Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ALPHA SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Sat 23 August, Comuna 23 August, George Călinescu, 54, A, A, P, 1, 907005
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.315.986 RON | 1.315.992 RON | 1.127.607 RON | 175.172 RON | 188.385 RON | 768.462 RON | 483 RON | 767.979 RON | 567.089 RON | 201.373 RON | 665.838 RON | 76.102 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2020 | 1.686.878 RON | 1.687.029 RON | 1.487.744 RON | 184.361 RON | 199.285 RON | 942.679 RON | 1.349 RON | 941.330 RON | 751.451 RON | 191.228 RON | 719.373 RON | 160.186 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
| 2021 | 1.686.901 RON | 1.691.136 RON | 1.522.247 RON | 154.348 RON | 168.889 RON | 1.033.014 RON | 82.066 RON | 950.948 RON | 863.719 RON | 169.295 RON | 826.804 RON | 97.741 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 1.874.462 RON | 1.875.214 RON | 1.697.964 RON | 162.633 RON | 177.250 RON | 1.453.588 RON | 484.799 RON | 968.789 RON | 973.712 RON | 479.876 RON | 857.175 RON | 90.891 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 1.825.156 RON | 1.825.172 RON | 1.676.645 RON | 133.313 RON | 148.527 RON | 769.163 RON | 437.995 RON | 331.168 RON | 432.750 RON | 336.413 RON | 244.511 RON | 66.235 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 1.691.022 RON | 1.691.032 RON | 1.609.968 RON | 36.382 RON | 81.064 RON | 747.676 RON | 359.815 RON | 387.861 RON | 469.132 RON | 278.544 RON | 341.458 RON | 35.959 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
| 2025 | 1.615.531 RON | 1.615.584 RON | 1.602.207 RON | 10.368 RON | 13.377 RON | 653.799 RON | 326.936 RON | 326.863 RON | 428.388 RON | 225.411 RON | 274.999 RON | 10.075 RON | 0 RON | 0 RON | 2 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (5)
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 5210 Depozitări
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4773 — Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
Top format din 126 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,32 M RON | 1,69 M RON | 1,69 M RON | 1,87 M RON | 1,83 M RON | 1,69 M RON | 1,62 M RON |
| Venituri totale | 1,32 M RON | 1,69 M RON | 1,69 M RON | 1,88 M RON | 1,83 M RON | 1,69 M RON | 1,62 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,13 M RON | 1,49 M RON | 1,52 M RON | 1,70 M RON | 1,68 M RON | 1,61 M RON | 1,60 M RON |
| Rezultat net | 175,2 K RON | 184,4 K RON | 154,3 K RON | 162,6 K RON | 133,3 K RON | 36,4 K RON | 10,4 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 1,82 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,45 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,23 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,19 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,90 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 5,87 |
| Durata stocaj (zile) | 62 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 160,35 |
| Durata încasare (zile) | 2 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 201,4 K RON | 768,5 K RON | 26,2% |
| 2020 | 191,2 K RON | 942,7 K RON | 20,3% |
| 2021 | 169,3 K RON | 1,03 M RON | 16,4% |
| 2022 | 479,9 K RON | 1,45 M RON | 33,0% |
| 2023 | 336,4 K RON | 769,2 K RON | 43,7% |
| 2024 | 278,5 K RON | 747,7 K RON | 37,3% |
| 2025 | 225,4 K RON | 653,8 K RON | 34,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,32 M RON | 1,69 M RON | 1,69 M RON | 1,87 M RON | 1,83 M RON | 1,69 M RON | 1,62 M RON | ▼ 4,5% |
| Rezultat net | 175,2 K RON | 184,4 K RON | 154,3 K RON | 162,6 K RON | 133,3 K RON | 36,4 K RON | 10,4 K RON | ▼ 71,5% |
| Total active | 768,5 K RON | 942,7 K RON | 1,03 M RON | 1,45 M RON | 769,2 K RON | 747,7 K RON | 653,8 K RON | ▼ 12,6% |
| Capitaluri proprii | 567,1 K RON | 751,5 K RON | 863,7 K RON | 973,7 K RON | 432,8 K RON | 469,1 K RON | 428,4 K RON | ▼ 8,7% |
| Datorii totale | 201,4 K RON | 191,2 K RON | 169,3 K RON | 479,9 K RON | 336,4 K RON | 278,5 K RON | 225,4 K RON | ▼ 19,1% |
| Lichiditate curentă | 3,81 | 4,92 | 5,62 | 2,02 | 0,98 | 1,39 | 1,45 | ▲ 4,1% |
| Marjă netă (%) | 13,31 | 10,93 | 9,15 | 8,68 | 7,30 | 2,15 | 0,64 | ▼ 70,2% |
| Scor bonitate | 87 | 100 | 82 | 90 | 58 | 67 | 67 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,4 K RON).
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 1,82 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.