Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BIDASILV COM SRL
Date generale
Adresă
România, Dolj, Municipiul Craiova, Str. ALEXANDRU IOAN CUZA, 4, 150 apt., D1, PARTE, 1100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 820.078 RON | 820.140 RON | 843.806 RON | −31.899 RON | −23.666 RON | 287.227 RON | 86.114 RON | 201.113 RON | −102.006 RON | 390.240 RON | 157.244 RON | 36.400 RON | 0 RON | 1.007 RON | 4 |
| 2020 | 1.235.331 RON | 1.235.431 RON | 1.172.807 RON | 50.149 RON | 62.624 RON | 481.269 RON | 145.875 RON | 335.394 RON | −51.857 RON | 533.766 RON | 282.214 RON | 19.184 RON | 0 RON | 640 RON | 4 |
| 2021 | 2.838.730 RON | 2.838.756 RON | 2.531.847 RON | 278.487 RON | 306.909 RON | 656.028 RON | 162.048 RON | 493.980 RON | 226.630 RON | 429.698 RON | 375.291 RON | 35.554 RON | 0 RON | 300 RON | 5 |
| 2022 | 3.596.573 RON | 3.598.526 RON | 3.154.565 RON | 407.916 RON | 443.961 RON | 1.113.689 RON | 372.213 RON | 741.476 RON | 634.546 RON | 479.670 RON | 460.524 RON | 68.959 RON | 0 RON | 527 RON | 6 |
| 2023 | 5.879.012 RON | 5.894.640 RON | 5.186.696 RON | 607.636 RON | 707.944 RON | 1.450.726 RON | 468.747 RON | 981.979 RON | 1.242.182 RON | 209.023 RON | 830.221 RON | 18.262 RON | 0 RON | 479 RON | 9 |
| 2024 | 7.123.591 RON | 7.140.148 RON | 6.267.501 RON | 712.140 RON | 872.647 RON | 2.132.582 RON | 661.075 RON | 1.471.507 RON | 1.884.323 RON | 248.703 RON | 1.154.820 RON | 90.570 RON | 0 RON | 444 RON | 9 |
| 2025 | 7.301.565 RON | 7.306.386 RON | 6.505.933 RON | 648.594 RON | 800.453 RON | 2.720.864 RON | 677.823 RON | 2.043.041 RON | 2.532.917 RON | 188.838 RON | 1.380.532 RON | 203.506 RON | 0 RON | 891 RON | 11 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Lipsă date de contact,
adaugă acum!
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4721 Comerț cu amănuntul al fructelor și legumelor proaspete
- 4722 Comerț cu amănuntul al cărnii și al produselor din carne
- 4723 Comerț cu amănuntul al peștelui, crustaceelor și moluștelor
- 4724 Comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase
- 4725 Comerț cu amănuntul al băuturilor
- 4726 Comerț cu amănuntul al produselor din tutun
- 4727 Comerț cu amănuntul al altor produse alimentare
- 4751 Comerț cu amănuntul al textilelor
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
Lideri din domeniu
Top companii din Dolj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4711 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
Top format din 1,568 companii din județul Dolj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 820,1 K RON | 1,24 M RON | 2,84 M RON | 3,60 M RON | 5,88 M RON | 7,12 M RON | 7,30 M RON |
| Venituri totale | 820,1 K RON | 1,24 M RON | 2,84 M RON | 3,60 M RON | 5,89 M RON | 7,14 M RON | 7,31 M RON |
| Cheltuieli totale | 843,8 K RON | 1,17 M RON | 2,53 M RON | 3,15 M RON | 5,19 M RON | 6,27 M RON | 6,51 M RON |
| Rezultat net | −31,9 K RON | 50,1 K RON | 278,5 K RON | 407,9 K RON | 607,6 K RON | 712,1 K RON | 648,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 9,01 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 10,82 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,51 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,43 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 14,41 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 5,29 |
| Durata stocaj (zile) | 69 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 35,88 |
| Durata încasare (zile) | 10 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 390,2 K RON | 287,2 K RON | 135,9% |
| 2020 | 533,8 K RON | 481,3 K RON | 110,9% |
| 2021 | 429,7 K RON | 656,0 K RON | 65,5% |
| 2022 | 479,7 K RON | 1,11 M RON | 43,1% |
| 2023 | 209,0 K RON | 1,45 M RON | 14,4% |
| 2024 | 248,7 K RON | 2,13 M RON | 11,7% |
| 2025 | 188,8 K RON | 2,72 M RON | 6,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 820,1 K RON | 1,24 M RON | 2,84 M RON | 3,60 M RON | 5,88 M RON | 7,12 M RON | 7,30 M RON | ▲ 2,5% |
| Rezultat net | −31,9 K RON | 50,1 K RON | 278,5 K RON | 407,9 K RON | 607,6 K RON | 712,1 K RON | 648,6 K RON | ▼ 8,9% |
| Total active | 287,2 K RON | 481,3 K RON | 656,0 K RON | 1,11 M RON | 1,45 M RON | 2,13 M RON | 2,72 M RON | ▲ 27,6% |
| Capitaluri proprii | −102,0 K RON | −51,9 K RON | 226,6 K RON | 634,5 K RON | 1,24 M RON | 1,88 M RON | 2,53 M RON | ▲ 34,4% |
| Datorii totale | 390,2 K RON | 533,8 K RON | 429,7 K RON | 479,7 K RON | 209,0 K RON | 248,7 K RON | 188,8 K RON | ▼ 24,1% |
| Lichiditate curentă | 0,52 | 0,63 | 1,15 | 1,55 | 4,70 | 5,92 | 10,82 | ▲ 82,9% |
| Marjă netă (%) | -3,89 | 4,06 | 9,81 | 11,34 | 10,34 | 10,00 | 8,88 | ▼ 11,2% |
| Scor bonitate | 24 | 50 | 80 | 95 | 100 | 95 | 82 | ▼ 13,7% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (648,6 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (10.82), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 82/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 9,01 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.