Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
INTER ELCHIM SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Municipiul Constanţa, Str. MIRCEA CEL BATRIN, 152A, MD12A, B, 3, 34, 8700
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 812.853 RON | 822.791 RON | 524.251 RON | 290.486 RON | 298.540 RON | 464.987 RON | 50.371 RON | 414.616 RON | 293.457 RON | 171.530 RON | 56.199 RON | 319.738 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 712.808 RON | 712.822 RON | 542.109 RON | 152.046 RON | 170.713 RON | 286.218 RON | 10.837 RON | 275.381 RON | 155.017 RON | 131.201 RON | 74.395 RON | 230.171 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 623.375 RON | 623.383 RON | 383.048 RON | 224.672 RON | 240.335 RON | 341.710 RON | 3.167 RON | 338.543 RON | 227.643 RON | 114.067 RON | 73.527 RON | 195.387 RON | 0 RON | 0 RON | 3 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 3314 Repararea și întreținerea echipamentelor electrice
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4321 Lucrări de instalații electrice
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4755 Comerț cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat și al altor articole de uz casnic n.c.a.
- 7112 Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
- 7732 Activități de închiriere și leasing cu mașini și echipamente pentru construcții
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4321 — Lucrări de instalații electrice
Top format din 416 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 812,9 K RON | 712,8 K RON | 623,4 K RON |
| Venituri totale | 822,8 K RON | 712,8 K RON | 623,4 K RON |
| Cheltuieli totale | 524,3 K RON | 542,1 K RON | 383,0 K RON |
| Rezultat net | 290,5 K RON | 152,0 K RON | 224,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 526,9 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,97 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 2,32 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,61 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 3,00 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 8,48 |
| Durata stocaj (zile) | 43 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 3,19 |
| Durata încasare (zile) | 114 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 171,5 K RON | 465,0 K RON | 36,9% |
| 2024 | 131,2 K RON | 286,2 K RON | 45,8% |
| 2025 | 114,1 K RON | 341,7 K RON | 33,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 812,9 K RON | 712,8 K RON | 623,4 K RON | ▼ 12,5% |
| Rezultat net | 290,5 K RON | 152,0 K RON | 224,7 K RON | ▲ 47,8% |
| Total active | 465,0 K RON | 286,2 K RON | 341,7 K RON | ▲ 19,4% |
| Capitaluri proprii | 293,5 K RON | 155,0 K RON | 227,6 K RON | ▲ 46,9% |
| Datorii totale | 171,5 K RON | 131,2 K RON | 114,1 K RON | ▼ 13,1% |
| Lichiditate curentă | 2,42 | 2,10 | 2,97 | ▲ 41,4% |
| Marjă netă (%) | 35,74 | 21,33 | 36,04 | ▲ 69,0% |
| Scor bonitate | 87 | 80 | 95 | ▲ 18,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (224,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.97), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.