Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
CRISTAL SPEDITION DINAMIC S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Dâmboviţa, Loc. Găeşti, Oraş Găeşti, UNIRII, 10, 9, D, 3, 135200
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 393.213 RON | 401.443 RON | 296.356 RON | 101.091 RON | 105.087 RON | 158.204 RON | 11.428 RON | 146.776 RON | 101.591 RON | 56.613 RON | 1.081 RON | 90.724 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 456.348 RON | 474.156 RON | 415.458 RON | 54.051 RON | 58.698 RON | 168.670 RON | 8.338 RON | 160.332 RON | 155.642 RON | 13.028 RON | 0 RON | 67.924 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 885.829 RON | 891.254 RON | 747.615 RON | 134.904 RON | 143.639 RON | 201.973 RON | 5.303 RON | 196.670 RON | 135.404 RON | 66.569 RON | 3.533 RON | 186.355 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 1.122.444 RON | 1.129.386 RON | 902.094 RON | 216.223 RON | 227.292 RON | 339.043 RON | 2.273 RON | 336.770 RON | 216.763 RON | 122.280 RON | 17.850 RON | 156.502 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 1.427.028 RON | 1.549.308 RON | 1.458.232 RON | 51.578 RON | 91.076 RON | 821.492 RON | 489.741 RON | 331.751 RON | 52.118 RON | 769.374 RON | 18.355 RON | 271.740 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 2.200.676 RON | 2.249.422 RON | 2.078.431 RON | 131.757 RON | 170.991 RON | 1.000.814 RON | 563.720 RON | 437.094 RON | 132.297 RON | 868.517 RON | 14.677 RON | 348.725 RON | 0 RON | 0 RON | 6 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Lideri din domeniu
Top companii din Dâmboviţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4941 — Transporturi rutiere de mărfuri
Top format din 1,257 companii din județul Dâmboviţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.5) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Grad ridicat de îndatorare: 86.8% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 393,2 K RON | 456,3 K RON | 885,8 K RON | 1,12 M RON | 1,43 M RON | 2,20 M RON |
| Venituri totale | 401,4 K RON | 474,2 K RON | 891,3 K RON | 1,13 M RON | 1,55 M RON | 2,25 M RON |
| Cheltuieli totale | 296,4 K RON | 415,5 K RON | 747,6 K RON | 902,1 K RON | 1,46 M RON | 2,08 M RON |
| Rezultat net | 101,1 K RON | 54,1 K RON | 134,9 K RON | 216,2 K RON | 51,6 K RON | 131,8 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,30 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,50 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,49 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,08 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,15 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 149,94 |
| Durata stocaj (zile) | 2 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 6,31 |
| Durata încasare (zile) | 58 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 56,6 K RON | 158,2 K RON | 35,8% |
| 2021 | 13,0 K RON | 168,7 K RON | 7,7% |
| 2022 | 66,6 K RON | 202,0 K RON | 33,0% |
| 2023 | 122,3 K RON | 339,0 K RON | 36,1% |
| 2024 | 769,4 K RON | 821,5 K RON | 93,7% |
| 2025 | 868,5 K RON | 1,00 M RON | 86,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 393,2 K RON | 456,3 K RON | 885,8 K RON | 1,12 M RON | 1,43 M RON | 2,20 M RON | ▲ 54,2% |
| Rezultat net | 101,1 K RON | 54,1 K RON | 134,9 K RON | 216,2 K RON | 51,6 K RON | 131,8 K RON | ▲ 155,5% |
| Total active | 158,2 K RON | 168,7 K RON | 202,0 K RON | 339,0 K RON | 821,5 K RON | 1,00 M RON | ▲ 21,8% |
| Capitaluri proprii | 101,6 K RON | 155,6 K RON | 135,4 K RON | 216,8 K RON | 52,1 K RON | 132,3 K RON | ▲ 153,8% |
| Datorii totale | 56,6 K RON | 13,0 K RON | 66,6 K RON | 122,3 K RON | 769,4 K RON | 868,5 K RON | ▲ 12,9% |
| Lichiditate curentă | 2,59 | 12,31 | 2,95 | 2,75 | 0,43 | 0,50 | ▲ 16,7% |
| Marjă netă (%) | 25,71 | 11,84 | 15,23 | 19,26 | 3,61 | 5,99 | ▲ 65,9% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 95 | 95 | 38 | 68 | ▲ 78,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (131,8 K RON).
- •Scorul de bonitate de 68/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,30 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 86.8% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.