Publicitate

KOLBY-CO SRL

CUI: 5993835 J14/561/1994 SRL Covasna, Municipiul Târgu Secuiesc
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 5993835
Cod înmatriculare J14/561/1994
EUID ROONRC.J14/561/1994
Data înmatriculării 1994-07-05
Formă juridică SRL
Stare Funcțiune
Ani de activitate 32 ani

Adresă

România, Covasna, Municipiul Târgu Secuiesc, RUSENI, 2/B, 525400

Țară: România
Județ: Covasna
Localitate: Municipiul Târgu Secuiesc
Stradă: RUSENI
Număr: 2/B
Cod poștal: 525400

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 76.781 RON 87.113 RON 104.685 RON −17.572 RON −17.572 RON 126.906 RON 16.157 RON 110.749 RON −20.543 RON 147.450 RON 71.987 RON 32.260 RON 0 RON 1 RON 0
2024 36.011 RON 36.011 RON 63.579 RON −27.568 RON −27.568 RON 117.440 RON 10.917 RON 106.523 RON −48.111 RON 165.552 RON 76.740 RON 21.890 RON 0 RON 1 RON 0

Reprezentanți și administratori (1)

KOLBÁSZ SÁNDOR
administrator
Covasna, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Capitaluri proprii negative (−48.111 RON) — risc de insolvență tehnică
  • Lichiditate curentă sub 1.0 (0.64) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−27.568 RON)
  • Grad ridicat de îndatorare: 141% din active finanțate din datorii
Cifra de Afaceri 2024
36,0 K RON
Rezultat Net 2024
−27,6 K RON
Total Active 2024
117,4 K RON
Scor Bonitate
17/100
D
Risc Extrem — Clasa D
Scor bonitate: 17/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 76,8 K RON 36,0 K RON
Venituri totale 87,1 K RON 36,0 K RON
Cheltuieli totale 104,7 K RON 63,6 K RON
Rezultat net −17,6 K RON −27,6 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −4,8 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Insolvență tehnică: Capitalurile proprii sunt negative în 2024 (−48.111 RON). Datoriile totale depășesc totalul activelor, ceea ce semnalează o situație de supraîndatorare cronică.

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 0,64 ≥ 1 Slab
Lichiditate rapidă 0,18 ≥ 0.8 Slab
Lichiditate imediată 0,05 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 0,71 ≥ 1 Slab

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate10,9 K RON (9.3%)
Active circulante106,5 K RON (90.7%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri76,7 K RON
Creanțe21,9 K RON
Numerar7,9 K RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 0,47
Durata stocaj (zile) 778
Rotație creanțe (ori/an) 1,65
Durata încasare (zile) 222

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-76,6%
Marjă netă
-76,6%
ROA
-23,5%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 147,5 K RON 126,9 K RON 116,2%
2024 165,6 K RON 117,4 K RON 141,0%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

17
din 100 puncte
Clasa D — Risc Extrem
Lichiditate — Slabă (LC ≥ 0.5) 8/25
Capital — Critică (capitaluri negative) 2/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință negativă 5/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 76,8 K RON 36,0 K RON ▼ 53,1%
Rezultat net −17,6 K RON −27,6 K RON ▼ 56,9%
Total active 126,9 K RON 117,4 K RON ▼ 7,5%
Capitaluri proprii −20,5 K RON −48,1 K RON ▼ 134,2%
Datorii totale 147,5 K RON 165,6 K RON ▲ 12,3%
Lichiditate curentă 0,75 0,64 ▼ 14,3%
Marjă netă (%) -22,89 -76,55 ▼ 234,4%
Scor bonitate 24 17 ▼ 29,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.
  • Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
  • Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
  • Grad de îndatorare de 141% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
  • Scor de bonitate scăzut (17/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
  • Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
  • Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
  • Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
  • Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate