Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
NOVA INTERCOM SRL
Date generale
Adresă
România, Harghita, Municipiul Miercurea Ciuc, Str. IANCU DE HUNEDOARA, 45, A, 6, 28, 4100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 111.979 RON | 111.979 RON | 103.300 RON | 7.628 RON | 8.679 RON | 135.141 RON | 49.774 RON | 85.367 RON | 92.047 RON | 43.094 RON | 12.977 RON | 52.603 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 184.287 RON | 197.908 RON | 123.076 RON | 73.152 RON | 74.832 RON | 175.800 RON | 28.309 RON | 147.491 RON | 144.147 RON | 31.653 RON | 14.740 RON | 69.870 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 187.948 RON | 187.949 RON | 125.773 RON | 60.702 RON | 62.176 RON | 119.527 RON | 19.385 RON | 100.142 RON | 104.849 RON | 14.678 RON | 17.867 RON | 50.843 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 352.116 RON | 354.745 RON | 154.063 RON | 197.481 RON | 200.682 RON | 221.848 RON | 63.946 RON | 157.902 RON | 208.308 RON | 13.540 RON | 18.095 RON | 119.953 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 330.951 RON | 333.408 RON | 156.784 RON | 173.356 RON | 176.624 RON | 202.668 RON | 45.546 RON | 157.122 RON | 184.183 RON | 18.485 RON | 18.628 RON | 125.733 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 287.030 RON | 291.769 RON | 225.838 RON | 63.473 RON | 65.931 RON | 167.806 RON | 29.943 RON | 137.863 RON | 147.741 RON | 20.065 RON | 9.780 RON | 48.642 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 308.248 RON | 332.705 RON | 235.605 RON | 92.138 RON | 97.100 RON | 134.105 RON | 14.339 RON | 119.766 RON | 102.965 RON | 31.140 RON | 2.171 RON | 52.832 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (4)
Lideri din domeniu
Top companii din Harghita, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4619 — Intermedieri în comerțul cu produse diverse
Top format din 97 companii din județul Harghita. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 112,0 K RON | 184,3 K RON | 187,9 K RON | 352,1 K RON | 331,0 K RON | 287,0 K RON | 308,2 K RON |
| Venituri totale | 112,0 K RON | 197,9 K RON | 187,9 K RON | 354,7 K RON | 333,4 K RON | 291,8 K RON | 332,7 K RON |
| Cheltuieli totale | 103,3 K RON | 123,1 K RON | 125,8 K RON | 154,1 K RON | 156,8 K RON | 225,8 K RON | 235,6 K RON |
| Rezultat net | 7,6 K RON | 73,2 K RON | 60,7 K RON | 197,5 K RON | 173,4 K RON | 63,5 K RON | 92,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 385,7 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,85 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,78 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,08 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,31 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 141,98 |
| Durata stocaj (zile) | 3 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 5,83 |
| Durata încasare (zile) | 63 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 43,1 K RON | 135,1 K RON | 31,9% |
| 2020 | 31,7 K RON | 175,8 K RON | 18,0% |
| 2021 | 14,7 K RON | 119,5 K RON | 12,3% |
| 2022 | 13,5 K RON | 221,8 K RON | 6,1% |
| 2023 | 18,5 K RON | 202,7 K RON | 9,1% |
| 2024 | 20,1 K RON | 167,8 K RON | 12,0% |
| 2025 | 31,1 K RON | 134,1 K RON | 23,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 112,0 K RON | 184,3 K RON | 187,9 K RON | 352,1 K RON | 331,0 K RON | 287,0 K RON | 308,2 K RON | ▲ 7,4% |
| Rezultat net | 7,6 K RON | 73,2 K RON | 60,7 K RON | 197,5 K RON | 173,4 K RON | 63,5 K RON | 92,1 K RON | ▲ 45,2% |
| Total active | 135,1 K RON | 175,8 K RON | 119,5 K RON | 221,8 K RON | 202,7 K RON | 167,8 K RON | 134,1 K RON | ▼ 20,1% |
| Capitaluri proprii | 92,0 K RON | 144,1 K RON | 104,8 K RON | 208,3 K RON | 184,2 K RON | 147,7 K RON | 103,0 K RON | ▼ 30,3% |
| Datorii totale | 43,1 K RON | 31,7 K RON | 14,7 K RON | 13,5 K RON | 18,5 K RON | 20,1 K RON | 31,1 K RON | ▲ 55,2% |
| Lichiditate curentă | 1,98 | 4,66 | 6,82 | 11,66 | 8,50 | 6,87 | 3,85 | ▼ 44,0% |
| Marjă netă (%) | 6,81 | 39,69 | 32,30 | 56,08 | 52,38 | 22,11 | 29,89 | ▲ 35,2% |
| Scor bonitate | 77 | 100 | 87 | 100 | 80 | 80 | 95 | ▲ 18,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (92,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.85), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 385,7 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.