Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ALITHY TURIST SRL
Date generale
Adresă
România, Prahova, Loc. Vălenii de Munte, Oraş Vălenii de Munte, Str. GEORGE ENESCU, 14a, 2100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 366.750 RON | 366.750 RON | 318.170 RON | 37.764 RON | 48.580 RON | 504.037 RON | 249.998 RON | 254.039 RON | 92.202 RON | 411.835 RON | 135.325 RON | 88.050 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2020 | 502.926 RON | 537.621 RON | 496.716 RON | 26.217 RON | 40.905 RON | 639.353 RON | 421.464 RON | 217.889 RON | 118.419 RON | 520.934 RON | 125.919 RON | 86.568 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2021 | 453.642 RON | 453.642 RON | 415.893 RON | 24.203 RON | 37.749 RON | 567.909 RON | 368.685 RON | 199.224 RON | 116.405 RON | 451.504 RON | 121.664 RON | 75.860 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2022 | 600.191 RON | 600.191 RON | 477.648 RON | 104.787 RON | 122.543 RON | 768.698 RON | 546.403 RON | 222.295 RON | 187.409 RON | 581.289 RON | 147.813 RON | 66.562 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2023 | 547.628 RON | 555.356 RON | 506.189 RON | 35.773 RON | 49.167 RON | 720.483 RON | 461.481 RON | 259.002 RON | 223.182 RON | 497.301 RON | 204.958 RON | 52.730 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 592.905 RON | 603.205 RON | 495.338 RON | 94.672 RON | 107.867 RON | 685.783 RON | 437.838 RON | 247.945 RON | 317.854 RON | 367.929 RON | 225.855 RON | 10.921 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 716.579 RON | 736.960 RON | 685.964 RON | 35.140 RON | 50.996 RON | 966.736 RON | 831.452 RON | 135.284 RON | 352.995 RON | 613.741 RON | 73.968 RON | 41.762 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (20)
- 0161 Activități auxiliare pentru producția vegetală
- 0163 Activități după recoltare și pregătirea semințelor
- 4621 Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4685 Comerț cu ridicata al produselor chimice
- 4686 Comerț cu ridicata al altor produse intermediare
- 4711 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4771 Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei
- 4772 Comerț cu amănuntul al încălțămintei și articolelor din piele
- 4776 Comerț cu amănuntul al florilor, plantelor și semințelor; comerț cu amănuntul al animalelor de companie și a hranei pentru acestea
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5611 Restaurante
- 5630 Baruri și alte activități de servire a băuturilor
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 8121 Activități generale de curățenie a clădirilor
- 8122 Activități specializate de curățenie
- 8123 Alte activități de curățenie
- 8130 Activități de întreținere peisagistică
Lideri din domeniu
Top companii din Prahova, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4719 — Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Top format din 486 companii din județul Prahova. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.22) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 366,8 K RON | 502,9 K RON | 453,6 K RON | 600,2 K RON | 547,6 K RON | 592,9 K RON | 716,6 K RON |
| Venituri totale | 366,8 K RON | 537,6 K RON | 453,6 K RON | 600,2 K RON | 555,4 K RON | 603,2 K RON | 737,0 K RON |
| Cheltuieli totale | 318,2 K RON | 496,7 K RON | 415,9 K RON | 477,6 K RON | 506,2 K RON | 495,3 K RON | 686,0 K RON |
| Rezultat net | 37,8 K RON | 26,2 K RON | 24,2 K RON | 104,8 K RON | 35,8 K RON | 94,7 K RON | 35,1 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 729,2 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,22 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,10 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,03 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,58 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 9,69 |
| Durata stocaj (zile) | 38 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 17,16 |
| Durata încasare (zile) | 21 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 411,8 K RON | 504,0 K RON | 81,7% |
| 2020 | 520,9 K RON | 639,4 K RON | 81,5% |
| 2021 | 451,5 K RON | 567,9 K RON | 79,5% |
| 2022 | 581,3 K RON | 768,7 K RON | 75,6% |
| 2023 | 497,3 K RON | 720,5 K RON | 69,0% |
| 2024 | 367,9 K RON | 685,8 K RON | 53,7% |
| 2025 | 613,7 K RON | 966,7 K RON | 63,5% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 366,8 K RON | 502,9 K RON | 453,6 K RON | 600,2 K RON | 547,6 K RON | 592,9 K RON | 716,6 K RON | ▲ 20,9% |
| Rezultat net | 37,8 K RON | 26,2 K RON | 24,2 K RON | 104,8 K RON | 35,8 K RON | 94,7 K RON | 35,1 K RON | ▼ 62,9% |
| Total active | 504,0 K RON | 639,4 K RON | 567,9 K RON | 768,7 K RON | 720,5 K RON | 685,8 K RON | 966,7 K RON | ▲ 41,0% |
| Capitaluri proprii | 92,2 K RON | 118,4 K RON | 116,4 K RON | 187,4 K RON | 223,2 K RON | 317,9 K RON | 353,0 K RON | ▲ 11,1% |
| Datorii totale | 411,8 K RON | 520,9 K RON | 451,5 K RON | 581,3 K RON | 497,3 K RON | 367,9 K RON | 613,7 K RON | ▲ 66,8% |
| Lichiditate curentă | 0,62 | 0,42 | 0,44 | 0,38 | 0,52 | 0,67 | 0,22 | ▼ 67,3% |
| Marjă netă (%) | 10,30 | 5,21 | 5,34 | 17,46 | 6,53 | 15,97 | 4,90 | ▼ 69,3% |
| Scor bonitate | 60 | 50 | 50 | 63 | 60 | 78 | 50 | ▼ 35,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (35,1 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 729,2 K RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.