Interesat să plasezi banner aici? Vezi cum
COTRACO ROM SRL
Date generale
Adresă
România, Mureş, Sat Sîngeorgiu de Mureş, Comuna Sîngeorgiu de Mureş, PETKI DÁVID, 69, 547530
Date de bilanț 2019–2024
| An | Cifra de afaceri | Venituri totale | Cheltuieli totale | Profit / Pierdere net | Profit / Pierdere brut | Active totale | Active imobilizate | Active circulante | Capitaluri | Datorii | Stocuri | Creanțe | Venituri în avans | Cheltuieli în avans | Nr. salariați |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 19.244.571 RON | 23.220.871 RON | 22.331.598 RON | 762.081 RON | 889.273 RON | 21.528.098 RON | 6.577.936 RON | 14.950.162 RON | 9.326.616 RON | 10.334.546 RON | 6.399.922 RON | 7.325.512 RON | 1.936.084 RON | 69.148 RON | 23 |
| 2020 | 15.785.454 RON | 16.615.886 RON | 15.614.979 RON | 872.865 RON | 1.000.907 RON | 21.152.432 RON | 6.509.528 RON | 14.642.904 RON | 8.758.752 RON | 11.122.524 RON | 7.482.349 RON | 6.331.506 RON | 1.346.337 RON | 75.181 RON | 16 |
| 2021 | 18.027.170 RON | 18.391.984 RON | 16.712.480 RON | 1.441.756 RON | 1.679.504 RON | 21.761.618 RON | 5.720.182 RON | 16.041.436 RON | 9.123.893 RON | 11.611.994 RON | 8.427.741 RON | 6.660.069 RON | 1.115.305 RON | 89.574 RON | 13 |
| 2022 | 18.510.531 RON | 19.080.475 RON | 17.139.722 RON | 1.670.479 RON | 1.940.753 RON | 24.129.745 RON | 5.437.685 RON | 18.692.060 RON | 9.514.425 RON | 13.741.660 RON | 9.458.900 RON | 7.646.825 RON | 907.199 RON | 33.539 RON | 11 |
| 2023 | 18.553.313 RON | 19.063.569 RON | 17.526.581 RON | 1.318.832 RON | 1.536.988 RON | 24.203.794 RON | 5.485.128 RON | 18.718.666 RON | 9.768.042 RON | 13.363.344 RON | 9.100.970 RON | 7.516.728 RON | 1.121.268 RON | 48.860 RON | 11 |
| 2024 | 16.557.263 RON | 17.373.145 RON | 15.823.917 RON | 1.332.819 RON | 1.549.228 RON | 22.664.820 RON | 5.207.563 RON | 17.457.257 RON | 8.857.439 RON | 13.002.138 RON | 9.618.506 RON | 5.791.685 RON | 864.366 RON | 59.123 RON | 12 |
| 2025 | 16.548.084 RON | 17.138.531 RON | 15.731.820 RON | 1.187.167 RON | 1.406.711 RON | 27.150.064 RON | 4.599.261 RON | 22.550.803 RON | 8.114.616 RON | 12.017.681 RON | 8.246.271 RON | 13.816.446 RON | 7.063.495 RON | 45.728 RON | 13 |
Reprezentanți și administratori (2)
Date de contact
Trebuie să fii logat pentru a vedea contactele
Locație pe hartă
Coduri CAEN (31)
- 2511 Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
- 2553 Operațiuni de mecanică generală
- 2562 Fabricarea articolelor de feronerie
- 2593 Fabricarea articolelor din fire metalice; fabricarea de lanțuri și arcuri
- 2599 Fabricarea altor articole din metal n.c.a.
- 2822 Fabricarea echipamentelor de ridicat și manipulat
- 4612 Intermedieri în comerțul cu combustibili, minereuri, metale și produse chimice pentru industrie
- 4613 Intermedieri în comerțul cu material lemnos și materiale de construcții
- 4614 Intermedieri în comerțul cu mașini, echipamente industriale, nave și avioane
- 4615 Intermedieri în comerțul cu mobilă, articole de menaj și de fierărie
- 4618 Intermedieri în comerțul specializat în vânzarea produselor cu caracter specific, n.c.a.
- 4619 Intermedieri în comerțul cu produse diverse
- 4662 Comerț cu ridicata al mașinilor-unelte
- 4663 Comerț cu ridicata al mașinilor pentru industria minieră și construcții
- 4664 Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
- 4672 Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
- 4681 Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
- 4682 Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice
- 4683 Comerț cu ridicata al materialului lemnos și a materialelor de construcție și echipamentelor sanitare
- 4690 Comerț cu ridicata nespecializat
- 4752 Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
- 4791 Intermedieri în comerțul cu amănuntul nespecializat
- 4792 Intermedieri în comerțul cu amănuntul specializat
- 4941 Transporturi rutiere de mărfuri
- 5210 Depozitări
- 5224 Manipulări
- 5231 Activități de intermediere pentru transportul de marfă
- 7120 Activități de testări și analize tehnice
- 8240 Activități de intermediere pentru servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8299 Alte activități de servicii suport pentru întreprinderi n.c.a.
- 8561 Activități de intermediere pentru cursuri și tutori (îndrumători, profesori)
Lideri din domeniu
Top companii din Mureş, cod CAEN — după cifra de afaceri (2025).
4690 — Comerț cu ridicata nespecializat
Top format din 214 companii din județul Mureş. Apasă pe o felie pt a deschide pagina acelei companii (filă nouă).
