Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
MORGAN CORPORATION SRL
Date generale
Adresă
România, Dolj, Municipiul Craiova, DECEBAL, 85, 1, 200621, Pavilion Administrativ, Grup Exploatare, Corp A, cam. 29
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 211.161 RON | 716.929 RON | 684.914 RON | 25.680 RON | 32.015 RON | 4.633.777 RON | 2.277.385 RON | 2.356.392 RON | 443.015 RON | 4.190.762 RON | 1.989.668 RON | 224.532 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 194.324 RON | 902.493 RON | 884.671 RON | 11.992 RON | 17.822 RON | 5.214.303 RON | 2.257.732 RON | 2.956.571 RON | 455.947 RON | 4.758.356 RON | 2.679.197 RON | 273.048 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 135.212 RON | 1.338.114 RON | 1.322.826 RON | 11.515 RON | 15.288 RON | 6.491.993 RON | 2.236.051 RON | 4.255.942 RON | 467.461 RON | 6.039.601 RON | 3.957.481 RON | 243.182 RON | 0 RON | 15.069 RON | 0 |
| 2022 | 260.656 RON | 1.475.118 RON | 1.341.201 RON | 128.466 RON | 133.917 RON | 8.082.024 RON | 2.215.941 RON | 5.866.083 RON | 595.928 RON | 7.495.332 RON | 5.395.351 RON | 374.910 RON | 0 RON | 9.236 RON | 0 |
| 2023 | 305.342 RON | 2.623.081 RON | 2.522.063 RON | 98.385 RON | 101.018 RON | 10.215.080 RON | 2.229.365 RON | 7.985.715 RON | 678.779 RON | 9.539.704 RON | 7.617.296 RON | 229.413 RON | 0 RON | 3.403 RON | 1 |
| 2024 | 4.031.467 RON | 2.724.600 RON | 1.386.082 RON | 1.135.052 RON | 1.338.518 RON | 10.322.726 RON | 2.214.295 RON | 8.108.431 RON | 1.675.177 RON | 8.647.549 RON | 6.312.426 RON | 1.206.221 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 3.441.745 RON | 1.787.084 RON | 584.301 RON | 1.039.204 RON | 1.202.783 RON | 9.364.850 RON | 4.331.810 RON | 5.033.040 RON | 2.714.381 RON | 6.650.816 RON | 4.604.282 RON | 426.775 RON | 0 RON | 347 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4110 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 6810 Cumpărarea şi vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 350 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.76) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 211,2 K RON | 194,3 K RON | 135,2 K RON | 260,7 K RON | 305,3 K RON | 4,03 M RON | 3,44 M RON |
| Venituri totale | 716,9 K RON | 902,5 K RON | 1,34 M RON | 1,48 M RON | 2,62 M RON | 2,72 M RON | 1,79 M RON |
| Cheltuieli totale | 684,9 K RON | 884,7 K RON | 1,32 M RON | 1,34 M RON | 2,52 M RON | 1,39 M RON | 584,3 K RON |
| Rezultat net | 25,7 K RON | 12,0 K RON | 11,5 K RON | 128,5 K RON | 98,4 K RON | 1,14 M RON | 1,04 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,73 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,76 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,06 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,41 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 0,75 |
| Durata stocaj (zile) | 488 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 8,06 |
| Durata încasare (zile) | 45 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4,19 M RON | 4,63 M RON | 90,4% |
| 2020 | 4,76 M RON | 5,21 M RON | 91,3% |
| 2021 | 6,04 M RON | 6,49 M RON | 93,0% |
| 2022 | 7,50 M RON | 8,08 M RON | 92,7% |
| 2023 | 9,54 M RON | 10,22 M RON | 93,4% |
| 2024 | 8,65 M RON | 10,32 M RON | 83,8% |
| 2025 | 6,65 M RON | 9,36 M RON | 71,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 211,2 K RON | 194,3 K RON | 135,2 K RON | 260,7 K RON | 305,3 K RON | 4,03 M RON | 3,44 M RON | ▼ 14,6% |
| Rezultat net | 25,7 K RON | 12,0 K RON | 11,5 K RON | 128,5 K RON | 98,4 K RON | 1,14 M RON | 1,04 M RON | ▼ 8,4% |
| Total active | 4,63 M RON | 5,21 M RON | 6,49 M RON | 8,08 M RON | 10,22 M RON | 10,32 M RON | 9,36 M RON | ▼ 9,3% |
| Capitaluri proprii | 443,0 K RON | 455,9 K RON | 467,5 K RON | 595,9 K RON | 678,8 K RON | 1,68 M RON | 2,71 M RON | ▲ 62,0% |
| Datorii totale | 4,19 M RON | 4,76 M RON | 6,04 M RON | 7,50 M RON | 9,54 M RON | 8,65 M RON | 6,65 M RON | ▼ 23,1% |
| Lichiditate curentă | 0,56 | 0,62 | 0,70 | 0,78 | 0,84 | 0,94 | 0,76 | ▼ 19,3% |
| Marjă netă (%) | 12,16 | 6,17 | 8,52 | 49,29 | 32,22 | 28,15 | 30,19 | ▲ 7,2% |
| Scor bonitate | 53 | 48 | 48 | 66 | 61 | 73 | 53 | ▼ 27,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,04 M RON).
- •Scorul de bonitate de 53/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,73 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.