VALFERC SRL
Date generale
Adresă
România, Iaşi, Municipiul Iaşi, Str. VIŞAN, 38A, CAMERA 1, 700282
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 228.266 RON | 228.982 RON | 220.130 RON | 6.562 RON | 8.852 RON | 434.170 RON | 13.817 RON | 420.353 RON | 172.430 RON | 261.740 RON | 54.083 RON | 84.302 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2024 | 73.485 RON | 73.921 RON | 129.636 RON | −56.454 RON | −55.715 RON | 236.860 RON | 10.952 RON | 225.908 RON | 115.977 RON | 120.883 RON | 55.308 RON | 88.473 RON | 0 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 178.351 RON | 178.548 RON | 162.962 RON | 10.607 RON | 15.586 RON | 256.459 RON | 8.088 RON | 248.371 RON | 126.583 RON | 129.876 RON | 57.039 RON | 74.119 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (15)
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2899 Fabricarea altor mașini și utilaje specifice n.c.a.
- 3311 Repararea și întreținerea articolelor fabricate din metal
- 3312 Repararea și întreținerea mașinilor
- 3319 Repararea și întreținerea altor echipamente
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4643 Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
- 4647 Comerț cu ridicata al mobilei (inclusiv de birou și pentru magazine), covoarelor și a articolelor de iluminat
- 4648 Comerț cu ridicata al ceasurilor și bijuteriilor
- 4649 Comerț cu ridicata al altor bunuri de uz gospodăresc
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 5210 Depozitări
Lideri din domeniu
Top companii din Iaşi, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4614 — Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
Top format din 29 companii din județul Iaşi. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 228,3 K RON | 73,5 K RON | 178,4 K RON |
| Venituri totale | 229,0 K RON | 73,9 K RON | 178,5 K RON |
| Cheltuieli totale | 220,1 K RON | 129,6 K RON | 163,0 K RON |
| Rezultat net | 6,6 K RON | −56,5 K RON | 10,6 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 110,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,91 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,47 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,90 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,97 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 3,13 |
| Durata stocaj (zile) | 117 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 2,41 |
| Durata încasare (zile) | 152 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 261,7 K RON | 434,2 K RON | 60,3% |
| 2024 | 120,9 K RON | 236,9 K RON | 51,0% |
| 2025 | 129,9 K RON | 256,5 K RON | 50,6% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 228,3 K RON | 73,5 K RON | 178,4 K RON | ▲ 142,7% |
| Rezultat net | 6,6 K RON | −56,5 K RON | 10,6 K RON | ▲ 118,8% |
| Total active | 434,2 K RON | 236,9 K RON | 256,5 K RON | ▲ 8,3% |
| Capitaluri proprii | 172,4 K RON | 116,0 K RON | 126,6 K RON | ▲ 9,1% |
| Datorii totale | 261,7 K RON | 120,9 K RON | 129,9 K RON | ▲ 7,4% |
| Lichiditate curentă | 1,61 | 1,87 | 1,91 | ▲ 2,3% |
| Marjă netă (%) | 2,87 | -76,82 | 5,95 | ▲ 107,7% |
| Scor bonitate | 67 | 54 | 85 | ▲ 57,4% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2023, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (10,6 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.