Publicitate

RAMI-DACIA SA

CUI: 472526 J1991002694409 SA Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 472526
Cod înmatriculare J1991002694409
EUID ROONRC.J1991002694409
Data înmatriculării 1991-05-08
Formă juridică SA
Stare Funcțiune
Ani de activitate 35 ani

Adresă

România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 2, OLARI, 32, 24057, 2, MANSARDA, CAMERA 11

Țară: România
Județ: Bucureşti
Localitate: Bucureşti Sectorul 2
Sector: 2
Stradă: OLARI
Număr: 32
Cod poștal: 24057
Completare adresă: MANSARDA, CAMERA 11

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 23.370 RON 2.852.459 RON 4.809.529 RON −1.957.070 RON −1.957.070 RON 30.875.904 RON 232.102 RON 30.643.802 RON 28.260.509 RON 2.616.652 RON 25.183.600 RON 5.455.377 RON 0 RON 1.257 RON 6
2024 0 RON 40.905 RON 560.564 RON −519.659 RON −519.659 RON 28.006.327 RON 214.401 RON 27.791.926 RON 27.740.850 RON 2.593.683 RON 25.183.600 RON 2.608.031 RON 0 RON 2.328.206 RON 0

Reprezentanți și administratori (5)

GÂNGOE CRISTINA DOINA
administrator
Pagina administratorului
DEHALT VIOLETA-ERMINA
reprezentant al persoanei juridice
Bucureşti, România
Pagina administratorului
BUTNARIU EUGEN
administrator
Suceava, România
Pagina administratorului
PETROVICI RĂZVAN
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului
NAZARIE IOSIF
reprezentant al persoanei juridice
Bucureşti, România
Pagina administratorului

Raport Economico-Financiar

2023–2024

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2024
  • Pierdere netă înregistrată în 2024 (−519.659 RON)
Cifra de Afaceri 2024
0 RON
Rezultat Net 2024
−519,7 K RON
Total Active 2024
28,01 M RON
Scor Bonitate
67/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 67/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 20232024
Cifra de afaceri 23,4 K RON 0 RON
Venituri totale 2,85 M RON 40,9 K RON
Cheltuieli totale 4,81 M RON 560,6 K RON
Rezultat net −1,96 M RON −519,7 K RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): −23,4 K RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2024

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 10,72 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 1,01 ≥ 0.8 Acceptabil
Lichiditate imediată 0,00 ≥ 0.2 Slab
Solvabilitate 10,80 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2024)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate214,4 K RON (0.8%)
Active circulante27,79 M RON (99.2%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri25,18 M RON
Creanțe2,61 M RON
Numerar295 RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2024)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an)
Durata stocaj (zile)
Rotație creanțe (ori/an)
Durata încasare (zile)

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
Marjă netă
ROA
-1,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 2,62 M RON 30,88 M RON 8,5%
2024 2,59 M RON 28,01 M RON 9,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2024

67
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Excelentă (> 50% din active) 25/25
Profitabilitate — Date insuficiente 5/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 20232024 YoY
Cifra de afaceri 23,4 K RON 0 RON
Rezultat net −1,96 M RON −519,7 K RON ▲ 73,4%
Total active 30,88 M RON 28,01 M RON ▼ 9,3%
Capitaluri proprii 28,26 M RON 27,74 M RON ▼ 1,8%
Datorii totale 2,62 M RON 2,59 M RON ▼ 0,9%
Lichiditate curentă 11,71 10,72 ▼ 8,5%
Marjă netă (%) -8.374,28
Scor bonitate 64 67 ▲ 4,7%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
  • Lichiditate curentă bună (10.72), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
  • Compania înregistrează pierdere netă în 2024, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2024.

Publicitate