Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
PERRIGO ROMÂNIA S.R.L.
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, av. Popişteanu, 54 A, 4, 12092, 1, EXPO BUSINESS PARK, CLĂDIREA 2, UNITATEA 3
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 102.638.072 RON | 102.743.875 RON | 87.665.325 RON | 12.467.672 RON | 15.078.550 RON | 65.116.925 RON | 1.363.153 RON | 63.753.772 RON | 47.102.750 RON | 18.251.075 RON | 17.614.047 RON | 29.982.532 RON | 24.242 RON | 261.142 RON | 47 |
| 2020 | 104.380.622 RON | 104.831.996 RON | 85.538.647 RON | 16.572.329 RON | 19.293.349 RON | 79.383.243 RON | 1.454.436 RON | 77.928.807 RON | 63.675.079 RON | 16.086.438 RON | 17.308.164 RON | 44.067.898 RON | 16.162 RON | 394.436 RON | 47 |
| 2021 | 89.725.071 RON | 93.491.488 RON | 75.548.032 RON | 15.680.749 RON | 17.943.456 RON | 93.503.796 RON | 1.678.200 RON | 91.825.596 RON | 79.355.828 RON | 14.587.141 RON | 20.754.544 RON | 58.743.242 RON | 8.081 RON | 447.254 RON | 49 |
| 2022 | 109.063.256 RON | 110.738.806 RON | 90.999.519 RON | 16.829.458 RON | 19.739.287 RON | 114.746.607 RON | 1.158.398 RON | 113.588.209 RON | 96.185.286 RON | 19.045.019 RON | 16.382.131 RON | 73.834.881 RON | 0 RON | 483.698 RON | 42 |
| 2023 | 133.303.055 RON | 133.972.257 RON | 103.282.649 RON | 25.952.950 RON | 30.689.608 RON | 111.499.809 RON | 660.631 RON | 110.839.178 RON | 87.138.236 RON | 23.592.882 RON | 24.435.155 RON | 40.520.865 RON | 958.213 RON | 291.501 RON | 42 |
| 2024 | 130.926.030 RON | 131.272.788 RON | 101.702.237 RON | 25.248.318 RON | 29.570.551 RON | 107.841.764 RON | 329.150 RON | 107.512.614 RON | 82.386.554 RON | 25.412.679 RON | 25.980.067 RON | 77.816.628 RON | 277.352 RON | 336.800 RON | 39 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (2)
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,64 M RON | 104,38 M RON | 89,73 M RON | 109,06 M RON | 133,30 M RON | 130,93 M RON |
| Venituri totale | 102,74 M RON | 104,83 M RON | 93,49 M RON | 110,74 M RON | 133,97 M RON | 131,27 M RON |
| Cheltuieli totale | 87,67 M RON | 85,54 M RON | 75,55 M RON | 91,00 M RON | 103,28 M RON | 101,70 M RON |
| Rezultat net | 12,47 M RON | 16,57 M RON | 15,68 M RON | 16,83 M RON | 25,95 M RON | 25,25 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 136,43 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,23 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,21 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,15 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 4,24 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 5,04 |
| Durata stocaj (zile) | 72 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,68 |
| Durata încasare (zile) | 217 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 18,25 M RON | 65,12 M RON | 28,0% |
| 2020 | 16,09 M RON | 79,38 M RON | 20,3% |
| 2021 | 14,59 M RON | 93,50 M RON | 15,6% |
| 2022 | 19,05 M RON | 114,75 M RON | 16,6% |
| 2023 | 23,59 M RON | 111,50 M RON | 21,2% |
| 2024 | 25,41 M RON | 107,84 M RON | 23,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 102,64 M RON | 104,38 M RON | 89,73 M RON | 109,06 M RON | 133,30 M RON | 130,93 M RON | ▼ 1,8% |
| Rezultat net | 12,47 M RON | 16,57 M RON | 15,68 M RON | 16,83 M RON | 25,95 M RON | 25,25 M RON | ▼ 2,7% |
| Total active | 65,12 M RON | 79,38 M RON | 93,50 M RON | 114,75 M RON | 111,50 M RON | 107,84 M RON | ▼ 3,3% |
| Capitaluri proprii | 47,10 M RON | 63,68 M RON | 79,36 M RON | 96,19 M RON | 87,14 M RON | 82,39 M RON | ▼ 5,5% |
| Datorii totale | 18,25 M RON | 16,09 M RON | 14,59 M RON | 19,05 M RON | 23,59 M RON | 25,41 M RON | ▲ 7,7% |
| Lichiditate curentă | 3,49 | 4,84 | 6,30 | 5,96 | 4,70 | 4,23 | ▼ 9,9% |
| Marjă netă (%) | 12,15 | 15,88 | 17,48 | 15,43 | 19,47 | 19,28 | ▼ 1,0% |
| Scor bonitate | 87 | 95 | 87 | 95 | 95 | 80 | ▼ 15,8% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (25,25 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.23), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 80/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 136,43 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.