Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
C.A.S.A. INSTAL CONSTRUCT S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, CONSTANŢA, SAT VACANȚĂ, ZONA DINTRE CASA MUREȘ, CASA VÂLCEA ȘI CASA PRAHOVA, SPAȚIU COMERCIAL
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 152.350 RON | 152.350 RON | 32.222 RON | 118.634 RON | 120.128 RON | 160.115 RON | 3.858 RON | 156.257 RON | 118.834 RON | 41.281 RON | 0 RON | 137.953 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 1.097.286 RON | 1.097.286 RON | 615.522 RON | 471.564 RON | 481.764 RON | 690.514 RON | 23.759 RON | 666.755 RON | 471.804 RON | 218.710 RON | 64.633 RON | 522.309 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 1.926.571 RON | 1.928.853 RON | 1.408.864 RON | 501.656 RON | 519.989 RON | 1.228.417 RON | 229.118 RON | 999.299 RON | 501.896 RON | 723.327 RON | 180.193 RON | 769.419 RON | 3.194 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 1.576.515 RON | 1.579.709 RON | 1.033.185 RON | 501.503 RON | 546.524 RON | 1.716.740 RON | 758.304 RON | 958.436 RON | 501.743 RON | 1.214.997 RON | 262.403 RON | 641.255 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
Raport Economico-Financiar
2021–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.79) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 152,4 K RON | 1,10 M RON | 1,93 M RON | 1,58 M RON |
| Venituri totale | 152,4 K RON | 1,10 M RON | 1,93 M RON | 1,58 M RON |
| Cheltuieli totale | 32,2 K RON | 615,5 K RON | 1,41 M RON | 1,03 M RON |
| Rezultat net | 118,6 K RON | 471,6 K RON | 501,7 K RON | 501,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 2,46 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,79 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,57 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,05 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,41 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,01 |
| Durata stocaj (zile) | 61 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,46 |
| Durata încasare (zile) | 149 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2021 | 41,3 K RON | 160,1 K RON | 25,8% |
| 2022 | 218,7 K RON | 690,5 K RON | 31,7% |
| 2023 | 723,3 K RON | 1,23 M RON | 58,9% |
| 2024 | 1,21 M RON | 1,72 M RON | 70,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 152,4 K RON | 1,10 M RON | 1,93 M RON | 1,58 M RON | ▼ 18,2% |
| Rezultat net | 118,6 K RON | 471,6 K RON | 501,7 K RON | 501,5 K RON | ▼ 0,0% |
| Total active | 160,1 K RON | 690,5 K RON | 1,23 M RON | 1,72 M RON | ▲ 39,8% |
| Capitaluri proprii | 118,8 K RON | 471,8 K RON | 501,9 K RON | 501,7 K RON | ▼ 0,0% |
| Datorii totale | 41,3 K RON | 218,7 K RON | 723,3 K RON | 1,21 M RON | ▲ 68,0% |
| Lichiditate curentă | 3,79 | 3,05 | 1,38 | 0,79 | ▼ 42,9% |
| Marjă netă (%) | 77,87 | 42,98 | 26,04 | 31,81 | ▲ 22,2% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 80 | 53 | ▼ 33,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2021, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (501,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 53/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,46 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2021–2024.