SENAX PROD SRL
Date generale
Adresă
România, Prahova, Sat Albeşti-Paleologu, Comuna Albeşti-Paleologu, ALBEŞTI-PALEOLOGU, 191A, 107010, corp C1, camera cu simbolul 3
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 7.107.670 RON | 8.205.443 RON | 8.002.617 RON | 154.024 RON | 202.826 RON | 23.911.658 RON | 10.434.625 RON | 13.477.033 RON | 13.883.302 RON | 6.170.333 RON | 3.274.836 RON | 6.679.940 RON | 3.870.502 RON | 12.479 RON | 16 |
| 2024 | 4.574.068 RON | 7.195.889 RON | 7.459.338 RON | −263.449 RON | −263.449 RON | 23.349.455 RON | 9.984.008 RON | 13.365.447 RON | 13.619.854 RON | 6.405.120 RON | 4.819.574 RON | 7.942.607 RON | 3.333.613 RON | 9.132 RON | 16 |
| 2025 | 7.575.778 RON | 6.866.676 RON | 6.557.707 RON | 199.332 RON | 308.969 RON | 21.771.124 RON | 10.184.988 RON | 11.586.136 RON | 13.819.186 RON | 5.185.774 RON | 4.155.782 RON | 7.072.438 RON | 2.775.825 RON | 9.661 RON | 15 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (24)
- 0111 Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
- 0112 Cultivarea orezului
- 0113 Cultivarea legumelor și a pepenilor, a rădăcinoaselor și tuberculiferelor
- 0114 Cultivarea trestiei de zahăr
- 0116 Cultivarea plantelor pentru fibre textile
- 0119 Cultivarea altor plante din culturi nepermanente
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 0126 Cultivarea fructelor oleaginoase
- 0128 Cultivarea condimentelor, plantelor aromatice, medicinale și a plantelor de uz farmaceutic
- 0129 Cultivarea altor plante permanente
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 1039 Prelucrarea și conservarea fructelor și legumelor n.c.a.
- 1071 Fabricarea pâinii; fabricarea prăjiturilor și a produselor proaspete de patiserie
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4631 Comerț cu ridicata al fructelor și legumelor
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5520 Facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată
- 5590 Alte servicii de cazare
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 8292 Activități de ambalare
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
0111 — Cultivarea cerealelor (excluzând orezul), plantelor leguminoase și a plantelor oleaginoase
Top format din 188 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,11 M RON | 4,57 M RON | 7,58 M RON |
| Venituri totale | 8,21 M RON | 7,20 M RON | 6,87 M RON |
| Cheltuieli totale | 8,00 M RON | 7,46 M RON | 6,56 M RON |
| Rezultat net | 154,0 K RON | −263,4 K RON | 199,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 6,89 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,23 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,43 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,07 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,20 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,82 |
| Durata stocaj (zile) | 200 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,07 |
| Durata încasare (zile) | 341 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 6,17 M RON | 23,91 M RON | 25,8% |
| 2024 | 6,41 M RON | 23,35 M RON | 27,4% |
| 2025 | 5,19 M RON | 21,77 M RON | 23,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 7,11 M RON | 4,57 M RON | 7,58 M RON | ▲ 65,6% |
| Rezultat net | 154,0 K RON | −263,4 K RON | 199,3 K RON | ▲ 175,7% |
| Total active | 23,91 M RON | 23,35 M RON | 21,77 M RON | ▼ 6,8% |
| Capitaluri proprii | 13,88 M RON | 13,62 M RON | 13,82 M RON | ▲ 1,5% |
| Datorii totale | 6,17 M RON | 6,41 M RON | 5,19 M RON | ▼ 19,0% |
| Lichiditate curentă | 2,18 | 2,09 | 2,23 | ▲ 7,1% |
| Marjă netă (%) | 2,17 | -5,76 | 2,63 | ▲ 145,7% |
| Scor bonitate | 77 | 57 | 90 | ▲ 57,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (199,3 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.23), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 90/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.