Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
GBS SOLUTII GENERALE DE AFACERI SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Sat Floreşti, Comuna Floreşti, FLORILOR, 188, C7, 2, 3, 52, 407280
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 321.217 RON | 321.217 RON | 235.966 RON | 74.201 RON | 85.251 RON | 84.339 RON | 0 RON | 84.339 RON | 74.441 RON | 9.898 RON | 14.411 RON | 27.228 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2020 | 259.006 RON | 259.006 RON | 222.878 RON | 28.150 RON | 36.128 RON | 95.231 RON | 16 RON | 95.215 RON | 28.390 RON | 66.841 RON | 31.056 RON | 29.792 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2021 | 331.518 RON | 332.552 RON | 317.673 RON | 5.247 RON | 14.879 RON | 97.165 RON | 23.912 RON | 73.253 RON | 33.637 RON | 63.528 RON | 10.892 RON | 53.429 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2022 | 402.197 RON | 403.402 RON | 356.955 RON | 34.841 RON | 46.447 RON | 103.509 RON | 14.404 RON | 89.105 RON | 40.328 RON | 63.181 RON | 25.943 RON | 36.687 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2023 | 459.278 RON | 494.695 RON | 410.438 RON | 72.597 RON | 84.257 RON | 135.934 RON | 8.154 RON | 127.780 RON | 82.926 RON | 53.008 RON | 60.558 RON | 34.230 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
| 2024 | 576.816 RON | 593.052 RON | 491.644 RON | 84.003 RON | 101.408 RON | 148.627 RON | 4.369 RON | 144.258 RON | 112.929 RON | 35.698 RON | 107.934 RON | 28.799 RON | 0 RON | 0 RON | 0 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (7)
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
- 4646 Comerț cu ridicata al produselor farmaceutice și medicale
- 4712 Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4774 Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice
- 5210 Depozitări
Raport Economico-Financiar
2019–20241. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 321,2 K RON | 259,0 K RON | 331,5 K RON | 402,2 K RON | 459,3 K RON | 576,8 K RON |
| Venituri totale | 321,2 K RON | 259,0 K RON | 332,6 K RON | 403,4 K RON | 494,7 K RON | 593,1 K RON |
| Cheltuieli totale | 236,0 K RON | 222,9 K RON | 317,7 K RON | 357,0 K RON | 410,4 K RON | 491,6 K RON |
| Rezultat net | 74,2 K RON | 28,2 K RON | 5,2 K RON | 34,8 K RON | 72,6 K RON | 84,0 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2025 (regresie liniară): 586,6 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2024
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 4,04 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 1,02 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,21 | ≥ 0.2 | Acceptabil |
| Solvabilitate | 4,16 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2024)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2024)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 5,34 |
| Durata stocaj (zile) | 68 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 20,03 |
| Durata încasare (zile) | 18 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 9,9 K RON | 84,3 K RON | 11,7% |
| 2020 | 66,8 K RON | 95,2 K RON | 70,2% |
| 2021 | 63,5 K RON | 97,2 K RON | 65,4% |
| 2022 | 63,2 K RON | 103,5 K RON | 61,0% |
| 2023 | 53,0 K RON | 135,9 K RON | 39,0% |
| 2024 | 35,7 K RON | 148,6 K RON | 24,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2024
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 321,2 K RON | 259,0 K RON | 331,5 K RON | 402,2 K RON | 459,3 K RON | 576,8 K RON | ▲ 25,6% |
| Rezultat net | 74,2 K RON | 28,2 K RON | 5,2 K RON | 34,8 K RON | 72,6 K RON | 84,0 K RON | ▲ 15,7% |
| Total active | 84,3 K RON | 95,2 K RON | 97,2 K RON | 103,5 K RON | 135,9 K RON | 148,6 K RON | ▲ 9,3% |
| Capitaluri proprii | 74,4 K RON | 28,4 K RON | 33,6 K RON | 40,3 K RON | 82,9 K RON | 112,9 K RON | ▲ 36,2% |
| Datorii totale | 9,9 K RON | 66,8 K RON | 63,5 K RON | 63,2 K RON | 53,0 K RON | 35,7 K RON | ▼ 32,7% |
| Lichiditate curentă | 8,52 | 1,42 | 1,15 | 1,41 | 2,41 | 4,04 | ▲ 67,6% |
| Marjă netă (%) | 23,10 | 10,87 | 1,58 | 8,66 | 15,81 | 14,56 | ▼ 7,9% |
| Scor bonitate | 87 | 60 | 62 | 80 | 100 | 100 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Compania a înregistrat profit net în 2024 (84,0 K RON).
- •Lichiditate curentă bună (4.04), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Scorul de bonitate de 100/100 (Clasa A) indică un profil financiar sănătos.
- •Proiecția liniară pentru 2025 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 586,6 K RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2024.