VEGASET IND SRL
Date generale
Adresă
România, Alba, Sat Tonea, Comuna Săsciori, 37G, 517669
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 79.251 RON | 79.256 RON | 86.417 RON | −9.141 RON | −7.161 RON | 37.708 RON | 0 RON | 37.708 RON | 10.699 RON | 27.009 RON | 20.025 RON | 448 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 14.910 RON | 14.910 RON | 24.798 RON | −10.335 RON | −9.888 RON | 17.050 RON | 0 RON | 17.050 RON | 364 RON | 16.686 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 31.650 RON | 31.650 RON | 3.593 RON | 27.316 RON | 28.057 RON | 39.856 RON | 0 RON | 39.856 RON | 27.680 RON | 12.176 RON | 256 RON | 19 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 14.960 RON | 14.960 RON | 6.019 RON | 8.337 RON | 8.941 RON | 27.756 RON | 0 RON | 27.756 RON | 16.281 RON | 11.475 RON | 256 RON | 0 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 31.500 RON | 31.500 RON | 5.269 RON | 22.282 RON | 26.231 RON | 34.364 RON | 0 RON | 34.364 RON | 30.227 RON | 4.137 RON | 256 RON | 19 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 57.250 RON | 57.270 RON | 26.467 RON | 24.827 RON | 30.803 RON | 102.926 RON | 89.077 RON | 13.849 RON | 55.053 RON | 47.873 RON | 256 RON | 3.203 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 56.000 RON | 56.179 RON | 38.977 RON | 11.468 RON | 17.202 RON | 78.898 RON | 65.324 RON | 13.574 RON | 40.965 RON | 37.933 RON | 256 RON | 2.405 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (27)
- 1623 Fabricarea altor elemente de dulgherie și tâmplărie, pentru construcții
- 2361 Fabricarea produselor din beton pentru construcții
- 2369 Fabricarea altor articole din beton, ciment şi ipsos
- 2370 Tăierea, fasonarea și finisarea pietrei
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2512 Fabricarea de uși și ferestre din metal
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 4120 Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4329 Alte lucrări de instalaţii pentru construcţii
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4339 Alte lucrări de finisare
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4673 Comerț cu ridicata al motocicletelor; comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru motociclete
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4120 — Lucrări de construcţii a clădirilor rezidenţiale şi nerezidenţiale
Top format din 741 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.36) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,3 K RON | 14,9 K RON | 31,7 K RON | 15,0 K RON | 31,5 K RON | 57,3 K RON | 56,0 K RON |
| Venituri totale | 79,3 K RON | 14,9 K RON | 31,7 K RON | 15,0 K RON | 31,5 K RON | 57,3 K RON | 56,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 86,4 K RON | 24,8 K RON | 3,6 K RON | 6,0 K RON | 5,3 K RON | 26,5 K RON | 39,0 K RON |
| Rezultat net | −9,1 K RON | −10,3 K RON | 27,3 K RON | 8,3 K RON | 22,3 K RON | 24,8 K RON | 11,5 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 42,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,36 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,35 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,29 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 2,08 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 218,75 |
| Durata stocaj (zile) | 2 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 23,28 |
| Durata încasare (zile) | 16 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 27,0 K RON | 37,7 K RON | 71,6% |
| 2020 | 16,7 K RON | 17,1 K RON | 97,9% |
| 2021 | 12,2 K RON | 39,9 K RON | 30,6% |
| 2022 | 11,5 K RON | 27,8 K RON | 41,3% |
| 2023 | 4,1 K RON | 34,4 K RON | 12,0% |
| 2024 | 47,9 K RON | 102,9 K RON | 46,5% |
| 2025 | 37,9 K RON | 78,9 K RON | 48,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 79,3 K RON | 14,9 K RON | 31,7 K RON | 15,0 K RON | 31,5 K RON | 57,3 K RON | 56,0 K RON | ▼ 2,2% |
| Rezultat net | −9,1 K RON | −10,3 K RON | 27,3 K RON | 8,3 K RON | 22,3 K RON | 24,8 K RON | 11,5 K RON | ▼ 53,8% |
| Total active | 37,7 K RON | 17,1 K RON | 39,9 K RON | 27,8 K RON | 34,4 K RON | 102,9 K RON | 78,9 K RON | ▼ 23,3% |
| Capitaluri proprii | 10,7 K RON | 364 RON | 27,7 K RON | 16,3 K RON | 30,2 K RON | 55,1 K RON | 41,0 K RON | ▼ 25,6% |
| Datorii totale | 27,0 K RON | 16,7 K RON | 12,2 K RON | 11,5 K RON | 4,1 K RON | 47,9 K RON | 37,9 K RON | ▼ 20,8% |
| Lichiditate curentă | 1,40 | 1,02 | 3,27 | 2,42 | 8,31 | 0,29 | 0,36 | ▲ 23,7% |
| Marjă netă (%) | -11,53 | -69,32 | 86,31 | 55,73 | 70,74 | 43,37 | 20,48 | ▼ 52,8% |
| Scor bonitate | 44 | 30 | 100 | 80 | 100 | 73 | 65 | ▼ 11,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (11,5 K RON).
- •Scorul de bonitate de 65/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.