Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
ALABASTRU MARNA SRL
Date generale
Adresă
România, Constanţa, Loc. Cernavodă, Oraş Cernavodă, Str. UNIRII, FN, S2, A, 1, 4, 8625
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 372.118 RON | 372.407 RON | 367.523 RON | 1.160 RON | 4.884 RON | 252.776 RON | 116.113 RON | 136.663 RON | 151.115 RON | 97.053 RON | 103.761 RON | 3.916 RON | 4.608 RON | 0 RON | 2 |
| 2020 | 364.860 RON | 365.599 RON | 361.876 RON | 1.087 RON | 3.723 RON | 306.205 RON | 120.119 RON | 186.086 RON | 152.202 RON | 149.683 RON | 102.007 RON | 4.516 RON | 4.320 RON | 0 RON | 2 |
| 2021 | 344.563 RON | 344.852 RON | 345.616 RON | −3.971 RON | −764 RON | 296.772 RON | 113.721 RON | 183.051 RON | 148.231 RON | 144.509 RON | 88.778 RON | 660 RON | 4.032 RON | 0 RON | 2 |
| 2022 | 375.360 RON | 395.649 RON | 387.072 RON | 4.701 RON | 8.577 RON | 325.655 RON | 138.738 RON | 186.917 RON | 152.932 RON | 168.979 RON | 110.978 RON | 8.915 RON | 3.744 RON | 0 RON | 2 |
| 2023 | 310.077 RON | 352.727 RON | 347.130 RON | 2.317 RON | 5.597 RON | 269.842 RON | 125.893 RON | 143.949 RON | 155.249 RON | 111.209 RON | 112.732 RON | 19.845 RON | 3.384 RON | 0 RON | 2 |
| 2024 | 206.985 RON | 219.123 RON | 268.110 RON | −51.030 RON | −48.987 RON | 191.359 RON | 113.060 RON | 78.299 RON | 104.219 RON | 84.044 RON | 56.950 RON | 71 RON | 3.096 RON | 0 RON | 1 |
| 2025 | 153.303 RON | 558.153 RON | 217.336 RON | 325.741 RON | 340.817 RON | 508.379 RON | 87.290 RON | 421.089 RON | 399.960 RON | 105.611 RON | 52.161 RON | 300.341 RON | 2.808 RON | 0 RON | 1 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (6)
Lideri din domeniu
Top companii din Constanţa, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4712 — Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
Top format din 255 companii din județul Constanţa. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 372,1 K RON | 364,9 K RON | 344,6 K RON | 375,4 K RON | 310,1 K RON | 207,0 K RON | 153,3 K RON |
| Venituri totale | 372,4 K RON | 365,6 K RON | 344,9 K RON | 395,6 K RON | 352,7 K RON | 219,1 K RON | 558,2 K RON |
| Cheltuieli totale | 367,5 K RON | 361,9 K RON | 345,6 K RON | 387,1 K RON | 347,1 K RON | 268,1 K RON | 217,3 K RON |
| Rezultat net | 1,2 K RON | 1,1 K RON | −4,0 K RON | 4,7 K RON | 2,3 K RON | −51,0 K RON | 325,7 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 160,1 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 3,99 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 3,49 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 0,65 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 4,81 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,94 |
| Durata stocaj (zile) | 124 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,51 |
| Durata încasare (zile) | 715 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 97,1 K RON | 252,8 K RON | 38,4% |
| 2020 | 149,7 K RON | 306,2 K RON | 48,9% |
| 2021 | 144,5 K RON | 296,8 K RON | 48,7% |
| 2022 | 169,0 K RON | 325,7 K RON | 51,9% |
| 2023 | 111,2 K RON | 269,8 K RON | 41,2% |
| 2024 | 84,0 K RON | 191,4 K RON | 43,9% |
| 2025 | 105,6 K RON | 508,4 K RON | 20,8% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 372,1 K RON | 364,9 K RON | 344,6 K RON | 375,4 K RON | 310,1 K RON | 207,0 K RON | 153,3 K RON | ▼ 25,9% |
| Rezultat net | 1,2 K RON | 1,1 K RON | −4,0 K RON | 4,7 K RON | 2,3 K RON | −51,0 K RON | 325,7 K RON | ▲ 738,3% |
| Total active | 252,8 K RON | 306,2 K RON | 296,8 K RON | 325,7 K RON | 269,8 K RON | 191,4 K RON | 508,4 K RON | ▲ 165,7% |
| Capitaluri proprii | 151,1 K RON | 152,2 K RON | 148,2 K RON | 152,9 K RON | 155,2 K RON | 104,2 K RON | 400,0 K RON | ▲ 283,8% |
| Datorii totale | 97,1 K RON | 149,7 K RON | 144,5 K RON | 169,0 K RON | 111,2 K RON | 84,0 K RON | 105,6 K RON | ▲ 25,7% |
| Lichiditate curentă | 1,41 | 1,24 | 1,27 | 1,11 | 1,29 | 0,93 | 3,99 | ▲ 328,0% |
| Marjă netă (%) | 0,31 | 0,30 | -1,15 | 1,25 | 0,75 | -24,65 | 212,48 | ▲ 962,0% |
| Scor bonitate | 67 | 55 | 49 | 70 | 67 | 40 | 95 | ▲ 137,5% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a scăzut față de 2019, reflectând o contracție a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (325,7 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (3.99), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 95/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 160,1 K RON.
Riscuri identificate
- •Tendință de scădere a veniturilor operaționale.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.