Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
EUGCOS TRANS SPEED S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Galaţi, Municipiul Galaţi, DR. CONSTANTIN LEVADITTI, 3, ROZA1, 2, 2, 27, 800453
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 84.324 RON | 84.324 RON | 81.362 RON | 2.119 RON | 2.962 RON | 165.950 RON | 92.052 RON | 73.898 RON | 2.319 RON | 163.631 RON | 6.645 RON | 53.822 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 360.987 RON | 360.987 RON | 329.041 RON | 28.335 RON | 31.946 RON | 123.012 RON | 92.052 RON | 30.960 RON | 30.654 RON | 92.358 RON | 6.645 RON | 10.723 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 733.210 RON | 733.210 RON | 698.147 RON | 28.832 RON | 35.063 RON | 350.664 RON | 327.872 RON | 22.792 RON | 59.486 RON | 291.178 RON | 6.645 RON | 9.410 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 1.064.103 RON | 1.064.103 RON | 864.345 RON | 190.712 RON | 199.758 RON | 491.922 RON | 450.125 RON | 41.797 RON | 278.238 RON | 213.684 RON | 0 RON | 21.665 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2024 | 592.600 RON | 611.503 RON | 596.831 RON | 2.119 RON | 14.672 RON | 392.367 RON | 341.895 RON | 50.472 RON | 252.308 RON | 140.059 RON | 0 RON | 35.613 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (1)
Raport Economico-Financiar
2020–20241. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.36) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 84,3 K RON | 361,0 K RON | 733,2 K RON | 1,06 M RON | 592,6 K RON |
| Venituri totale | 84,3 K RON | 361,0 K RON | 733,2 K RON | 1,06 M RON | 611,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 81,4 K RON | 329,0 K RON | 698,1 K RON | 864,3 K RON | 596,8 K RON |
| Rezultat net | 2,1 K RON | 28,3 K RON | 28,8 K RON | 190,7 K RON | 2,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 1,08 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,36 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,36 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,11 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,80 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 16,64 |
| Durata încasare (zile) | 22 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2020 | 163,6 K RON | 166,0 K RON | 98,6% |
| 2021 | 92,4 K RON | 123,0 K RON | 75,1% |
| 2022 | 291,2 K RON | 350,7 K RON | 83,0% |
| 2023 | 213,7 K RON | 491,9 K RON | 43,4% |
| 2024 | 140,1 K RON | 392,4 K RON | 35,7% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 84,3 K RON | 361,0 K RON | 733,2 K RON | 1,06 M RON | 592,6 K RON | ▼ 44,3% |
| Rezultat net | 2,1 K RON | 28,3 K RON | 28,8 K RON | 190,7 K RON | 2,1 K RON | ▼ 98,9% |
| Total active | 166,0 K RON | 123,0 K RON | 350,7 K RON | 491,9 K RON | 392,4 K RON | ▼ 20,2% |
| Capitaluri proprii | 2,3 K RON | 30,7 K RON | 59,5 K RON | 278,2 K RON | 252,3 K RON | ▼ 9,3% |
| Datorii totale | 163,6 K RON | 92,4 K RON | 291,2 K RON | 213,7 K RON | 140,1 K RON | ▼ 34,5% |
| Lichiditate curentă | 0,45 | 0,34 | 0,08 | 0,20 | 0,36 | ▲ 84,3% |
| Marjă netă (%) | 2,51 | 7,85 | 3,93 | 17,92 | 0,36 | ▼ 98,0% |
| Scor bonitate | 38 | 58 | 53 | 78 | 55 | ▼ 29,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2020, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (2,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,08 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2020–2024.