TOPCAR IMPEX SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, Calea TURZII, 223, 3400
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 31.712.886 RON | 33.741.564 RON | 31.768.912 RON | 1.743.998 RON | 1.972.652 RON | 5.563.020 RON | 762.298 RON | 4.800.722 RON | 4.031.101 RON | 1.462.940 RON | 1.407.063 RON | 1.147.309 RON | 88.472 RON | 19.493 RON | 11 |
| 2024 | 33.163.910 RON | 35.007.311 RON | 33.356.605 RON | 1.462.249 RON | 1.650.706 RON | 8.853.940 RON | 1.189.948 RON | 7.663.992 RON | 4.868.349 RON | 3.952.917 RON | 2.634.668 RON | 1.942.107 RON | 70.198 RON | 37.524 RON | 12 |
| 2025 | 28.546.139 RON | 29.939.277 RON | 28.596.278 RON | 1.173.676 RON | 1.342.999 RON | 7.529.744 RON | 1.323.271 RON | 6.206.473 RON | 2.763.452 RON | 4.738.776 RON | 3.035.826 RON | 443.576 RON | 51.924 RON | 24.408 RON | 12 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (12)
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4671 Comerț cu ridicata al autovehiculelor
- 4781 Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
- 6619 Activități auxiliare intermedierilor financiare, exceptând activități de asigurări și fonduri de pensii
- 6622 Activități ale agenților și broker-ilor de asigurări
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7311 Activități ale agențiilor de publicitate
- 7312 Servicii de reprezentare media
- 7320 Activități de studiere a pieței și de sondare a opiniei publice
- 7711 Activități de închiriere și leasing cu autoturisme și autovehicule rutiere ușoare
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 9699 Alte servicii personale n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4781 — Comerț cu amănuntul al autovehiculelor
Top format din 185 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,71 M RON | 33,16 M RON | 28,55 M RON |
| Venituri totale | 33,74 M RON | 35,01 M RON | 29,94 M RON |
| Cheltuieli totale | 31,77 M RON | 33,36 M RON | 28,60 M RON |
| Rezultat net | 1,74 M RON | 1,46 M RON | 1,17 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 27,97 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,31 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 0,67 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,58 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,59 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 9,40 |
| Durata stocaj (zile) | 39 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 64,35 |
| Durata încasare (zile) | 6 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 1,46 M RON | 5,56 M RON | 26,3% |
| 2024 | 3,95 M RON | 8,85 M RON | 44,7% |
| 2025 | 4,74 M RON | 7,53 M RON | 62,9% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 31,71 M RON | 33,16 M RON | 28,55 M RON | ▼ 13,9% |
| Rezultat net | 1,74 M RON | 1,46 M RON | 1,17 M RON | ▼ 19,7% |
| Total active | 5,56 M RON | 8,85 M RON | 7,53 M RON | ▼ 15,0% |
| Capitaluri proprii | 4,03 M RON | 4,87 M RON | 2,76 M RON | ▼ 43,2% |
| Datorii totale | 1,46 M RON | 3,95 M RON | 4,74 M RON | ▲ 19,9% |
| Lichiditate curentă | 3,28 | 1,94 | 1,31 | ▼ 32,4% |
| Marjă netă (%) | 5,50 | 4,41 | 4,11 | ▼ 6,8% |
| Scor bonitate | 82 | 72 | 55 | ▼ 23,6% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,17 M RON).
- •Scorul de bonitate de 55/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.