Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
HELIOS MEDICAL IMPEX SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 6, PRECIZIEI, 1, 4, 62202, 6, TRONSON 1, BIROUL NR.4
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 572.275 RON | 584.605 RON | 640.750 RON | −73.326 RON | −56.145 RON | 11.650.624 RON | 9.838.380 RON | 1.812.244 RON | 1.989.835 RON | 12.356.433 RON | 0 RON | 1.796.539 RON | 2.126 RON | 2.697.770 RON | 1 |
| 2020 | 469.834 RON | 509.094 RON | 684.956 RON | −189.035 RON | −175.862 RON | 11.599.673 RON | 9.685.248 RON | 1.914.425 RON | 1.794.717 RON | 12.500.600 RON | 41.726 RON | 1.816.057 RON | 2.126 RON | 2.697.770 RON | 1 |
| 2021 | 483.728 RON | 648.904 RON | 9.208.209 RON | −8.563.584 RON | −8.559.305 RON | 19.757.964 RON | 17.839.787 RON | 1.918.177 RON | 9.135.704 RON | 13.319.624 RON | 69.503 RON | 1.788.882 RON | 3.693 RON | 2.701.057 RON | 1 |
| 2022 | 513.822 RON | 2.098.510 RON | 4.019.616 RON | −1.942.089 RON | −1.921.106 RON | 17.893.958 RON | 17.653.707 RON | 240.251 RON | 7.193.615 RON | 10.695.068 RON | 85.919 RON | 129.488 RON | 5.275 RON | 0 RON | 3 |
| 2023 | 712.757 RON | 713.320 RON | 637.566 RON | 64.141 RON | 75.754 RON | 17.823.800 RON | 17.506.442 RON | 317.358 RON | 7.257.756 RON | 10.566.344 RON | 54.481 RON | 166.254 RON | 0 RON | 300 RON | 3 |
| 2024 | 614.760 RON | 618.871 RON | 639.940 RON | −27.352 RON | −21.069 RON | 17.651.224 RON | 17.369.306 RON | 281.918 RON | 7.230.404 RON | 10.483.286 RON | 51.882 RON | 125.701 RON | 0 RON | 62.466 RON | 3 |
| 2025 | 620.580 RON | 618.127 RON | 570.575 RON | 37.918 RON | 47.552 RON | 17.618.719 RON | 17.285.302 RON | 333.417 RON | 7.268.322 RON | 10.444.801 RON | 46.051 RON | 180.138 RON | 0 RON | 94.404 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (14)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0121 Cultivarea strugurilor
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 1102 Fabricarea vinurilor din struguri
- 4634 Comerț cu ridicata al băuturilor
- 4639 Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 5210 Depozitări
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4774 — Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
Top format din 355 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.03) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 572,3 K RON | 469,8 K RON | 483,7 K RON | 513,8 K RON | 712,8 K RON | 614,8 K RON | 620,6 K RON |
| Venituri totale | 584,6 K RON | 509,1 K RON | 648,9 K RON | 2,10 M RON | 713,3 K RON | 618,9 K RON | 618,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 640,8 K RON | 685,0 K RON | 9,21 M RON | 4,02 M RON | 637,6 K RON | 639,9 K RON | 570,6 K RON |
| Rezultat net | −73,3 K RON | −189,0 K RON | −8,56 M RON | −1,94 M RON | 64,1 K RON | −27,4 K RON | 37,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 664,5 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,03 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,03 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,00 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,69 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 13,48 |
| Durata stocaj (zile) | 27 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,45 |
| Durata încasare (zile) | 106 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 12,36 M RON | 11,65 M RON | 106,1% |
| 2020 | 12,50 M RON | 11,60 M RON | 107,8% |
| 2021 | 13,32 M RON | 19,76 M RON | 67,4% |
| 2022 | 10,70 M RON | 17,89 M RON | 59,8% |
| 2023 | 10,57 M RON | 17,82 M RON | 59,3% |
| 2024 | 10,48 M RON | 17,65 M RON | 59,4% |
| 2025 | 10,44 M RON | 17,62 M RON | 59,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 572,3 K RON | 469,8 K RON | 483,7 K RON | 513,8 K RON | 712,8 K RON | 614,8 K RON | 620,6 K RON | ▲ 0,9% |
| Rezultat net | −73,3 K RON | −189,0 K RON | −8,56 M RON | −1,94 M RON | 64,1 K RON | −27,4 K RON | 37,9 K RON | ▲ 238,6% |
| Total active | 11,65 M RON | 11,60 M RON | 19,76 M RON | 17,89 M RON | 17,82 M RON | 17,65 M RON | 17,62 M RON | ▼ 0,2% |
| Capitaluri proprii | 1,99 M RON | 1,79 M RON | 9,14 M RON | 7,19 M RON | 7,26 M RON | 7,23 M RON | 7,27 M RON | ▲ 0,5% |
| Datorii totale | 12,36 M RON | 12,50 M RON | 13,32 M RON | 10,70 M RON | 10,57 M RON | 10,48 M RON | 10,44 M RON | ▼ 0,4% |
| Lichiditate curentă | 0,15 | 0,15 | 0,14 | 0,02 | 0,03 | 0,03 | 0,03 | ▲ 18,6% |
| Marjă netă (%) | -12,81 | -40,23 | -1.770,33 | -377,97 | 9,00 | -4,45 | 6,11 | ▲ 237,3% |
| Scor bonitate | 32 | 32 | 30 | 45 | 68 | 30 | 63 | ▲ 110,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (37,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 63/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 664,5 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.