Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
SERVICII SI IMPORT "AUTEX" SRL
Date generale
Adresă
România, Covasna, Loc. Baraolt, Oraş Baraolt, Calea TRANDAFIRILOR, B1, P, 6, 525100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.775.435 RON | 1.776.114 RON | 1.843.782 RON | −67.668 RON | −67.668 RON | 163.275 RON | 17.640 RON | 145.635 RON | −98.688 RON | 261.963 RON | 140.902 RON | 1.786 RON | 0 RON | 0 RON | 10 |
| 2020 | 1.222.229 RON | 1.222.229 RON | 1.195.111 RON | 27.118 RON | 27.118 RON | 152.291 RON | 16.251 RON | 136.040 RON | −71.571 RON | 223.862 RON | 120.655 RON | 12.205 RON | 0 RON | 0 RON | 7 |
| 2021 | 1.296.332 RON | 1.296.332 RON | 1.262.472 RON | 33.860 RON | 33.860 RON | 137.104 RON | 11.701 RON | 125.403 RON | −37.711 RON | 174.815 RON | 116.499 RON | 1.944 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2022 | 1.256.370 RON | 1.256.370 RON | 1.230.607 RON | 25.763 RON | 25.763 RON | 130.191 RON | 7.150 RON | 123.041 RON | −11.948 RON | 142.139 RON | 102.675 RON | 11.053 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
| 2023 | 1.080.718 RON | 1.080.718 RON | 1.068.585 RON | 12.133 RON | 12.133 RON | 131.981 RON | 2.986 RON | 128.995 RON | 186 RON | 131.795 RON | 108.127 RON | 2.521 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 937.288 RON | 962.490 RON | 931.301 RON | 31.189 RON | 31.189 RON | 149.430 RON | 106.554 RON | 42.876 RON | 31.375 RON | 118.055 RON | 16.135 RON | 16.248 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 70.687 RON | 72.937 RON | 62.566 RON | 10.371 RON | 10.371 RON | 151.459 RON | 130.824 RON | 20.635 RON | 41.746 RON | 109.713 RON | 17.935 RON | 610 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4777 Comerț cu amănuntul al ceasurilor și bijuteriilor
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 5610 Restaurante
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 6209 Alte activităţi de servicii privind tehnologia informaţiei
- 6311 Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web şi activităţi conexe
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 8219 Activităţi de fotocopiere, de pregătire a documentelor şi alte activităţi specializate de secretariat
Lideri din domeniu
Top companii din Covasna, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 310 companii din județul Covasna. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.19) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,78 M RON | 1,22 M RON | 1,30 M RON | 1,26 M RON | 1,08 M RON | 937,3 K RON | 70,7 K RON |
| Venituri totale | 1,78 M RON | 1,22 M RON | 1,30 M RON | 1,26 M RON | 1,08 M RON | 962,5 K RON | 72,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 1,84 M RON | 1,20 M RON | 1,26 M RON | 1,23 M RON | 1,07 M RON | 931,3 K RON | 62,6 K RON |
| Rezultat net | −67,7 K RON | 27,1 K RON | 33,9 K RON | 25,8 K RON | 12,1 K RON | 31,2 K RON | 10,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 248,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,19 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,02 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,02 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,38 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,94 |
| Durata stocaj (zile) | 93 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 115,88 |
| Durata încasare (zile) | 3 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 262,0 K RON | 163,3 K RON | 160,4% |
| 2020 | 223,9 K RON | 152,3 K RON | 147,0% |
| 2021 | 174,8 K RON | 137,1 K RON | 127,5% |
| 2022 | 142,1 K RON | 130,2 K RON | 109,2% |
| 2023 | 131,8 K RON | 132,0 K RON | 99,9% |
| 2024 | 118,1 K RON | 149,4 K RON | 79,0% |
| 2025 | 109,7 K RON | 151,5 K RON | 72,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,78 M RON | 1,22 M RON | 1,30 M RON | 1,26 M RON | 1,08 M RON | 937,3 K RON | 70,7 K RON | ▼ 92,5% |
| Rezultat net | −67,7 K RON | 27,1 K RON | 33,9 K RON | 25,8 K RON | 12,1 K RON | 31,2 K RON | 10,4 K RON | ▼ 66,7% |
| Total active | 163,3 K RON | 152,3 K RON | 137,1 K RON | 130,2 K RON | 132,0 K RON | 149,4 K RON | 151,5 K RON | ▲ 1,4% |
| Capitaluri proprii | −98,7 K RON | −71,6 K RON | −37,7 K RON | −11,9 K RON | 186 RON | 31,4 K RON | 41,7 K RON | ▲ 33,1% |
| Datorii totale | 262,0 K RON | 223,9 K RON | 174,8 K RON | 142,1 K RON | 131,8 K RON | 118,1 K RON | 109,7 K RON | ▼ 7,1% |
| Lichiditate curentă | 0,56 | 0,61 | 0,72 | 0,87 | 0,98 | 0,36 | 0,19 | ▼ 48,2% |
| Marjă netă (%) | -3,81 | 2,22 | 2,61 | 2,05 | 1,12 | 3,33 | 14,67 | ▲ 340,5% |
| Scor bonitate | 24 | 45 | 50 | 37 | 43 | 45 | 48 | ▲ 6,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,4 K RON).
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 248,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Scor de bonitate scăzut (48/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.