VADAR EUROPEANU TRANSPORT SRL
Date generale
Adresă
România, Dolj, Municipiul Craiova, DORNA, 36, 200790
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.232.596 RON | 1.236.199 RON | 496.652 RON | 727.185 RON | 739.547 RON | 2.581.013 RON | 405.612 RON | 2.175.401 RON | 2.280.853 RON | 300.299 RON | 0 RON | 329.744 RON | 0 RON | 139 RON | 2 |
| 2020 | 1.030.744 RON | 1.032.179 RON | 335.722 RON | 686.148 RON | 696.457 RON | 3.236.194 RON | 301.518 RON | 2.934.676 RON | 2.966.886 RON | 269.727 RON | 0 RON | 2.588.622 RON | 0 RON | 419 RON | 2 |
| 2021 | 2.457.818 RON | 2.539.779 RON | 320.073 RON | 2.194.327 RON | 2.219.706 RON | 5.409.625 RON | 220.035 RON | 5.189.590 RON | 5.213.901 RON | 195.862 RON | 0 RON | 2.960.084 RON | 0 RON | 138 RON | 4 |
| 2022 | 1.491.552 RON | 1.503.621 RON | 568.591 RON | 920.084 RON | 935.030 RON | 6.518.248 RON | 143.065 RON | 6.375.183 RON | 6.096.375 RON | 422.012 RON | 0 RON | 6.284.692 RON | 0 RON | 139 RON | 2 |
| 2023 | 201.127 RON | 203.852 RON | 90.082 RON | 89.124 RON | 113.770 RON | 6.598.723 RON | 66.692 RON | 6.532.031 RON | 6.184.500 RON | 414.362 RON | 0 RON | 6.249.899 RON | 0 RON | 139 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2019–20231. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,23 M RON | 1,03 M RON | 2,46 M RON | 1,49 M RON | 201,1 K RON |
| Venituri totale | 1,24 M RON | 1,03 M RON | 2,54 M RON | 1,50 M RON | 203,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 496,7 K RON | 335,7 K RON | 320,1 K RON | 568,6 K RON | 90,1 K RON |
| Rezultat net | 727,2 K RON | 686,1 K RON | 2,19 M RON | 920,1 K RON | 89,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2024 (regresie liniară): 802,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2023
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 15,76 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 15,76 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,68 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 15,93 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2023)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2023)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,03 |
| Durata încasare (zile) | 11.342 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 300,3 K RON | 2,58 M RON | 11,6% |
| 2020 | 269,7 K RON | 3,24 M RON | 8,3% |
| 2021 | 195,9 K RON | 5,41 M RON | 3,6% |
| 2022 | 422,0 K RON | 6,52 M RON | 6,5% |
| 2023 | 414,4 K RON | 6,60 M RON | 6,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2023
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,23 M RON | 1,03 M RON | 2,46 M RON | 1,49 M RON | 201,1 K RON | ▼ 86,5% |
| Rezultat net | 727,2 K RON | 686,1 K RON | 2,19 M RON | 920,1 K RON | 89,1 K RON | ▼ 90,3% |
| Total active | 2,58 M RON | 3,24 M RON | 5,41 M RON | 6,52 M RON | 6,60 M RON | ▲ 1,2% |
| Capitaluri proprii | 2,28 M RON | 2,97 M RON | 5,21 M RON | 6,10 M RON | 6,18 M RON | ▲ 1,4% |
| Datorii totale | 300,3 K RON | 269,7 K RON | 195,9 K RON | 422,0 K RON | 414,4 K RON | ▼ 1,8% |
| Lichiditate curentă | 7,24 | 10,88 | 26,50 | 15,11 | 15,76 | ▲ 4,4% |
| Marjă netă (%) | 59,00 | 66,57 | 89,28 | 61,69 | 44,31 | ▼ 28,2% |
| Scor bonitate | 87 | 87 | 100 | 80 | 87 | ▲ 8,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2023 (89,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (15.76), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2024 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 802,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2023.