Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
NICOFARM SRL
Date generale
Adresă
România, Olt, Loc. Balş, Oraş Balş, Str. N. BĂLCESCU, 146, 39, 1, PART, 3, 235100
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 1.445.094 RON | 1.445.133 RON | 1.256.394 RON | 174.288 RON | 188.739 RON | 527.657 RON | 58.916 RON | 468.741 RON | 231.134 RON | 296.523 RON | 215.579 RON | 179.218 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 1.482.375 RON | 1.482.423 RON | 1.300.167 RON | 167.828 RON | 182.256 RON | 620.769 RON | 58.916 RON | 561.853 RON | 293.962 RON | 326.807 RON | 205.310 RON | 188.868 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 1.616.138 RON | 1.616.242 RON | 1.368.940 RON | 231.191 RON | 247.302 RON | 725.704 RON | 58.916 RON | 666.788 RON | 368.154 RON | 357.550 RON | 165.839 RON | 226.833 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 1.602.773 RON | 1.602.883 RON | 1.394.388 RON | 192.466 RON | 208.495 RON | 629.542 RON | 58.916 RON | 570.626 RON | 287.620 RON | 341.922 RON | 168.498 RON | 241.187 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 1.791.149 RON | 1.791.325 RON | 1.529.216 RON | 244.196 RON | 262.109 RON | 923.769 RON | 58.916 RON | 864.853 RON | 451.216 RON | 472.553 RON | 216.669 RON | 362.546 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 2.135.589 RON | 2.135.904 RON | 1.825.966 RON | 245.861 RON | 309.938 RON | 990.836 RON | 58.916 RON | 931.920 RON | 440.504 RON | 550.332 RON | 282.637 RON | 299.455 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2025 | 2.366.288 RON | 2.366.615 RON | 2.036.423 RON | 275.919 RON | 330.192 RON | 1.148.423 RON | 58.916 RON | 1.089.507 RON | 490.343 RON | 658.080 RON | 367.150 RON | 307.193 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 2120 Fabricarea preparatelor farmaceutice
- 4773 Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 4775 Comerț cu amănuntul al produselor cosmetice și de parfumerie
- 4778 Comerț cu amănuntul al altor bunuri noi
Lideri din domeniu
Top companii din Olt, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4773 — Comerț cu amănuntul al produselor farmaceutice
Top format din 69 companii din județul Olt. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,45 M RON | 1,48 M RON | 1,62 M RON | 1,60 M RON | 1,79 M RON | 2,14 M RON | 2,37 M RON |
| Venituri totale | 1,45 M RON | 1,48 M RON | 1,62 M RON | 1,60 M RON | 1,79 M RON | 2,14 M RON | 2,37 M RON |
| Cheltuieli totale | 1,26 M RON | 1,30 M RON | 1,37 M RON | 1,39 M RON | 1,53 M RON | 1,83 M RON | 2,04 M RON |
| Rezultat net | 174,3 K RON | 167,8 K RON | 231,2 K RON | 192,5 K RON | 244,2 K RON | 245,9 K RON | 275,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 2,38 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,66 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,10 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,63 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 1,75 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 6,45 |
| Durata stocaj (zile) | 57 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 7,70 |
| Durata încasare (zile) | 47 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 296,5 K RON | 527,7 K RON | 56,2% |
| 2020 | 326,8 K RON | 620,8 K RON | 52,7% |
| 2021 | 357,6 K RON | 725,7 K RON | 49,3% |
| 2022 | 341,9 K RON | 629,5 K RON | 54,3% |
| 2023 | 472,6 K RON | 923,8 K RON | 51,2% |
| 2024 | 550,3 K RON | 990,8 K RON | 55,5% |
| 2025 | 658,1 K RON | 1,15 M RON | 57,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 1,45 M RON | 1,48 M RON | 1,62 M RON | 1,60 M RON | 1,79 M RON | 2,14 M RON | 2,37 M RON | ▲ 10,8% |
| Rezultat net | 174,3 K RON | 167,8 K RON | 231,2 K RON | 192,5 K RON | 244,2 K RON | 245,9 K RON | 275,9 K RON | ▲ 12,2% |
| Total active | 527,7 K RON | 620,8 K RON | 725,7 K RON | 629,5 K RON | 923,8 K RON | 990,8 K RON | 1,15 M RON | ▲ 15,9% |
| Capitaluri proprii | 231,1 K RON | 294,0 K RON | 368,2 K RON | 287,6 K RON | 451,2 K RON | 440,5 K RON | 490,3 K RON | ▲ 11,3% |
| Datorii totale | 296,5 K RON | 326,8 K RON | 357,6 K RON | 341,9 K RON | 472,6 K RON | 550,3 K RON | 658,1 K RON | ▲ 19,6% |
| Lichiditate curentă | 1,58 | 1,72 | 1,86 | 1,67 | 1,83 | 1,69 | 1,66 | ▼ 2,2% |
| Marjă netă (%) | 12,06 | 11,32 | 14,31 | 12,01 | 13,63 | 11,51 | 11,66 | ▲ 1,3% |
| Scor bonitate | 77 | 77 | 95 | 70 | 90 | 85 | 85 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (275,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 85/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 2,38 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.