ACARTA CONSTRUCT SRL
Date generale
Adresă
România, Bucureşti, Bucureşti Sectorul 1, BUCUREŞTI-PLOIEŞTI, 172-176, 3, 1, CLĂDIREA B, INTRAREA B1, SPATIUL B1_3F_03
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 22.312.621 RON | 23.060.465 RON | 20.829.473 RON | 2.230.992 RON | 2.230.992 RON | 235.352.453 RON | 209.533.157 RON | 25.819.296 RON | 234.104.877 RON | 2.538.220 RON | 8.902 RON | 1.293.695 RON | 9.105 RON | 1.299.749 RON | 0 |
| 2024 | 24.538.207 RON | 25.357.866 RON | 19.753.904 RON | 5.367.757 RON | 5.603.962 RON | 240.860.281 RON | 202.764.855 RON | 38.095.426 RON | 239.472.635 RON | 2.735.973 RON | 8.902 RON | 1.251.310 RON | 11.031 RON | 1.359.358 RON | 0 |
| 2025 | 25.258.959 RON | 27.197.925 RON | 22.450.357 RON | 4.439.319 RON | 4.747.568 RON | 247.246.159 RON | 196.169.000 RON | 51.077.159 RON | 243.911.954 RON | 2.687.399 RON | 8.902 RON | 1.416.778 RON | 4.030 RON | 1.023.943 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (3)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (41)
- 4100 Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
- 4213 Construcția de poduri și tuneluri
- 4221 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru fluide
- 4222 Lucrări de construcții ale proiectelor utilitare pentru electricitate și telecomunicații
- 4299 Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
- 4311 Lucrări de demolare a construcțiilor
- 4312 Lucrări de pregătire a terenului
- 4322 Lucrări de instalații sanitare, de încălzire și de aer condiționat
- 4323 Lucrări de izolații
- 4331 Lucrări de ipsoserie
- 4332 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
- 4333 Lucrări de pardosire și placare a pereților
- 4334 Lucrări de vopsitorie, zugrăveli și montări de geamuri
- 4335 Alte lucrări de finisare
- 4342 Alte lucrări speciale de construcții pentru clădiri
- 4350 Lucrări speciale de construcții pentru proiecte de geniu civil
- 4360 Servicii de intermediere pentru lucrări speciale de construcții
- 4391 Activități de zidărie
- 4399 Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
- 5232 Activități de intermediere pentru transportul de pasageri
- 5330 Servicii de intermediere pentru activități poștale și de curier
- 5640 Intermedieri pentru servicii de alimentație și de servire a băuturilor
- 6120 Activități de revânzare a serviciilor de telecomunicații și servicii de intermediere pentru telecomunicații
- 6392 Alte activități de servicii informaționale n.c. a
- 6811 Cumpărarea și vânzarea de bunuri imobiliare proprii
- 6812 Dezvoltare (promovare) imobiliară
- 6820 închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
- 6831 Servicii de intermediere a tranzacțiilor imobiliare
- 6832 Alte activități pentru tranzacții imobiliare pe bază de comision sau contract
- 7010 Activități ale direcțiilor(centralelor), birourilor administrative centralizate
- 7020 Activități de consultanță în afaceri și management
- 7111 Activități de arhitectură
- 7330 Activități în domeniul relațiilor publice și al comunicării
- 7414 Alte activități de design specializat
- 7499 Alte activități profesionale, stiințifice și tehnice n.c.a.
- 7740 Leasing cu bunuri intangibile (cu excepția lucrărilor care fac obiectul drepturilor de autor)
- 7751 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul autoturismelor, autorulotelor și remorcilor
- 7752 Servicii de intermediere pentru închirierea și leasingul altor bunuri corporale și bunuri intangibile (exceptând financiare)
- 8110 Activități de servicii suport combinate
- 8230 Activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
Lideri din domeniu
Top companii din Bucureşti, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
6820 — închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
Top format din 4,703 companii din județul Bucureşti. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,31 M RON | 24,54 M RON | 25,26 M RON |
| Venituri totale | 23,06 M RON | 25,36 M RON | 27,20 M RON |
| Cheltuieli totale | 20,83 M RON | 19,75 M RON | 22,45 M RON |
| Rezultat net | 2,23 M RON | 5,37 M RON | 4,44 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 26,98 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 19,01 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 19,00 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 1,96 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 92,00 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2.837,45 |
| Durata stocaj (zile) | 0 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 17,83 |
| Durata încasare (zile) | 21 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2,54 M RON | 235,35 M RON | 1,1% |
| 2024 | 2,74 M RON | 240,86 M RON | 1,1% |
| 2025 | 2,69 M RON | 247,25 M RON | 1,1% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 22,31 M RON | 24,54 M RON | 25,26 M RON | ▲ 2,9% |
| Rezultat net | 2,23 M RON | 5,37 M RON | 4,44 M RON | ▼ 17,3% |
| Total active | 235,35 M RON | 240,86 M RON | 247,25 M RON | ▲ 2,7% |
| Capitaluri proprii | 234,10 M RON | 239,47 M RON | 243,91 M RON | ▲ 1,9% |
| Datorii totale | 2,54 M RON | 2,74 M RON | 2,69 M RON | ▼ 1,8% |
| Lichiditate curentă | 10,17 | 13,92 | 19,01 | ▲ 36,5% |
| Marjă netă (%) | 10,00 | 21,88 | 17,58 | ▼ 19,7% |
| Scor bonitate | 82 | 100 | 87 | ▼ 13,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (4,44 M RON).
- •Lichiditate curentă bună (19.01), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 87/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 26,98 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.