Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
BASDAN SRL
Date generale
Adresă
România, Bihor, Sat Hidişelu de Jos, Comuna Hidişelu de Sus, HIDIŞELU DE JOS, 176Y, 417276
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 2.164.051 RON | 2.179.475 RON | 1.885.848 RON | 276.308 RON | 293.627 RON | 3.532.498 RON | 143.331 RON | 3.389.167 RON | 3.472.550 RON | 59.948 RON | 1.615.794 RON | 1.180.841 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 1.977.882 RON | 1.988.840 RON | 1.851.291 RON | 78.214 RON | 137.549 RON | 1.722.232 RON | 164.281 RON | 1.557.951 RON | 1.621.545 RON | 100.687 RON | 445.936 RON | 401.493 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 2.383.089 RON | 2.387.751 RON | 2.035.079 RON | 305.984 RON | 352.672 RON | 1.682.124 RON | 156.144 RON | 1.525.980 RON | 1.628.529 RON | 53.595 RON | 469.569 RON | 486.575 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
Lideri din domeniu
Top companii din Bihor, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4690 — Comerț cu ridicata nespecializat
Top format din 311 companii din județul Bihor. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,16 M RON | 1,98 M RON | 2,38 M RON |
| Venituri totale | 2,18 M RON | 1,99 M RON | 2,39 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,89 M RON | 1,85 M RON | 2,04 M RON |
| Rezultat net | 276,3 K RON | 78,2 K RON | 306,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,39 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 28,47 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 19,71 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 10,63 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 31,39 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 5,08 |
| Durata stocaj (zile) | 72 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 4,90 |
| Durata încasare (zile) | 75 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 59,9 K RON | 3,53 M RON | 1,7% |
| 2024 | 100,7 K RON | 1,72 M RON | 5,9% |
| 2025 | 53,6 K RON | 1,68 M RON | 3,2% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 2,16 M RON | 1,98 M RON | 2,38 M RON | ▲ 20,5% |
| Rezultat net | 276,3 K RON | 78,2 K RON | 306,0 K RON | ▲ 291,2% |
| Total active | 3,53 M RON | 1,72 M RON | 1,68 M RON | ▼ 2,3% |
| Capitaluri proprii | 3,47 M RON | 1,62 M RON | 1,63 M RON | ▲ 0,4% |
| Datorii totale | 59,9 K RON | 100,7 K RON | 53,6 K RON | ▼ 46,8% |
| Lichiditate curentă | 56,54 | 15,47 | 28,47 | ▲ 84,0% |
| Marjă netă (%) | 12,77 | 3,95 | 12,84 | ▲ 225,1% |
| Scor bonitate | 87 | 70 | 100 | ▲ 42,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (306,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (28.47), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,39 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.