Raport Economico-Financiar
2019–20251. Sumar Executiv
2. Analiza Rezultatelor Financiare
Figura 1 — Cifra de Afaceri, Venituri și Cheltuieli
Figura 2 — Rezultat Net (Profit / Pierdere)
| An | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 19,24 M RON | 15,79 M RON | 18,03 M RON | 18,51 M RON | 18,55 M RON | 16,56 M RON | 16,55 M RON |
| Venituri totale | 23,22 M RON | 16,62 M RON | 18,39 M RON | 19,08 M RON | 19,06 M RON | 17,37 M RON | 17,14 M RON |
| Cheltuieli totale | 22,33 M RON | 15,61 M RON | 16,71 M RON | 17,14 M RON | 17,53 M RON | 15,82 M RON | 15,73 M RON |
| Rezultat net | 762,1 K RON | 872,9 K RON | 1,44 M RON | 1,67 M RON | 1,32 M RON | 1,33 M RON | 1,19 M RON |
3. Evoluția Veniturilor și Cheltuielilor
Figura 3 — Tendința anuală
Proiecție cifră de afaceri 2026 (regresie liniară): 16,74 M RON
4. Capitaluri Proprii și Datorii
Figura 4 — Capitaluri vs. Datorii
5. Lichiditate și Solvabilitate
Figura 5 — Indicatori de Lichiditate
Praguri: ■ 1.0 (minim) ■ 2.0 (optim)
Valori 2025
| Indicator | Valoare | Prag | Status |
|---|---|---|---|
| Lichiditate curentă | 1,88 | ≥ 1 | Acceptabil |
| Lichiditate rapidă | 1,19 | ≥ 0.8 | Acceptabil |
| Lichiditate imediată | 0,04 | ≥ 0.2 | Slab |
| Solvabilitate | 2,26 | ≥ 1 | Bun |
6. Structura Activelor (2025)
Figura 6a — Active Imobilizate vs. Circulante
Figura 6b — Componente Active Circulante
7. Indicatori de Activitate
Figura 7 — Stocuri, Creanțe și Numerar
Indicatori rotație (2025)
| Indicator | Valoare |
|---|---|
| Rotație stocuri (ori/an) | 2,01 |
| Durata stocaj (zile) | 182 |
| Rotație creanțe (ori/an) | 1,20 |
| Durata încasare (zile) | 305 |
8. Marje de Profitabilitate
Figura 8 — Cheltuieli vs. Cifra de Afaceri
Figura 9 — Marje procentuale (%)
9. Analiza Datoriilor
Figura 10 — Datorii vs. Total Active
| An | Datorii | Total active | Rată îndatorare |
|---|---|---|---|
| 2019 | 10,33 M RON | 21,53 M RON | 48,0% |
| 2020 | 11,12 M RON | 21,15 M RON | 52,6% |
| 2021 | 11,61 M RON | 21,76 M RON | 53,4% |
| 2022 | 13,74 M RON | 24,13 M RON | 57,0% |
| 2023 | 13,36 M RON | 24,20 M RON | 55,2% |
| 2024 | 13,00 M RON | 22,66 M RON | 57,4% |
| 2025 | 12,02 M RON | 27,15 M RON | 44,3% |
10. Scor de Bonitate și Risc
Figura 11 — Scor bonitate 2025
Figura 12 — Evoluția scorului de bonitate
11. Analiza Tendințelor
| Indicator | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | YoY |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Cifra de afaceri | 19,24 M RON | 15,79 M RON | 18,03 M RON | 18,51 M RON | 18,55 M RON | 16,56 M RON | 16,55 M RON | ▼ 0,1% |
| Rezultat net | 762,1 K RON | 872,9 K RON | 1,44 M RON | 1,67 M RON | 1,32 M RON | 1,33 M RON | 1,19 M RON | ▼ 10,9% |
| Total active | 21,53 M RON | 21,15 M RON | 21,76 M RON | 24,13 M RON | 24,20 M RON | 22,66 M RON | 27,15 M RON | ▲ 19,8% |
| Capitaluri proprii | 9,33 M RON | 8,76 M RON | 9,12 M RON | 9,51 M RON | 9,77 M RON | 8,86 M RON | 8,11 M RON | ▼ 8,4% |
| Datorii totale | 10,33 M RON | 11,12 M RON | 11,61 M RON | 13,74 M RON | 13,36 M RON | 13,00 M RON | 12,02 M RON | ▼ 7,6% |
| Lichiditate curentă | 1,45 | 1,32 | 1,38 | 1,36 | 1,40 | 1,34 | 1,88 | ▲ 39,8% |
| Marjă netă (%) | 3,96 | 5,53 | 8,00 | 9,02 | 7,11 | 8,05 | 7,17 | ▼ 10,9% |
| Scor bonitate | 62 | 67 | 80 | 67 | 67 | 67 | 67 | ▲ 0,0% |
12. Concluzii, Riscuri și Recomandări
Concluzii
- •Cifra de afaceri s-a menținut relativ stabilă în perioada analizată.
- •Compania a înregistrat profit net în 2025 (1,19 M RON).
- •Scorul de bonitate de 67/100 (Clasa B) indică un risc mediu — monitorizare recomandată.
- •Proiecția liniară pentru 2026 sugerează o posibilă creștere a cifrei de afaceri la 16,74 M RON.
Raportul este generat automat pe baza datelor publice din Ministerul Finanțelor. Nu constituie consultanță financiară sau juridică. Datele se referă la exercițiile financiare 2019–2025.