Publicitate

LIFE IS HARD S.A.

CUI: 16336490 J2004001403121 SA Cluj, Sat Floreşti, Comuna Floreşti
Funcțiune

Date generale

CUI (cod unic de înregistrare) 16336490
Cod înmatriculare J2004001403121
EUID ROONRC.J2004001403121
Data înmatriculării 2004-04-15
Formă juridică SA
Stare Funcțiune
Ani de activitate 22 ani
Salariați (2025) 87 angajați

Adresă

România, Cluj, Sat Floreşti, Comuna Floreşti, AVRAM IANCU, 500, 407280

Țară: România
Județ: Cluj
Localitate: Sat Floreşti, Comuna Floreşti
Stradă: AVRAM IANCU
Număr: 500
Cod poștal: 407280

Date de bilanț 2019–2024

An Cifra de afaceri Venituri totale Cheltuieli totale Profit / Pierdere net Profit / Pierdere brut Active totale Active imobilizate Active circulante Capitaluri Datorii Stocuri Creanțe Venituri în avans Cheltuieli în avans Nr. salariați
2023 30.556.248 RON 39.369.198 RON 32.175.218 RON 6.363.342 RON 7.193.980 RON 74.370.800 RON 44.878.042 RON 29.492.758 RON 48.462.399 RON 10.538.742 RON 91.614 RON 16.394.489 RON 14.004.963 RON 66.112 RON 128
2024 26.385.838 RON 34.115.987 RON 33.608.237 RON 507.750 RON 507.750 RON 79.987.782 RON 48.564.901 RON 31.422.881 RON 47.668.115 RON 18.517.619 RON 298.257 RON 15.079.237 RON 14.057.272 RON 932.789 RON 110
2025 26.922.863 RON 39.653.020 RON 60.319.550 RON −20.666.530 RON −20.666.530 RON 69.022.347 RON 31.155.925 RON 37.866.422 RON 28.631.115 RON 16.747.458 RON 174.642 RON 28.502.818 RON 23.424.143 RON 397.723 RON 87

Reprezentanți și administratori (4)

MAIOREANU OANA SÂNZIANA
administrator
Bucureşti, România
Pagina administratorului
NISTOR AUREL
reprezentant al persoanei juridice
Sibiu, România
Pagina administratorului
CHIȘ IOAN CĂTĂLIN
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului
GHIMAN OVIDIU MARIUS
administrator
Maramureş, România
Pagina administratorului

Date de contact

Autentificare

Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele

Locație pe hartă

Deschide în Google Maps

Coduri CAEN (28)

Lideri din domeniu

Top companii din Cluj, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).

Top format din 2,797 companii din județul Cluj. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).

Raport Economico-Financiar

2023–2025

1. Sumar Executiv

Alerte identificate pentru 2025
  • Pierdere netă înregistrată în 2025 (−20.666.530 RON)
Cifra de Afaceri 2025
26,92 M RON
Rezultat Net 2025
−20,67 M RON
Total Active 2025
69,02 M RON
Scor Bonitate
59/100
B
Risc Mediu — Clasa B
Scor bonitate: 59/100

2. Analiza Rezultatelor Financiare

Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli

Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)

An 202320242025
Cifra de afaceri 30,56 M RON 26,39 M RON 26,92 M RON
Venituri totale 39,37 M RON 34,12 M RON 39,65 M RON
Cheltuieli totale 32,18 M RON 33,61 M RON 60,32 M RON
Rezultat net 6,36 M RON 507,8 K RON −20,67 M RON

3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor

Figura 3 — Tendința anuală

Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 24,32 M RON

4. Capitaluri Proprii și Datorii

Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii

5. Lichiditate și Solvabilitate

Figura 5 — Indicatori de Lichiditate

Praguri: 1.0 (minim)   2.0 (optim)

Valori 2025

IndicatorValoarePragStatus
Lichiditate curentă 2,26 ≥ 1 Bun
Lichiditate rapidă 2,25 ≥ 0.8 Bun
Lichiditate imediată 0,55 ≥ 0.2 Bun
Solvabilitate 4,12 ≥ 1 Bun

6. Structura Activelor (2025)

Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante

Active imobilizate31,16 M RON (45.1%)
Active circulante37,87 M RON (54.9%)

Figura 6b — Componente Active Circulante

Stocuri174,6 K RON
Creanțe28,50 M RON
Numerar9,19 M RON

7. Indicatori de Activitate

Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar

Indicatori rotație (2025)

IndicatorValoare
Rotație stocuri (ori/an) 154,16
Durata stocaj (zile) 2
Rotație creanțe (ori/an) 0,94
Durata încasare (zile) 386

8. Marje de Profitabilitate

Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri

Figura 9 — Marje procentuale (%)

Marjă brută
-76,8%
Marjă netă
-76,8%
ROA
-29,9%

9. Analiza Datoriilor

Figura 10 — Datorii vs. Total Active

AnDatoriiTotal activeRată îndatorare
2023 10,54 M RON 74,37 M RON 14,2%
2024 18,52 M RON 79,99 M RON 23,2%
2025 16,75 M RON 69,02 M RON 24,3%

10. Scor de Bonitate și Risc

Figura 11 — Scor bonitate 2025

59
din 100 puncte
Clasa B — Risc Mediu
Lichiditate — Excelentă (LC ≥ 2.0) 25/25
Capital — Bună (> 30% din active) 20/25
Profitabilitate — Critică (pierdere netă) 2/25
Tendinta — Tendință mixtă 12/25

Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate

11. Analiza Tendințelor

Indicator 202320242025 YoY
Cifra de afaceri 30,56 M RON 26,39 M RON 26,92 M RON ▲ 2,0%
Rezultat net 6,36 M RON 507,8 K RON −20,67 M RON ▼ 4.170,2%
Total active 74,37 M RON 79,99 M RON 69,02 M RON ▼ 13,7%
Capitaluri proprii 48,46 M RON 47,67 M RON 28,63 M RON ▼ 39,9%
Datorii totale 10,54 M RON 18,52 M RON 16,75 M RON ▼ 9,6%
Lichiditate curentă 2,80 1,70 2,26 ▲ 33,2%
Marjă netă (%) 20,83 1,92 -76,76 ▼ 4.097,9%
Scor bonitate 87 65 59 ▼ 9,2%

12. Concluzii, Riscuri și Recomandări

Concluzii

  • Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
  • Lichiditate curentă bună (2.26), compania dispune de resurse suficiente pentru obligații curente.
  • Scorul de bonitate de 59/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.

Riscuri identificate

  • Compania înregistrează pierdere netă în 2025, ceea ce erodează capitalurile proprii.

Recomandări

  • Reducerea costurilor operaționale și identificarea surselor de venituri suplimentare.

Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2023–2025.

Publicitate