Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
DAD EXPERTISE SRL
Date generale
Adresă
România, Alba, Loc. Miceşti, Municipiul Alba Iulia, Ponor, 6
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 15.850 RON | 5.892.050 RON | 6.014.422 RON | −122.531 RON | −122.372 RON | 6.386.250 RON | 56.042 RON | 6.330.208 RON | −274.320 RON | 2.834.021 RON | 0 RON | 5.768.564 RON | 3.826.549 RON | 0 RON | 9 |
| 2020 | 44.170 RON | 2.249.245 RON | 2.322.626 RON | −73.724 RON | −73.381 RON | 2.397.789 RON | 58.080 RON | 2.339.709 RON | −348.043 RON | 1.124.358 RON | 0 RON | 2.310.047 RON | 1.621.474 RON | 0 RON | 8 |
| 2021 | 66.900 RON | 448.662 RON | 434.534 RON | 13.459 RON | 14.128 RON | 2.180.746 RON | 42.575 RON | 2.138.171 RON | −337.455 RON | 791.288 RON | 0 RON | 2.069.462 RON | 1.726.913 RON | 0 RON | 3 |
| 2022 | 69.482 RON | 877.518 RON | 892.737 RON | −15.914 RON | −15.219 RON | 2.581.440 RON | 32.508 RON | 2.548.932 RON | −433.173 RON | 963.367 RON | 0 RON | 2.547.911 RON | 2.051.246 RON | 0 RON | 4 |
| 2023 | 187.420 RON | 1.509.848 RON | 1.415.388 RON | 92.586 RON | 94.460 RON | 1.207.570 RON | 10.290 RON | 1.197.280 RON | −340.587 RON | 723.781 RON | 0 RON | 1.197.143 RON | 824.376 RON | 0 RON | 5 |
| 2024 | 132.210 RON | 814.730 RON | 798.943 RON | 12.359 RON | 15.787 RON | 23.953.331 RON | 27.700 RON | 23.925.631 RON | −319.609 RON | 1.945.266 RON | 0 RON | 22.947.376 RON | 22.327.674 RON | 0 RON | 3 |
| 2025 | 163.000 RON | 10.031.095 RON | 10.173.412 RON | −142.317 RON | −142.317 RON | 12.712.339 RON | 18.273 RON | 12.694.066 RON | −461.926 RON | 1.020.859 RON | 0 RON | 10.218.909 RON | 12.153.406 RON | 0 RON | 7 |
Reprezentanți și administratori (1)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (3)
Lideri din domeniu
Top companii din Alba, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
8559 — Alte forme de învățământ n.c.a.
Top format din 105 companii din județul Alba. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
- •Capitaluri proprii negative (−461.926 RON) — datoriile depășesc activele
- •Pierdere netă înregistrată în 2025 (−142.317 RON)
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 15,9 K RON | 44,2 K RON | 66,9 K RON | 69,5 K RON | 187,4 K RON | 132,2 K RON | 163,0 K RON |
| Venituri totale | 5,89 M RON | 2,25 M RON | 448,7 K RON | 877,5 K RON | 1,51 M RON | 814,7 K RON | 10,03 M RON |
| Cheltuieli totale | 6,01 M RON | 2,32 M RON | 434,5 K RON | 892,7 K RON | 1,42 M RON | 798,9 K RON | 10,17 M RON |
| Rezultat net | −122,5 K RON | −73,7 K RON | 13,5 K RON | −15,9 K RON | 92,6 K RON | 12,4 K RON | −142,3 K RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 202,4 K RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 12,43 | ≥ 1 | Bun |
| Lichiditate rapidă | 12,43 | ≥ 0.8 | Bun |
| Lichiditate imediată | 2,42 | ≥ 0.2 | Bun |
| Solvabilitate | 12,45 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | – |
| Durata stocaj (zile) | – |
| Rotație creanțe (ori/an) | 0,02 |
| Durata încasare (zile) | 22.883 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2,83 M RON | 6,39 M RON | 44,4% |
| 2020 | 1,12 M RON | 2,40 M RON | 46,9% |
| 2021 | 791,3 K RON | 2,18 M RON | 36,3% |
| 2022 | 963,4 K RON | 2,58 M RON | 37,3% |
| 2023 | 723,8 K RON | 1,21 M RON | 59,9% |
| 2024 | 1,95 M RON | 23,95 M RON | 8,1% |
| 2025 | 1,02 M RON | 12,71 M RON | 8,0% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 15,9 K RON | 44,2 K RON | 66,9 K RON | 69,5 K RON | 187,4 K RON | 132,2 K RON | 163,0 K RON | ▲ 23,3% |
| Rezultat net | −122,5 K RON | −73,7 K RON | 13,5 K RON | −15,9 K RON | 92,6 K RON | 12,4 K RON | −142,3 K RON | ▼ 1.251,5% |
| Total active | 6,39 M RON | 2,40 M RON | 2,18 M RON | 2,58 M RON | 1,21 M RON | 23,95 M RON | 12,71 M RON | ▼ 46,9% |
| Capitaluri proprii | −274,3 K RON | −348,0 K RON | −337,5 K RON | −433,2 K RON | −340,6 K RON | −319,6 K RON | −461,9 K RON | ▼ 44,5% |
| Datorii totale | 2,83 M RON | 1,12 M RON | 791,3 K RON | 963,4 K RON | 723,8 K RON | 1,95 M RON | 1,02 M RON | ▼ 47,5% |
| Lichiditate curentă | 2,23 | 2,08 | 2,70 | 2,65 | 1,65 | 12,30 | 12,43 | ▲ 1,1% |
| Marjă netă (%) | -773,07 | -166,91 | 20,12 | -22,90 | 49,40 | 9,35 | -87,31 | ▼ 1.033,8% |
| Scor bonitate | 41 | 49 | 77 | 41 | 67 | 59 | 49 | ▼ 16,9% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri a crescut semnificativ față de 2019, indicând o extindere a activității.
- •Lichiditate curentă bună (12.43), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 202,4 K RON.
Riscuri identificate
- •Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.
- •Capitalurile proprii negative — pasivele depășesc activele.
- •Scor de bonitate scăzut (49/100, Clasa C) — risc financiar semnificativ.
Recomandări
- •Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.
- •Necesară majorare de capital sau restructurare a datoriilor pentru redresare financiară.
- •Consultarea unui specialist în restructurare financiară.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.