RAYCONSTRUCT BD S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Dolj, Sat Dragoteşti, Comuna Dragoteşti, TUDOR VLADIMIRESCU, 10, 207240
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 25.000 RON | 25.000 RON | 2.294 RON | 22.456 RON | 22.706 RON | 24.950 RON | 0 RON | 24.950 RON | 22.656 RON | 2.294 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 258.642 RON | 327.903 RON | 249.776 RON | 75.849 RON | 78.127 RON | 121.654 RON | 0 RON | 121.654 RON | 98.505 RON | 23.149 RON | 79.832 RON | 26.776 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2022 | 257.274 RON | 367.075 RON | 283.664 RON | 80.147 RON | 83.411 RON | 197.728 RON | 0 RON | 197.728 RON | 80.387 RON | 117.341 RON | 49.867 RON | 5.960 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 242.662 RON | 267.524 RON | 201.236 RON | 64.212 RON | 66.288 RON | 131.623 RON | 0 RON | 131.623 RON | 64.599 RON | 67.024 RON | 86.866 RON | 9.112 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 249.727 RON | 249.727 RON | 245.085 RON | 2.492 RON | 4.642 RON | 125.075 RON | 2.455 RON | 122.620 RON | 3.091 RON | 121.984 RON | 62.038 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 289.897 RON | 289.897 RON | 282.826 RON | 4.583 RON | 7.071 RON | 42.654 RON | 4.648 RON | 38.006 RON | 7.674 RON | 34.980 RON | 21.216 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (9)
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,756 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2020–20251. Sumar Executiv
- •Grad ridicat de îndatorare: 82% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 25,0 K RON | 258,6 K RON | 257,3 K RON | 242,7 K RON | 249,7 K RON | 289,9 K RON |
| Venituri totale | 25,0 K RON | 327,9 K RON | 367,1 K RON | 267,5 K RON | 249,7 K RON | 289,9 K RON |
| Cheltuieli totale | 2,3 K RON | 249,8 K RON | 283,7 K RON | 201,2 K RON | 245,1 K RON | 282,8 K RON |
| Rezultat net | 22,5 K RON | 75,8 K RON | 80,1 K RON | 64,2 K RON | 2,5 K RON | 4,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 348,8 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,09 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,48 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,48 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 1,22 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 13,66 |
| Durata stocaj (zile) | 27 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 2,3 K RON | 25,0 K RON | 9,2% |
| 2021 | 23,1 K RON | 121,7 K RON | 19,0% |
| 2022 | 117,3 K RON | 197,7 K RON | 59,3% |
| 2023 | 67,0 K RON | 131,6 K RON | 50,9% |
| 2024 | 122,0 K RON | 125,1 K RON | 97,5% |
| 2025 | 35,0 K RON | 42,7 K RON | 82,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 25,0 K RON | 258,6 K RON | 257,3 K RON | 242,7 K RON | 249,7 K RON | 289,9 K RON | ▲ 16,1% |
| Rezultat net | 22,5 K RON | 75,8 K RON | 80,1 K RON | 64,2 K RON | 2,5 K RON | 4,6 K RON | ▲ 83,9% |
| Total active | 25,0 K RON | 121,7 K RON | 197,7 K RON | 131,6 K RON | 125,1 K RON | 42,7 K RON | ▼ 65,9% |
| Capitaluri proprii | 22,7 K RON | 98,5 K RON | 80,4 K RON | 64,6 K RON | 3,1 K RON | 7,7 K RON | ▲ 148,3% |
| Datorii totale | 2,3 K RON | 23,1 K RON | 117,3 K RON | 67,0 K RON | 122,0 K RON | 35,0 K RON | ▼ 71,3% |
| Lichiditate curentă | 10,88 | 5,26 | 1,69 | 1,96 | 1,01 | 1,09 | ▲ 8,1% |
| Marjă netă (%) | 89,82 | 29,33 | 31,15 | 26,46 | 1,00 | 1,58 | ▲ 58,0% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 77 | 77 | 43 | 70 | ▲ 62,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,6 K RON).
- •Scorul de bonitate de 70/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 348,8 K RON.
Riscuri identificate
- •Grad de îndatorare de 82% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
Recomandări
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2025.