Publicitate

ENERGY FOR FREEDOM S.R.L.

CUI: 40528405 J13/480/2019 SRL Constanţa, Sat Agigea, Comuna Agigea
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 40528405
Cod înmatriculare J13/480/2019
EUID ROONRC.J13/480/2019
Data înmatriculării 2019-01-30
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 7 ani

Adresă

România, Constanţa, Sat Agigea, Comuna Agigea, AVRAM IANCU, 4

Țară: România
Județ: Constanţa
Localitate: Sat Agigea, Comuna Agigea
Stradă: AVRAM IANCU
Număr: 4

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2019 34.757 RON 143.544 RON 122.630 RON 20.549 RON 20.914 RON 87.464 RON 15.341 RON 72.123 RON 20.749 RON 23.205 RON 0 RON 38.740 RON 44.446 RON 936 RON 3
2020 0 RON 27.254 RON 108.156 RON −80.902 RON −80.902 RON 48.406 RON 9.808 RON 38.598 RON −60.153 RON 54.451 RON 0 RON 38.740 RON 55.044 RON 936 RON 2
2021 0 RON 3.678 RON 6.718 RON −3.040 RON −3.040 RON 44.728 RON 6.130 RON 38.598 RON −63.193 RON 57.492 RON 0 RON 38.740 RON 51.365 RON 936 RON 1
2022 0 RON 3.678 RON 6.103 RON −2.425 RON −2.425 RON 40.151 RON 2.452 RON 37.699 RON −65.618 RON 58.082 RON 0 RON 37.851 RON 47.687 RON 0 RON 0
2023 0 RON 2.452 RON 2.902 RON −450 RON −450 RON 37.699 RON 0 RON 37.699 RON −66.068 RON 58.532 RON 0 RON 37.851 RON 45.235 RON 0 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

ZIELLA MASSIMILIANO
administrator
Italia
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2019–2023

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2023
  • Capitaluri proprii negative (−66.068 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.64) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2023 (−450 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 155.3% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2023
0 RON
Rezultat Net 2023
−450 RON
Total Active 2023
37,7 K RON
Scor Bonitate
27/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 27/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20192020202120222023
Cifra de afaceri 34,8 K RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON
Venituri totale 143,5 K RON 27,3 K RON 3,7 K RON 3,7 K RON 2,5 K RON
Cheltuieli totale 122,6 K RON 108,2 K RON 6,7 K RON 6,1 K RON 2,9 K RON
Rezultat net 20,5 K RON −80,9 K RON −3,0 K RON −2,4 K RON −450 RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): −13,9 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2023 (−66.068 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2023

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,64 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,64 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,64 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2023)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate0 RON (0%)
Active circulante37,7 K RON (100%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Creanțe37,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2023)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
Marjă netă
ROA
-1,2%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2019 23,2 K RON 87,5 K RON 26,5%
2020 54,5 K RON 48,4 K RON 112,5%
2021 57,5 K RON 44,7 K RON 128,5%
2022 58,1 K RON 40,2 K RON 144,7%
2023 58,5 K RON 37,7 K RON 155,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2023

27
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Date insuficiente 5/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20192020202120222023 YoY
Cifra de afaceri 34,8 K RON 0 RON 0 RON 0 RON 0 RON
Rezultat net 20,5 K RON −80,9 K RON −3,0 K RON −2,4 K RON −450 RON ▲ 81,4%
Total active 87,5 K RON 48,4 K RON 44,7 K RON 40,2 K RON 37,7 K RON ▼ 6,1%
Capitaluri proprii 20,7 K RON −60,2 K RON −63,2 K RON −65,6 K RON −66,1 K RON ▼ 0,7%
Datorii totale 23,2 K RON 54,5 K RON 57,5 K RON 58,1 K RON 58,5 K RON ▲ 0,8%
Lichiditate curentă 3,11 0,71 0,67 0,65 0,64 ▼ 0,8%
Marjă netă (%) 59,12
Scor bonitate 77 20 27 27 27 ▲ 0,0%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2023, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 155.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (27/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.

Publicitate