,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 82,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 54,88 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 54,88 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 7,19 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 56,17 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,40 |
| Durata încasare (zile) | 909 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 3,2 K RON | 147,6 K RON | 2,2% |
| 2020 | 10,1 K RON | 61,6 K RON | 16,3% |
| 2021 | 790 RON | 88,4 K RON | 0,9% |
| 2022 | 2,8 K RON | 184,0 K RON | 1,5% |
| 2023 | 680 RON | 138,5 K RON | 0,5% |
| 2024 | 7,6 K RON | 191,6 K RON | 4,0% |
| 2025 | 4,0 K RON | 224,7 K RON | 1,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 95,1 K RON | 64,9 K RON | 37,7 K RON | 111,6 K RON | 39,3 K RON | 112,4 K RON | 76,6 K RON | ▼ 31,8% |
| Rezultat net | 89,2 K RON | 51,3 K RON | 36,1 K RON | 93,6 K RON | 8,1 K RON | 46,2 K RON | 36,6 K RON | ▼ 20,8% |
| Total active | 147,6 K RON | 61,6 K RON | 88,4 K RON | 184,0 K RON | 138,5 K RON | 191,6 K RON | 224,7 K RON | ▲ 17,3% |
| Capitaluri proprii | 144,4 K RON | 51,6 K RON | 87,6 K RON | 181,2 K RON | 137,8 K RON | 184,1 K RON | 220,7 K RON | ▲ 19,9% |
| Datorii totale | 3,2 K RON | 10,1 K RON | 790 RON | 2,8 K RON | 680 RON | 7,6 K RON | 4,0 K RON | ▼ 47,1% |
| Lichiditate curentă | 46,61 | 6,12 | 111,95 | 65,49 | 203,58 | 24,14 | 54,88 | ▲ 127,3% |
| Marjă netă (%) | 93,86 | 79,05 | 95,73 | 83,86 | 20,49 | 41,15 | 47,82 | ▲ 16,2% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 87 | 95 | 87 | 95 | 87 | ▼ 8,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (36,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (54.88), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 82,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.