ROYAL RED SRL
Date generale
Adresă
România, Alba, Municipiul Alba Iulia, VASILE GOLDIŞ, 24C, 34, B, 20
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 67.471 RON | 67.471 RON | 61.140 RON | 4.307 RON | 6.331 RON | 65.345 RON | 31.200 RON | 34.145 RON | 60.734 RON | 4.611 RON | 0 RON | 6.207 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 54.552 RON | 54.552 RON | 59.481 RON | −6.062 RON | −4.929 RON | 66.855 RON | 16.800 RON | 50.055 RON | 54.672 RON | 12.183 RON | 3.850 RON | 1.035 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 54.941 RON | 55.635 RON | 86.223 RON | −32.236 RON | −30.588 RON | 10.932 RON | 2.400 RON | 8.532 RON | −5.164 RON | 16.096 RON | 3.850 RON | 4.432 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 62.489 RON | 72.232 RON | 66.597 RON | 3.760 RON | 5.635 RON | 8.539 RON | 0 RON | 8.539 RON | −1.403 RON | 9.942 RON | 3.850 RON | 1.327 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 54.614 RON | 54.614 RON | 59.821 RON | −5.207 RON | −5.207 RON | 7.339 RON | 0 RON | 7.339 RON | −6.610 RON | 13.949 RON | 3.850 RON | 1.327 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 55.131 RON | 95.263 RON | 95.645 RON | −1.894 RON | −382 RON | 9.107 RON | 0 RON | 9.107 RON | −8.504 RON | 17.611 RON | 3.850 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 53.452 RON | 61.452 RON | 66.949 RON | −5.956 RON | −5.497 RON | 4.706 RON | 0 RON | 4.706 RON | −14.460 RON | 19.166 RON | 3.850 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 7021 Activităţi de consultanţă în domeniul relaţiilor publice şi al comunicării
- 7022 Activităţi de consultanţă pentru afaceri şi management
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
7320 — Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
Top format din 17 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−14.460 RON) — risc de insolvență tehnică
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.25) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−5.956 RON)
- •Grad ridicat de îndatorare: 407.3% din active finanțate din datorii
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 67,5 K RON | 54,6 K RON | 54,9 K RON | 62,5 K RON | 54,6 K RON | 55,1 K RON | 53,5 K RON |
| Venituri totale | 67,5 K RON | 54,6 K RON | 55,6 K RON | 72,2 K RON | 54,6 K RON | 95,3 K RON | 61,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 61,1 K RON | 59,5 K RON | 86,2 K RON | 66,6 K RON | 59,8 K RON | 95,6 K RON | 66,9 K RON |
| Rezultat net | 4,3 K RON | −6,1 K RON | −32,2 K RON | 3,8 K RON | −5,2 K RON | −1,9 K RON | −6,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 51,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,04 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 0,25 | ≥ 1 | Slab |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 13,88 |
| Durata stocaj (zile) | 26 |
| Rotație creanțe (ori/an) | – |
| Durata încasare (zile) | – |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 4,6 K RON | 65,3 K RON | 7,1% |
| 2020 | 12,2 K RON | 66,9 K RON | 18,2% |
| 2021 | 16,1 K RON | 10,9 K RON | 147,2% |
| 2022 | 9,9 K RON | 8,5 K RON | 116,4% |
| 2023 | 13,9 K RON | 7,3 K RON | 190,1% |
| 2024 | 17,6 K RON | 9,1 K RON | 193,4% |
| 2025 | 19,2 K RON | 4,7 K RON | 407,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 67,5 K RON | 54,6 K RON | 54,9 K RON | 62,5 K RON | 54,6 K RON | 55,1 K RON | 53,5 K RON | ▼ 3,0% |
| Rezultat net | 4,3 K RON | −6,1 K RON | −32,2 K RON | 3,8 K RON | −5,2 K RON | −1,9 K RON | −6,0 K RON | ▼ 214,5% |
| Total active | 65,3 K RON | 66,9 K RON | 10,9 K RON | 8,5 K RON | 7,3 K RON | 9,1 K RON | 4,7 K RON | ▼ 48,3% |
| Capitaluri proprii | 60,7 K RON | 54,7 K RON | −5,2 K RON | −1,4 K RON | −6,6 K RON | −8,5 K RON | −14,5 K RON | ▼ 70,0% |
| Datorii totale | 4,6 K RON | 12,2 K RON | 16,1 K RON | 9,9 K RON | 13,9 K RON | 17,6 K RON | 19,2 K RON | ▲ 8,8% |
| Lichiditate curentă | 7,41 | 4,11 | 0,53 | 0,86 | 0,53 | 0,52 | 0,25 | ▼ 52,5% |
| Marjă netă (%) | 6,38 | -11,11 | -58,67 | 6,02 | -9,53 | -3,44 | -11,14 | ▼ 223,8% |
| Scor bonitate | 82 | 57 | 17 | 55 | 17 | 24 | 12 | ▼ 50,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative indică o stare de insolvență tehnică — pasivele depășesc activele.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
- •Grad de îndatorare de 407.3% — vulnerabilitate ridicată la variații de dobânzi și crize de lichiditate.
- •Scor de bonitate scăzut (12/100, Clasa D) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui administrator judiciar sau specialist în restructurare financiară.
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
- •Diversificarea surselor de finanțare și reducerea dependenței de capital de împrumut.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.