ALEROMA SRL
Date generale
Adresă
România, Cluj, Municipiul Cluj-Napoca, Str. UNIRII, 8, 27, 3400
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 5.838.156 RON | 5.870.411 RON | 5.619.182 RON | 219.758 RON | 251.229 RON | 1.275.421 RON | 354.659 RON | 920.762 RON | 432.051 RON | 843.370 RON | 621.147 RON | 216.137 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2024 | 5.837.998 RON | 5.839.700 RON | 5.656.284 RON | 156.165 RON | 183.416 RON | 1.341.079 RON | 285.220 RON | 1.055.859 RON | 370.824 RON | 970.255 RON | 580.236 RON | 190.937 RON | 0 RON | 0 RON | 4 |
| 2025 | 6.569.140 RON | 6.597.781 RON | 6.431.908 RON | 132.861 RON | 165.873 RON | 1.474.383 RON | 415.350 RON | 1.059.033 RON | 347.455 RON | 1.126.928 RON | 721.290 RON | 189.909 RON | 0 RON | 0 RON | 5 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (8)
- 4674 Comerţ cu ridicata al echipamentelor şi furniturilor de fierărie pentru instalaţii sanitare şi de încălzire
- 4719 Comerţ cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse nealimentare
- 4741 Comerţ cu amănuntul al calculatoarelor, unităţilor periferice şi software-ului in magazine specializate
- 4742 Comerţ cu amănuntul al echipamentului pentru telecomunicaţii în magazine specializate
- 4743 Comerţ cu amănuntul al echipamentelor audio/video în magazine specializate
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4754 Comerț cu amănuntul al articolelor și aparatelor electrocasnice
- 4759 Comerţ cu amănuntul al mobilei, al articolelor de iluminat şi al articolelor de uz casnic n.c.a., în magazine specializate
Lideri din domeniu
Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4684 — Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
Top format din 27 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2023–20251. Sumar Executiv
- •Lichiditate curentă sub 1.0 (0.94) — posibilă incapacitate de plată pe termen scurt
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,84 M RON | 5,84 M RON | 6,57 M RON |
| Venituri totale | 5,87 M RON | 5,84 M RON | 6,60 M RON |
| Cheltuieli totale | 5,62 M RON | 5,66 M RON | 6,43 M RON |
| Rezultat net | 219,8 K RON | 156,2 K RON | 132,9 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 6,81 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 0,94 | ≥ 1 | Slab |
| Lichiditate rapidă | 0,30 | ≥ 0.8 | Slab |
| Lichiditate imediată | 0,13 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 1,31 | ≥ 1 | Acceptabil |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 9,11 |
| Durata stocaj (zile) | 40 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 34,59 |
| Durata încasare (zile) | 11 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2023 | 843,4 K RON | 1,28 M RON | 66,1% |
| 2024 | 970,3 K RON | 1,34 M RON | 72,4% |
| 2025 | 1,13 M RON | 1,47 M RON | 76,4% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 5,84 M RON | 5,84 M RON | 6,57 M RON | ▲ 12,5% |
| Rezultat net | 219,8 K RON | 156,2 K RON | 132,9 K RON | ▼ 14,9% |
| Total active | 1,28 M RON | 1,34 M RON | 1,47 M RON | ▲ 9,9% |
| Capitaluri proprii | 432,1 K RON | 370,8 K RON | 347,5 K RON | ▼ 6,3% |
| Datorii totale | 843,4 K RON | 970,3 K RON | 1,13 M RON | ▲ 16,1% |
| Lichiditate curentă | 1,09 | 1,09 | 0,94 | ▼ 13,6% |
| Marjă netă (%) | 3,76 | 2,67 | 2,02 | ▼ 24,3% |
| Scor bonitate | 62 | 50 | 50 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (132,9 K RON).
- •Scorul de bonitate de 50/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 6,81 M RON.
Riscuri identificate
- •Lichiditate curentă sub 1.0 — compania poate întâmpina dificultăți în onorarea obligațiilor pe termen scurt.
Recomandări
- •Optimizarea managementului capitalului de lucru: reducerea stocurilor, accelerarea încasării creanțelor.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.