SERPLAST SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Municipiul Oradea, Str. EMILIAN MIRCEA CHITUL, 12, 3700
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 3.653.887 RON | 4.110.450 RON | 4.034.018 RON | 61.482 RON | 76.432 RON | 3.734.874 RON | 1.345.391 RON | 2.389.483 RON | 1.763.587 RON | 1.668.990 RON | 2.020.708 RON | 129.228 RON | 302.297 RON | 0 RON | 31 |
| 2024 | 3.969.480 RON | 4.168.798 RON | 4.081.964 RON | 73.283 RON | 86.834 RON | 2.852.009 RON | 614.462 RON | 2.237.547 RON | 1.836.870 RON | 790.842 RON | 1.998.208 RON | 123.220 RON | 224.297 RON | 0 RON | 30 |
| 2025 | 3.772.120 RON | 3.651.711 RON | 3.580.554 RON | 61.112 RON | 71.157 RON | 2.857.474 RON | 425.197 RON | 2.432.277 RON | 1.897.982 RON | 812.669 RON | 1.988.972 RON | 435.560 RON | 146.823 RON | 0 RON | 35 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 0124 Cultivarea fructelor semințoase și sâmburoase
- 0125 Cultivarea altor pomi fructiferi, a arbuștilor fructiferi, căpșunilor și a nuciferelor
- 2226 Fabricarea altor produse din material plastic
- 3299 Fabricarea altor produse manufacturiere n.c.a.
- 3811 Colectarea deșeurilor nepericuloase
- 3821 Recuperarea materialelor reciclabile
- 4622 Comerț cu ridicata al florilor și al plantelor
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
2226 — Fabricarea altor produse din material plastic
Top format din 16 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,65 M RON | 3,97 M RON | 3,77 M RON |
| Venituri totale | 4,11 M RON | 4,17 M RON | 3,65 M RON |
| Cheltuieli totale | 4,03 M RON | 4,08 M RON | 3,58 M RON |
| Rezultat net | 61,5 K RON | 73,3 K RON | 61,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 3,92 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 2,99 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 0,55 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,01 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 3,52 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 1,90 |
| Durata stocaj (zile) | 193 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 8,66 |
| Durata încasare (zile) | 42 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,67 M RON | 3,73 M RON | 44,7% |
| 2024 | 790,8 K RON | 2,85 M RON | 27,7% |
| 2025 | 812,7 K RON | 2,86 M RON | 28,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 3,65 M RON | 3,97 M RON | 3,77 M RON | ▼ 5,0% |
| Rezultat net | 61,5 K RON | 73,3 K RON | 61,1 K RON | ▼ 16,6% |
| Total active | 3,73 M RON | 2,85 M RON | 2,86 M RON | ▲ 0,2% |
| Capitaluri proprii | 1,76 M RON | 1,84 M RON | 1,90 M RON | ▲ 3,3% |
| Datorii totale | 1,67 M RON | 790,8 K RON | 812,7 K RON | ▲ 2,8% |
| Lichiditate curentă | 1,43 | 2,83 | 2,99 | ▲ 5,8% |
| Marjă netă (%) | 1,68 | 1,85 | 1,62 | ▼ 12,4% |
| Scor bonitate | 62 | 90 | 77 | ▼ 14,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (61,1 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (2.99), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 77/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 3,92 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.