Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ALROTI PRESCOM SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Sântana de Mureş, Comuna Sântana de Mureş, Str. VIILOR, 457, 4317
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 420 RON | 58.971 RON | 70.871 RON | −11.904 RON | −11.900 RON | 522.555 RON | 258.906 RON | 263.649 RON | 102.454 RON | 420.101 RON | 160.649 RON | 86.400 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 39.561 RON | 68.295 RON | 67.791 RON | 127 RON | 504 RON | 512.190 RON | 259.428 RON | 252.762 RON | 102.581 RON | 409.609 RON | 164.923 RON | 85.291 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 213.054 RON | 213.139 RON | 160.811 RON | 42.939 RON | 52.328 RON | 574.397 RON | 265.149 RON | 309.248 RON | 145.520 RON | 431.193 RON | 154.886 RON | 101.041 RON | 0 RON | 2.316 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (10)
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4100 — Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
Top format din 261 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.72) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 420 RON | 39,6 K RON | 213,1 K RON |
| Venituri totale | 59,0 K RON | 68,3 K RON | 213,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 70,9 K RON | 67,8 K RON | 160,8 K RON |
| Rezultat net | −11,9 K RON | 127 RON | 42,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 297,0 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,72 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,36 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,12 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,33 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,38 |
| Durata stocaj (zile) | 265 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,11 |
| Durata încasare (zile) | 173 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 420,1 K RON | 522,6 K RON | 80,4% |
| 2024 | 409,6 K RON | 512,2 K RON | 80,0% |
| 2025 | 431,2 K RON | 574,4 K RON | 75,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 420 RON | 39,6 K RON | 213,1 K RON | ▲ 438,5% |
| Rezultat net | −11,9 K RON | 127 RON | 42,9 K RON | ▲ 33.710,2% |
| Total active | 522,6 K RON | 512,2 K RON | 574,4 K RON | ▲ 12,1% |
| Capitaluri proprii | 102,5 K RON | 102,6 K RON | 145,5 K RON | ▲ 41,9% |
| Datorii totale | 420,1 K RON | 409,6 K RON | 431,2 K RON | ▲ 5,3% |
| Lichiditate curentă | 0,63 | 0,62 | 0,72 | ▲ 16,2% |
| Marjă netă (%) | -2.834,29 | 0,32 | 20,15 | ▲ 6.196,9% |
| Scor bonitate | 37 | 58 | 73 | ▲ 25,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2023, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (42,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 73/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 297,0 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.